Onko kukaan tietoinen tilanteesta, jossa henkilö pakotetaan ottamaan vippejä toisen ihmisen käyttöön?
Asiasta siis tehtävä varmaan ensin rikosilmoitus, jonka jälkeen tapahtuu mitä? Lainathan pitäisi voida maksaa ensin itse, ja oikeudenkäynnin jälkeen korvausvelvollisuus menee syytetylle, jos hänet tuomitaan. Petoksesta, ilmeisesti?
Jos tiedot ehtivät mennä, puhdistetaanko ne? Jollei vain ole itsellä varaa hoitaa laskuja?
Kellään kokemusta siitä, että maksuvelvollisuus SUORAAN siirretään toiselle henkilölle käräjävaiheessa/ennemmin?
...
Asiasta siis tehtävä varmaan ensin rikosilmoitus, jonka jälkeen tapahtuu mitä? Lainathan pitäisi voida maksaa ensin itse, ja oikeudenkäynnin jälkeen korvausvelvollisuus menee syytetylle, jos hänet tuomitaan. Petoksesta, ilmeisesti?
Jos tiedot ehtivät mennä, puhdistetaanko ne? Jollei vain ole itsellä varaa hoitaa laskuja?
Kellään kokemusta siitä, että maksuvelvollisuus SUORAAN siirretään toiselle henkilölle käräjävaiheessa/ennemmin?
...
Vastaukset 8
Vanhimmat
No miten tämä pakottaminen tapahtuu? Soitat heti poliisin paikalle jos joku pakottaa. Mitä siinä odottelemaan.
No tämä pakottaminen tai painostaminen siis tapahtui jo aikaisemmin, ja rahat siis piti saada, mutta kun niiden tekeminen ei ollutkaan niin helppoa.
Ennen kun jauhatte siitä miten tyhmää toiselle on ottaa vippiä, niin kyse siis on perheenjäsenestä, ei kaverista/parisuhteesta tms. joten sitä tässä ei ole nyt tarkoitus sen enempää puida, miten tilanteeseen on päädytty.
Vaan kokemuksia vastaavista tilanteista, vaikka sitten niistä missä on käytetty luvatta toisen pankkitunnuksia tms.
No pankkitunnuksista olet ainakin vastuussa itse, jos ne on paikassa missä toiset tietävät niiden olevan, niin taidat joutua itse vastuuseen..
Ehdoissa myös sanotaan selvästi, että tunnukset ja salasanaa ei saa säilyttää samassa paikassa.
Itsellä ei edes ole salasanaa, olen painanut sen mieleeni jä hävittänyt koko paperin.
Miten joku on voinut saada tunnuksesi tietämättäsi?
Kyse ei nyt ole siitä, että kukaan olisi käyttänyt tunnuksiani, olen ottanut ne siis ihan itse toisen käyttöön.
Mainitsin tuollaisesta tilanteesta vain siksi, jos jollakin on tietoa siitä miten oman nahan kanssa esim. siinä tapauksessa käy, mikä tuomio kenellekin jne.
Ajatus näistä asioista siis lähti siksi, että käräjäsihteerille tilannetta valitellessani hän sanoi, että "velkomusasia voidaan siirtää myös toiselle henkilölle jos sinä et ole näistä edes mitenkään itse hyötynyt"
Nyt siis kiinnostaisi mitä käytännössä tarkoitti, jos jollakulla sattuisi olemaan asiasta edes jonkunlaista kokemusta.
No tässä siis ihan oikea vastaus (kokemuksesta). Jos kyseessä on pakottaminen on asianomistajille ja poliisille imoitettava heti kun pakko loppuu. Muussa tapauksessa olet itse vastuussa lainoista. Jos ilmoitat heti asianomistajille ja poliisille ja tutkimuksissa käy ilmi että olet oikeasti ollut pakotustilanteessa, ei sinua voida asettaa asiasta vastuuseen. En väitä että sinun tilanteessa näin olisi mutta valitettavan usein poliisi päätyy siihen päätelmään että pakotettu on ollut jollain lailla tässä mukana jolloin syntyy tilanne että olette yhteisvastuussa velasta.
Naapurin 52v. Keijo käy naimassa meidän 18v. Tyttöä. Minä lähden kauppaan ja Keijo tulee sillä välin meille. Mitä mieltä ootte tästä?
Ja sen jälkeen Keijo nai sinua kakkoseen? Kerran homo, aina homo!