jelena isinbajeva on laukonut suorat sanat homoista,homoutta ei pidä suvaita jne.
Jiisus mikä jättihaloo tulisi jos vaikka Tero Pitkämäki menisi sanomaan samaa.Siinä iltalehtien vihervassu-femakko toimittajat laskisivat housuihinsa kiimasta,ja otsikot huutais.Ylen aamu-tv:ssä käytäisiin jatkuvaa keskustelua ja homoja haastateltaisiin.Vihervassu homot ja lesbot vaatisivat Pitkämäkeä tilille ja oikeudenkäynti siitä tulisi.
Mutta venäjällä on eri meininki näissä asioissa.
Jiisus mikä jättihaloo tulisi jos vaikka Tero Pitkämäki menisi sanomaan samaa.Siinä iltalehtien vihervassu-femakko toimittajat laskisivat housuihinsa kiimasta,ja otsikot huutais.Ylen aamu-tv:ssä käytäisiin jatkuvaa keskustelua ja homoja haastateltaisiin.Vihervassu homot ja lesbot vaatisivat Pitkämäkeä tilille ja oikeudenkäynti siitä tulisi.
Mutta venäjällä on eri meininki näissä asioissa.
Vastaukset 41
Vanhimmat
niin että sekö kun hyppää seipäällä korkeammalta kuin muut niin sekö tekee sitten tässä asiassa sitten erehtymättömän? jos sinusta tuo venäjän homolaki nyt kerran on niin hirveen hyvä niin muuta kuule venäjälle.
ps. kerro toki myös että kuinka paljon suomen valtion velka lyhenee kun tuollainen homolaki saadaan suomeen? tai että kuinka moni suomalainen työtön saisi tuon lain perusteella töitä...
Aloittajahan vain totesi että mikä haloo Ylessä ja iltalehdissä nostettaisiin,jos suomalainen urheilija laukoisi homo vastaisia juttuja.
Ja niinhän siinä tapahtuisi.
Mutta jotain hyvää sentään venäjälläkin.
sulle ei myöskään tule varmaan ollenkaan mieleen miksi jelena menee moista laukomaan? no tietenkin siksi että hän haluaa kansanedustajaksi venäjän duumaan. siksi on hyvä "aloittaa" politiikan ura mahdollisimman yksinkertaisella tokaisulla.
"sulle ei myöskään tule varmaan ollenkaan mieleen miksi jelena menee moista laukomaan?"
Ei hän mitään "laukonut" vaan sanoi vain mielipiteensä yhdestä asiasta muiden ohessa. Mutta taas saatiin länsimediassa uusi russofobinen (ja pro LGBT) kampanja käyntiin kun kommentti irrotettiin kontekstistaan. Eikö länsimaalaisilla ole mitään häpyä?
"Aloittajahan vain totesi että mikä haloo Ylessä ja iltalehdissä nostettaisiin,jos suomalainen urheilija laukoisi homo vastaisia juttuja."
Kertokaapa ihmiset hyvät, mikä Isinbajevan lausunnoissa muka oli "homovastaista". Hän vain tarkoitti, että "maassa maan tavalla"; länsimaissa on yhdet lait ja Venäjällä toiset, koska nykylänsimaalaisilla on tietyt arvot, nykyvenäläisillä taas toiset.
"jos sinusta tuo venäjän homolaki nyt kerran on niin hirveen hyvä niin muuta kuule venäjälle."
Muistan kuinka Solzhenitsyn joutui jättämään isänmaansa ja lähtemään maanpakoon länteen. Jokseenkin siinä vaiheessa menetin uskoni Neuvostoliittoon, ainakin ideologisesti. Nykyisin EU:n suhde Eurooppaan on sama kuin Neuvostoliiton suhde oli Venäjään. Ja todellakin: ne eurooppalaiset, jotka eivät halua elää valheessa, muuttavat Venäjälle.
maassa maan tavalla? höö...siis jokin lakiko määrää mikä sun seksuaalinen suuntauminen oikein on? kun laki määrää että homoja ei saa olla, mitä tämä venäjän laki pohjimmiltaan tarkoittaa, niin sekö tekee lopun "homostelusta"? ja että jos puhuu homojen oikeuksien puolesta niin sitten on heti itsekkin homo?
olette te perSSut tosi pimeitä. itse asiassa olen jo pari vuotta sitten kirjoittanut että perSSujen lähinaapuri on venäjä. siellä on juuri sellainen hallintosysteemi, hyvin vanhasti ohjattu demokratia vahvalla johtajalla, jota perSSut haluvat suomeen. venäjä muka sallii "oikeuksia" mutta itse asiassa koko homma on pelkkää antikonservatiivista höpö höpö humppaa.
itse toivon että kun jelena saa lapsia, sikäli kun enää hormoonihoitojen jälkeen siihen pystyy, niin että hänen yksi lapsensa olisi homo / lesbo. sen seurauksena hänkin oppisi katsomaan maailmaa hivenen toisin, suvaitsevammin silmin. se mitä aikuiset ihmiset keskenään puuhaavat ei todellakaan kuullu kenellekkään. ei edes jumalalle.
