Äimän Käki kukkuu!

357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Myynti on housuun kusemista!

Äänestä

Taidat olla yksinkertainen tai sijoittaja. Miksi myydä lypsävää lehmää?

Lähihistoria on täynnä esimerkkejä, missä valtion omaisuus on lahjoitettu yksityille.

Esim. kaivosyhtiö Kemira GrowHow myytiin norjalaiselle yksityiselle sijoittajalle vähän yli 200 miljoonaalla eurolla. Yhtiön arvo on yli 4 miljardia euroa. Yhtiö tuottaa metallia, mitä ei ole maailmassa kuin parissa paikassa, joista Suomi on toinen)

Tämän kaupan teki nykyinen EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies. Palkittiinko hänet tästä yksityistämisestä?

Voidaan kysyä:
-oliko kauppa ideologinen ( ykstyistäminen pilkkahintaan)?

- tekikö Häkämies tietoisesti virkarikoksen lahjoittaessaan yrityksen yksityisille?

- miksi valtion tehtäviin valitaan tällaiselle sektorille henkilöitä, jotka toimivat valtion ja kansalaisten edun vastaisesti (valtion etu = kansantalouden etu)

Äänestä
  • Munas monesti!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/porssi/2013/08/16/hautala-vastuutonta-spekuloida-solidiumin-salkulla/201311408/170

Miten joku voikaan olla tyhmä ja samanaikaisesti ministeri!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu