Aina erilainen.
Menetin hänet, koska
minä olen minä
16348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
hyvä jos olet omanlainen.
Taidan olla liian omanlainen. Olen liian kauan ollut liian yksinäinen. En taida osata olla muiden kanssa, vaikka sosiaalinen toisaalta olenkin. Sisimmässäni olen kuitenkin täysin erilainen kuin ympärillä olijat ovat. Tunnen itseni aina ja kaikkialla ulkopuoliseksi.
Vain tämän kaipaamani ihmisen lähellä on ollut sellainen olo, että hän minua ymmärtää. Että hänen kanssaan voisin olla rauhassa oma itseni. Oma itseni aina olenkin, mutta muiden kanssa on aina sellainen ei hyväksytty olo. Hän kohteli minua toisin, kunnes hylkäsi kokonaan.
Oletko miettinyt sitä, että se toinen voi kokea myös, että olet hyljännyt hänet. Olet mahdollisesti arvostellut häntä tai jotenkin torjunut hänet. Tai toinen luulee, että olet varattu. Syitä voi olla monia.
Kyllä minä häntä loukannut varmasti olenkin vaikkakin tahtomattani. Anteeksi sitä häneltä jo pyysinkin. Varattu olen ollut myös, mutta en enää aikoihin sitäkään. Kyllä hän sen tietää. Ja varattukin olen ollut vain paperilla, pitkät pätkät...no varattu mikä varattu.
Niin tästä tullaan siihen kysymykseen, että luonteesi ei toista karkoittanut, vaan ehkä vain ( ajattelematon ? ) käytöksesi. Tämä on vain arvailua tietenkin.
Mutta niin ystävyydessä kuin rakkaudessakin toista arvostetaan ja kunnioitetaan.
Niistä lähdetään. Jos nämä puutuvat, suhteesta ei tule mitään. Ja tämä tietysti molemminpuolisena.
Nämä ovat vain minun näkemyksiäni ja perustuksia ihmissuhteilleni. Ja tuo kaikki pitää näkyä toisen käytöksestä.
Olen samaa mieltä tuosta arvostamisesta ja kunnioittamisesta. Kyllä minä häntä olen kokoajan arvostanutkin ja tietyllä tapaa kunnioittanutkin. Ne ovat itselleni aina lähtökohtaisesti olemassa uuteen ihmiseen tutustuessani.
Varmasti käytökseni on ollut vähintäänkin kummallista, mutta sitäkin hänelle jo yritin kertoa mistä se on johtunut. Aika suuressa määrin olen peilannut hänen käytöstään itseeni, vaikka ei hän tätä taida huomata. Lisäksi en ole tunneasioissa läheskään yhtä itsevarma kuin muuten ehkä vaikutan olevan. Hän ei tätä ole varmastikaan osannut ottaa huomioon.
Olisin jo aikoja sitten tästä kaikesta hänen kanssaan jutella halunnut. Olisi ollut minulle helpompaa siten osoittaa myös käytöksen kautta tunteitani....hän ei sitä halunnut. Aika jännää sinänsä, että hän torppasi minulta sen minulle kaikkein luontevimman tavan kertoa tunteistani, jutella kahden kesken, mutta samalla olettaa minun olevan valmis mukautumaan omiin tapoihinsa. No minä olenkin valmis tähän, mutta en vaan siihen ole tässä tunnemyllerryksessä pystynyt....hyvässä suhteessa pitää molempien olla valmiita hyväksymään kumppaninkin erityispiirteet. Pitää olla valmis tulemaan puolitiehen vastaan, kuitenkaan itseään unohtamatta...
Kyllä, minä huomaan kaiken, tiedän jokaisen eleen ja kaikkia näitä et suostu uskomaan. !
Kannattaisi varmasti yrittää edes asettua sen toisen asemaan ja sen luonnevikaan. Siinä sulle haastetta! Kokeile. Mitä vaikemapaa sitä haikeampaa! Mun vioista en luovu ikinä ja PS: nämä ovat lopulta todella käypää kamaa markkinoilla!
Ja kaikki muu _kaikesta_ tarkoitan ihan _kaikesta, minä siis tiedän kaiken mahdollisne, koulutuksesta, kateudesta, kaunasta, katkeruudesta, HÄPEÄN tunteen tuomsasta kontrollista, syyllisyydestä, velvollisuudesta..jne..en nyt pysty kaikkea edes kirjoittamaan, mutta minä tiedän ihmisen, silloin, kun hän on jonkun näistä tunteen ohjaama! Enkä ole ollut näistä missään itse!!!!!!!!!! Muista se!
Siinä kontekstissa, minä olen sinulle kaikkea tätä!Ole hyvä! Minä tiedän missä seison! Ja lopulta sinä vastaat vain itse siitä mistä tiedät. Eikä kaikkea tarvitse tietää edes. Riittää vain kun tiedostaa.
Tämä meni nyt väärään kohtaan , mutta jostakin syystä asia oli se mitä halusin sanoa!¨¨
Minä tiedän, koska, olen saanut kasvaa suvsussa jossa on pelkkiä erityisluokan opettajia!, Pelkkiä maisterieta -lähinnä nuo terveydenhuollon nyt kiinnostaa!
Siellä on nyt uuden polven erityisluokan opettajat nousussa, ja he tietävät, kuinka tämä maa makaa!!! On Maisterin tutkinnon suorittanuttta teknikkoa ja käytännönläheistä duunia suorittavia asiantuntijoita!
Ja minä tiedän mitä on kun heikko ( statukseltaan) pyytää vahvalta apua!Kun oma sana on liian mitätön! He eivät tanssi pöydillä yms....ne on konservatiiveja! :) Just niitä!
Tuo varattuna oleminenkin, silloin kun on, on varmaan useimmille este tutustua .
En haluaisi itse sekoittaa kenenkään elämää, vaikka ehkä joskus tietämättäni olen sitä tehnytkin. Mutta se että saa kahden kesken jutella, on se tärkein juttu. Ja myös muu käytös. Outoa, että teillä ei ole ollut mahdollista jutella. Luulisi nykyaikana olevan mahdollista, kun on niin monia viestimiä olemassa.
Noista erityispiirteistä ei voi tietää, jos ei tunne toista vielä. Ja puolitiehen tuleminenkin on suhteellista. Se toinen voi tuntea olevansa puolitiessä, vaikka itsestä ei siltä tuntuisikaan. No nämä ovat taas vain minun aatoksiani.
Tämä edellinen minä olen minä:lle.
Ja minäpä olen sekä
a) mitätöity
b)hyväksytty,
Ja tuo B isolla beellä on valitettavsti tätä päivää ja ne kaikki loput saa paskaa minulta! Sillä
-en halua olla heidän kaveri vaikka nyt se olisi mahdollista
-he ovat marionetteja -tosin oman aikansa, mutta typeriä ja jotekin todella naiiveja
-tiedän nyt mitä on opettajien huone kuohuessaan!!!!!
Tiedän kuka päättää ja kenen kohtalosta. Se vaatii yhden erityisopettajan koko elinijän kasvun, jos se on mahdollista, siksi minusta koko koulujärjestelmä on arveluttava!!
Voi helevetti , minä tiedän vaikka mitä!
Se että tietää mitä opein huone tekee ja mitä se oikeasti merkitsee.... mä olen visusti mun miehen kanssa liitossa!!!!!! Aivan taatusti!
Hän niittää mannaa sieltä kuin mistä tahansa yhdistyksestä!
Ah, jotakin tavallisuutta ja järkeä sinne.... kuinka joku voi olla noin terve ja puhdas tässä maailmassa???? Opettajatkin ovat niin ryvettyneitä, että mun miehen terve tuulahdus on kuin mannaa heidän ummehtuneeseen järjestelmään! Ja tämä on enemmän kuin totta!
Itkettää jopa lapsieni puolesta, kuinka hyvä isä heillä on!
Menetit hänet koska et uskaltanut pitää edes kädestä kiinni.
kävi minulle,mutta koska olen varattu,ainakin kirkon kirjoissa,,
mistä erilaisuus?
Kun olit oma itsesi ja et kelvannut. Ei ole oikea sinulle. Tätä toistelen itsellenikin.