Iltasanomat pakkoruotsi pois

5106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

IS:n paperiversiossa alustettiin nettiversion kielikeksustelua.

Arvatkapa miten? No koko sivun jutulla, jossa oli listattu 10 syytä kannattaa ruotsin opiskelua! Mutta ei vastaavasti oltu esitety yhtään syytä vastustaa sitä.

Huomatkaa retoriikka! IS ei puhu pakkoruotsista, vaan ruotsin opiskelusta. Ihan kuin kyse olisi ruotsin oipiskelun vastustamisesta pakkoruotsin sijasta.

Härskiä puolueellisuutta taas kerran svekoaviisilta....

Äänestä

Tuossa linkitetyssä IS:n pääkirjoituksessa lehti asettuu hyvin selkeästi ruotsin pakollisuuden puolelle.

Äänestä
  • Lueppa toiseksi viimeinen kappale uudestaan. Siinä IS selvästi sympatiseeraa Stubbinn aloitetta, jonka mukaan ruotsi olisi vapaaehtoista JO 7. luokan jälkeen.

    Ja sehän olisi jo huima muutos nykyiseen! Käytännössä ruotsi olisi vapaaehtoinen jo peruskoulun lopulla ja koko lukiossa.

    Muuten kyllä pääkirjoitus oli yhtä ruotsin hymistelyä.

    Äänestä

  • Ei aivan! kirjoitti:

    Lueppa toiseksi viimeinen kappale uudestaan. Siinä IS selvästi sympatiseeraa Stubbinn aloitetta, jonka mukaan ruotsi olisi vapaaehtoista JO 7. luokan jälkeen.

    Ja sehän olisi jo huima muutos nykyiseen! Käytännössä ruotsi olisi vapaaehtoinen jo peruskoulun lopulla ja koko lukiossa.

    Muuten kyllä pääkirjoitus oli yhtä ruotsin hymistelyä.

    Tuossa ehdotuksessa on koira haudattuna, että ruotsi olisi vapaaehtoista 7 luokasta lähtien, mutta ruotsi aloitettaisiin jo 2 luokasta eli saataisiin pieni lapsi aivopestyä siihen parhaaseen aikaan, jolloin lapsi on aivan vastaanottavin propagandan suhteen. Tätähän on käytetty maailman sivu esim kaikissa diktatuurimaissa, jotta saadaan tietty ajatusmaailma istutettua nuorisoon. Eivät ne enää lopettaisi ruotsin lukua siinä vaiheessa, kun ovat 6 vuotta saaneet aivopesua.
    Kaikki tällaiset ja muut tulevat "myönnytysehdotukset" surujen puolelta ovat AINA pelkkää hämäystä, hätä on suuri.

    Äänestä

Taas on lahjuksia annettu. Ei kukaan järjissään oleva voi tehdä noin typerää ja perusteetonta pääkirjoitusta muuten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pakkoruotsi pois kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288590051124.html
http://www.iltasanomat.fi/paakirjoitus/art-1288589835864.html
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu