Jatkuva kiristävä ja tukala tunne vatsassa rv 23

elsa5

Moi! Löysin joitakin aiempia keskusteluja tähän liittyen mutta mulla oireet vielä hieman erilaiset. Eli tänään 23 3 ja parin päivän ajan ollut kiristävää tunnetta vatsassa ja suorassa on hankala seistä. Kohtu ei kuitenkaan kovetu joten supistuksistakaan tuskin silloin on kyse. Mulla yks lapsi (1v 7kk) ennestään ja sen jälkeen tuli vielä 2 keskenmenoa ja aika pian edellisen km:n jälkeen tämä onnistunut raskaus. Ultrissa todettu kaiken olevan kunnossa. Kohdunsuun tilanne tarkistettu viimeksi viikoilla 16 5 ja silloin oli kiinteä ja kanavaa jäljellä 5 senttiä. Mulla on ollu tässä raskaudessa jos jonkinmoista vatsakipua aikaisemminkin mutta ei vielä tällaista. Vatsa ei siis siis varsinaisesti kipeältä tunnu eikä siis kovetu, on vain tosi epämiellyttävä olo, vähän kuin olisi ihan loppumetreillä raskaana. Neuvoja ja kokemuksia ottaisin vastaan?

6

3767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jnfioe

      No koska sulla on ollut aiempia keskenmenoja, neuvoisin ihan neuvolaan soittamaan ja kysymään. :o
      Voi se olla ihan tavallista kivistystä ja kolotusta, kun ns. kiinnikkeet venyvät, mutta ei sitä varmaksi tiedä.

    • sininen83

      Luin omaa raskauspäiväkirjaa mitä pidin esikoista odottaessani, niin mulla oli myös tuota että kiristi ja puristi, ja nouseminen tuntui vatsassa ja alaselässä. Luin vain että oloni oli myös todella tukala ja ajatukseni oli, etten kestä jos loppuaika on tälläistä. Mulle suositeltiin sitä tukiliiviä. Se hieman auttoi, muttei kuitenkaan poistanut kokonaan. Tämäkin kipuilusi on toivottavasti ajoittaista, ja menee esim viikon kuluessa ohi. Kannattaa ehkä soittaa varuiksi ja kysyä neuvolasta kuitenkin. Tsemppiä ja iloa loppuraskauteen!

      • Elsa5

        Kiitos paljon kommenteista! Helpotti lukea kovasti kun sinullakin samantyyppistä ollut. Tänäänkin sitä on taas ollut, levossa se tunne rauhoittaa, viime yönäkään en tuntenut mitään. Mutta nyt kun oon tässä kävelylenkillä käynyt ja ruoan tehnyt niin hirvee kireyden tunne ja pakko oli käydä kylkimakuulle. Vatsaan ei silti satu yhtään. Soitan neuvolaan huomenna. Huolestuttaa vaan kun viikkoja vasta 24 4 ja nyt jo näin tukala olo. :( Onko muilla kokemuksia/ tietoa asiasta?


      • Elsa5
        Elsa5 kirjoitti:

        Kiitos paljon kommenteista! Helpotti lukea kovasti kun sinullakin samantyyppistä ollut. Tänäänkin sitä on taas ollut, levossa se tunne rauhoittaa, viime yönäkään en tuntenut mitään. Mutta nyt kun oon tässä kävelylenkillä käynyt ja ruoan tehnyt niin hirvee kireyden tunne ja pakko oli käydä kylkimakuulle. Vatsaan ei silti satu yhtään. Soitan neuvolaan huomenna. Huolestuttaa vaan kun viikkoja vasta 24 4 ja nyt jo näin tukala olo. :( Onko muilla kokemuksia/ tietoa asiasta?

        Sori tuli näppäilyvirhe, viikkoja siis 23 4. Piti vielä sininen83 sulta kysyä että muistatko miten pian sulla ne oireet helpotti?


      • sininen83
        Elsa5 kirjoitti:

        Sori tuli näppäilyvirhe, viikkoja siis 23 4. Piti vielä sininen83 sulta kysyä että muistatko miten pian sulla ne oireet helpotti?

        Sitä en kyllä muista ollenkaan, mutta ei kestänyt loppuun asti. Luulen että parisen viikkoa ehkä. Kävelystä lähtien kaikki tekeminen ja liikkuminen oli sen aikaa tukalaa. Itselleen meni kuitenkin ohi :)


    • Voi olla normaalia

      Mulla ainakin vatsa tuntui useastikin kireältä ja oli tukala olo. Vaikka vatsakin oli aika pieni. Selkävaivojakin oli aika alusta saakka. Noidan nuolikin iski...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      222
      1537
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      29
      1393
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      61
      1269
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1207
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1194
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      75
      1172
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1163
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      998
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      942
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      175
      855
    Aihe