Vastaan vai ei?

Vauvakuumetta

Eli. Oon 13. Mulla on ollut hirvittävä vauvakuume jo n. 11 vuotiaasta lähtien. Poikaystävän kanssa olen ollut yhessä lähes vuoden.
Vauvakuume ei suostu millään hellittämään. Olen lukenut suomi24: sen sivuilla todella monia kertomuksia vauvakuumeesta lapseen. Muummoassa kauhu tarinoita synnytyksestä ja sen sisältämistä riskeistä.
Nämä asiat järkyttävät minua edelleen niin kun varmaan kaikkia tyttöjä/naisia jotka lapsesta ja perheen perustamisesta haaveilevat.

Tiedän, että olen itsekkin vielä lapsi/nuori. Mutta enkö minä voi muka tuntea näitä samoja tunteita kun esimerkiksi yli 20 vuotiaat? Minusta on epäreilua, että meidän tunteita aliarvioidaan esimerkiksi sanomalla: "sä oot itekkin vielä lapsi joten miten voisit edes huolehtia omasta lapsesta?"

Mielestäni meitä pitäisi kannustaa eikä aliarvioida. (en tarkoita myöskään, että alkaisitte hyväksymään teini raskauksia vaan, että ette torjuisi meitä samantien)
Rakentava puhe on parasta! :) Itse kerroin äidilleni vauvakuumeestani.
Sen ansiosta olenkin saanut vahtia serkkuja jotka ovat iältään 9kk -3vuotta jo ½ vuotta.

Poikaystäväni kanssa olen aika lailla samaa mieltä tulevaisuudesta. Ainut eroavaisuus on siinä, että minä haluaisin ensin pojan ja sitten tytön. Silloin poika voi pitää huolta tytöstä. :3 Poikaystäväni mielestä taas ensin tyttö ja sitten kaksoset 2 poikaa. :) Eli aika samalla aaltopituudella ollaan.

Ymmärrän myös sen, että minua ei välttämättä hyväksytä. Mutta miettikää muutaman kerran mitä on järkevää kirjoittaa minkäkin ikäiselle! :)

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei vastaan

      Kiva kun pidät lapsista, mukavaahan se on. Ihan mahtavaa myös, että autat serkkujesi hoitamisessa!

      Äidiksi kuitenkin olet oikeasti vielä liian nuori, etkä edes ole naimisissa. Jos nyt tulisit raksaaksi, niin kehosi voisi vahingoittua ja poikaystäväsi saattaisi jättää sinut ja lapsen tosipaikan tullen. Odota oikeasti, että kasvat itse aikuiseksi ja mielellään odota vielä avioliittoon asti. Ei sinun tunteissasi mitään vikaa ole, mutta isoksi kasvamiseen kuuluu sekin, että oppii odottamaan. Eikä odottaminen tosiaan tarkoita tylsää toimettomuutta, vaan sitä että jätät lapsenteon myöhemmälle, ja keskityt kouluun, leikkiin, harrastuksiin ja serkkujesi hoitamiseen. Opit paljon kaikkea hauskaa ja hyödyllistä, niin että sinusta tulee superhyvä öiti sitten myöhemmin.

      Tietäähän äitisi, että sinulla on poikaystävä? Jos ei, niin kerro ja vie poika kotiin tutustumaan perheeseesi.

      • Vauvakuumetta

        Joo. En ole sellasta.. Miten sen nyt sanois.. "teiniäiti tyyppiä". :) Me ollaan minun poikaystävän kanssa ajateltu/suunniteltu, että jos vielä koulutuksien jälkeenkin ollaan yhdessä niin sitten vasta aletaan sitä perhettä perustamaan. (:

        Ja kyllä. Äiti ja isä tietävät, että minulla on poika ystävä.
        Aloitin juuri ylä-asteen ja aion käyttää nyt kaiken energiani peruskoulun suorittamiseen. :)) (tottakai myös hieman aikaa poikaystävälle ja kamuille. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2704
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      256
      2264
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      17
      1393
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1062
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      96
      1011
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1003
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      892
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      788
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      741
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      732
    Aihe