"siis jokin lakiko määrää mikä sun seksuaalinen suuntauminen oikein on?"
Ei tietenkään. Venäjän laki ei puutu siihen mitä aikuiset ihmiset tekevät keskenään vapaasta tahdostaan ja yhteisestä suostumuksestaan. Mutta Venäjän laki tahtoo myös turvata lapsille ja nuorille oikeuden normaaliin seksuaaliseen kehittymiseen vapaana perversseistä vaikutteista joita tietyt ryhmät (länsimaiden tukemina!) aggressiivisesti levittävät tarkoituksenaan kasvattaa omaa lukumääräänsä. En ymmärrä miten suomalaiset ovat niin sokeita gay-verkostojen toiminnalle. Summa summarum: seksuaalisia vähemmistöjä ei pidä vainota, mutta mainittujen vähemmistöjen on käsitettävä, että heidän elämäntapansa näyttäytyy valtaväestön silmissä epänormaalina, jopa kauhistuksena. Ainakin Venäjällä. Venäjä ei ole Sodoma, Gomorra eikä Sybaris (tai on se, jos eksyy tiettyihin kaupunginosiin tai kortteleihin Pietarissa ja Moskovassa tai muualla, myönnetään).
"itse asiassa olen jo pari vuotta sitten kirjoittanut että perSSujen lähinaapuri on venäjä."
Sinä(kin)kö kuulut tähän joukkoon joka levittää internetissä meemiä "perussuomalaiset ovat venäläismielisiä"? - Olen itse monessa kohdin todistanut, kuinka venäläisvastainen, jopa klassisen ryssävihainen esim. tohtori Halla-aho selvästi on. Ns. arvokonservatismissa yhtäläisyyksiä voi löytyä, mutta perussuomalaisten arvokonservatismiin näyttää valitettavasti kuuluvan myös perinteinen suomalainen russofobia.
Minäkin toivon, että kysyjä.n lapsista kasvaa joskus perussuomalainen poliitikko. Oppisi katsomaan vähän suvaitsevaisemmin silmin tätä maailmaa. Että joku voi olla jotakin toista mieltä ja sitä tulisi kunnioittaa, ennekuin haukuu natsiksi, rasistiksi tai palikaksi. Kysyjällä olisi paljon opittavaa suvaitsevaisuudesta ja käyttäytymisestä, sekä ihmistuntemuksesta.
jos se ei ois sanonu mikä lie sispano, niin siperias ei taida olla kiva hyppii
persuilla ja ryssillä on sitten jotain yhteistä, voivat ratsastaa yhdessä kohti auringon laskua.
Länsimaisen gay-hysterian valossa vaikuttaa yhä vahvemmin siltä, että Venäjä on viimeinen terveen järjen linnake Euroopassa.
Kohti tuhoaan, kannatuksen hiipumista!
Mitä tervettä järkeä on siinä että ihmisoikeudet kuuluvat vain osalle kansaa?
Mitä luovuttamattomia ihmisoikeuksia homoseksuaaleilta on muka Venäjällä riistetty?
Saavatko Teukka ja Matias harrastaa mielipuuhaansa ratsastamista, vaikka matka ei juuri etenisi?
Maassa maan tavalla.
Kaikkea se kasvuhormonien käyttö teettää...
"jelena isinbajeva on laukonut suorat sanat homoista,homoutta ei pidä suvaita jne."
Ei hän tuota tarkoittanut. Se, että kannattaa lakia, joka kieltää gay-propagandan levittämisen sekä homoseksuaalisuuden liian räikeän, enemmistön tunteita loukkaavan julkisen esiintuomisen (lakia, jonka Venäjän kansaa edustava duuma hyväksyi YKSIMIELISESTI) ei vielä tee kenestäkään homofoobikkoa. Isanbajevalla ei ole mitään homoseksuaaleja vastaan, tuskin myöskään suurimmalla osalla Venäjän lainsäätäjistä. Minua lähinnä ihmetyttää länsimaiden hysteerinen reagointi Isinbajevan puheisiin. Onko Euroopassa oikeasti yleisesti käännytty johonkin kummaan gay-uskontoon? Rikkoo mielestäni Raamatun ensimmäistä käskyä vastaan... No länsi vajotkoon hulluutensa, Venäjä ei aio seurata mukana.
PIENI JOUKKIO YRITTÄÄ SAADA HOMOUDEN NORMAALIKSI ja hävettää kohta olla suomalainen kun me itse on aina naurettu ruotsin pojille ja homojutuille...kansan äänestys sille että toimittaisko niinkuin venäjällä....nin asialle saatais päätös,jottei tarvis jauhaa noin alhaisesta asiasta.
VENÄLÄISEN URHEILIJAN PUHEET OVAT VAIN OSOITUS VENÄJÄN
VALTION IDIOOTTIMAISUUDESTA JA SEN PERINTEISESTÄ AASIALAISESTA
DESPOTISMISTA, JOSTA MAA ON KÄRSINYT YLI 1000 VUOTTA ja kärsii
seuraavat 1000 vuotta.
Meidän ei pidä puuttua venäläisten keskinäisiin kahinoihin tai yleensä
kommareiden keskinäisiin hörhöilyihin,
mutta on ehdottomasti syytä muistaa että Venäjä on vaarallinen vihollinen
ja varustautua sen varalle. Koko itä-Suomi ja Lappi ovat vaikeuksisa
venäläisten miehittäessä Karjalaa ja Petsamoa, jossa oli Suomen
aina auki oleva tavarasatama: nyt venäläiset armeijat vartioivat siellä
kurjuutta ja sotkua ja köyhyyttä.
Venäjä on aloittanut jälleen kauppasodan ja yleisen häiriköinnin Ukrainaa vastaan, näitä tulee
tulevaisuudessa yhä enemmän Venäjän talouden romahtaessa
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-23716268
ALLEKIRJOITA , opettele kieliä, et ole Hesarin ja Ylen propagandan varassa
http://ruotsivapaaehtoiseksi.fi/
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131
pakkoruotsi pois, kielitaito kunniaan
"VENÄLÄISEN URHEILIJAN PUHEET OVAT VAIN OSOITUS VENÄJÄN VALTION IDIOOTTIMAISUUDESTA JA SEN PERINTEISESTÄ AASIALAISESTA DESPOTISMISTA, JOSTA MAA ON KÄRSINYT YLI 1000 VUOTTA ja kärsii seuraavat 1000 vuotta."
Suomessa, toisin kuin nyky-Venäjällä, homoseksuaaliset aktiviteetit oli kriminalisoitu 1970-luvun alkuun saakka. Oliko Suomi siihen asti "aasialaisesta despotismista" kärsinyt valtio? - Eihän näitä russofobisia oksennuksia tietenkään maksaisi vaivaa kommentoida, mutta...
kyllähän se niin on että venäjä on oikeassa tuossa homppelijutuissa....nuorille yritetään tyrkyttää tuota sairautta -muka normaalina täällä suomessa.venäjä suojelee kansaansa tuolta iljettävältä saastalta ja niin pitäisi suomessakin olla ja tulee varmaan olemaan, kun huomataan miten se turmelee nuorisoamme. vihervasemmistohomot nyt vaativat mitä milloinkin.....
Yksinkertaisetkin asiat ovat persuille mahdottomia käsittää. Kukaan ei "ryhdy" homoksi, vaan kyseessä on synnynnäinen ominaisuus aivan kuten heteroseksuaalisuus ja kaikki muutkin seksuaalisuuden muodot. Se mitä kaksi täysivaltaista ihmistä harrastaa keskenään ei pitäisi kuulua kellekään muulle eikä seksuaalisuuden perusteella pidä syrjiä ketään, ei edes parisuhteeseen liittyvissä asioissa.
Tästä on valtaosa suomalaisista täysin samaa mieltä, mutta persuänkyrät levittävät jatkuvasti vihapuheita vähemmistöjä kohtaan ja keräävät ääniä yhteiskunnan pohjasakalta.
homous on sairaus josta voi parantua. monet homot ovat myöntäneet etteivät olleetkaan homoja,vaan he ovat olleet vääristyneitä kuten esim pedofiilit ja muut epänormaaliin seksuaalisuuntaukseen taipuvaiset...ääritapauksissa myös kastraation käyttö olisi toivottavaa....ihmiskunnan kannattaa pitää korkeasta moraalista kiinni.
joo ja tasavertainen avioliittolaki joka sallii lehmän ja miehen avioliiton ja naisen ja koiran .jne....kyllä pitäs löytyä ymmärtämystä ja minkä sille voi jos joku on tykästynyt kanaan tai ankkaan tai tai ,kaikki vaan lailliseksi kyllä se ihmiskunta tottuu ku jauhetaan vaan joka tuutista et kaikki on sallittua...
Ilmeisesti vastaanotit nämä tiedot automaattikirjoituksella, koska lähdemerkintöjä tai linkkejä ei kommentistasi löydy...
Muuten, Soini ei ole kommentoinut sanallakaan katolisen kirkon tuhansia pedofiliatapauksia, vaikka homous sen sijaan marssituttaa ihan kiitettävästi. Mistä mahtaa olla kysymys?
"Muuten, Soini ei ole kommentoinut sanallakaan katolisen kirkon tuhansia pedofiliatapauksia, vaikka homous sen sijaan marssituttaa ihan kiitettävästi."
Vaatisi minulta tai keneltä tahansa pitkän luennon selittää, miten länsimaiden nykytilanne juontaa pohjimmiltaan juurensa katolilaisten eroamisesta ortodoksisesta kirkosta v. 1054. Kaikki alkoi jo sitä ennen filioque-sanan lisäämisestä latinalaisten uskontunnustukseen... Selitän joskus, miten siitä ollaan jouduttu nykyiseen länsimaiseen gay-palvontaan. Se on pitkä tarina! Tästä kirjoitelmasta voi saada jotakin osviittaa ensihätään:
http://www.events.orthodoxengland.org.uk/the-stumbling-block-and-the-foolishness-of-millennial-western-cultural-prejudice/
Viha, kauna, katkeruuus, rasismi ja natsismi, se soinismin kannatuskäyrät ylhäällä pitää.
onneksi kansa on vielä etupäässä tervejärkistä ja perussuomalaisten tuki kyllä kuuluu turuilla ja toreilla. ihmiskunnan arvomaailmaa yritetään tuhota mm. epänormaalilla seksuaalikasvatuksella,mutta ei taida suurin osa hyväksyä ,sillä tuhansien vuosien aikana ns. normaalius on hakenut paikkansa ihmiskunnan parhaaksi...nyt on vain tuo pienen pieni punavihreitten joukkio hakemassa huomiota ja yrittämällä normalisoida epänormaali. HOMOUS ON TUOMITTAVAA JA HÄPEÄLLISTÄ-eikä kuulu ihmisen normaaliuteen,mutta jotka homostelevat homostelkoot piilossa ja olkoot omissa piireissään. suurin osa ihmiskunnasta ymmärtää normaalin seksuaalisuuden ja siihen kuuluu vain miehen ja naisen välinen seksi-kaikki muu on luonnotonta.
perussuomalaisiin kyllä kohdistuu vihaa katkeruutta ja pelkoa ,kun kerrankin on puolue joka sanoo asiat niinkuin ne ovat,ja se pitää kannatuksemme korkealla.vaviskaa kierot ja isänmaan tuhoajat
Töppis on taas töpinöissään. PerSSpoikia riittää asiakkaina ensi yönäkin?
On meillä persuissakin seksuaalivähemmistöjä, vaikka Soini marssiikin homovastaisissa tapahtumissa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jukka_Hankamäki
http://www.siuntionperussuomalaiset.fi/kuvia
Tuo Hankamäki ei kuitenkaan hyväksytty persujen listoille?
persujen vähemmistöväkeä
http://www.suolukki.net/
;) onkohan tuo totta? huhuja olen kuullut minäkin, että länsi-uudellamaalla on persuissa vähemmistöseksuualisakkia
Siuntion perusuomalaiset goes pride
Kattokaa vähemmistöjä koskevaa materiaalia MoonTV:llä. Tässä ensimmäinen kahdesta Vinokino jaksosta: MoonTV:n ohjelmassa käsitellään vastaavia aiheita. Tämä on ensimmäinen kahdesta Vinokino jaksosta: http://moontv.fi/ohjelmat/spesiaali/vinokino-osa-12
Heteroenemmistöä ei nyt vaan niin kiinnosta nuo homojen ja lesbojen jutut... Joten vähän turhaa mainostaa täällä.
Vaikka kuinka yritettäisiin väittää valkoista mustaksi,niin homous eri muodoissaan
on mielensairaus.Ja sillä kiihkolla kun homoseksuaalit käyvät taistelua homouden
puolesta,niin pitäisiköhän suomeenkin palauttaa Presidentti Kekkosen aikainen
Homolaki.
no sitten sun pitåä varmaan muuttaa venäjälle jos tämä on sulle niin hirveen tärkee kysymys. kerro toki kuitenkin kuinka moni suomalainen saisi töitä jos homolaki säädettäisiin myös suomessa? kuinka paljon suomen valtionvelka pienenisi samalla operaatiolla? voisitko vastata...