Rahaneuvoja kaipaava tuleva teiniäiti

riikka.

Täytän lokakuussa 16 vuotta, ja samoihin aikoihin syntyy ensimmäinen lapseni. Lapsen isän kanssa olen ollut 2 vuotta, toisen vuoden kihloissa. Ja kyllä, minusta ja kihlatustani tulee teinivanhempia. Olemme jo pitkään miettineet yhteen muuttamista kun raha-asiatkin ovat muuten ok, mutta minua itseäni mietityttää eräs asia. Vanhempani ovat eronneet, ja isäni maksaa äidille elatusmaksua. Miten se sitten menee kun muutan pois kotoa? Maksavatko vanhempani minulle vai eikö kukaan maksa enää kenellekkään?
En tiedä kuuluuko kysymykseni edes tälle palstalle mutta tarvitsen nyt apua! En kaipaa haukkuja siitä että miksette osaa käyttää ehkäisyä, ***** nuoret!
Mutta tarvin apua raha-asian suhteen!

3

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuleva teini-isä

      Tässä ei tullut ilmi mitään poikaystävästäsi, onko hän minkä ikäinen (käykö koulu vaiko töitä)?

      Ihan vain faktana, kun lapsi tulee niin voin taata että raha-asianne eivät ole "ok". Eteenkään, jos muutatte keskenänne. Näet itsensä elättäminen (vaikkakin asuttekin yhdessä) on aika helvetin kallista. Vuokra on paljon, kaikki vakuutukset, laskut, itse eläminen (ruoka ja vaatteet) syövät rahaa. Koska vasta täytät kuusitoista, vanhempasi ovat elatusvelvollisia. Eli siis heidän täytyy huolehtia siitä, että pääsi yllä on katto. Jos ette pysty asumaan omillanne, vanhempienne taloon vain yksinkertaisesti. Jos vanhemmilta rahaa löytyyy niin hehän voivat kustantaa paljonkin teidän asumisianne mutta en usko moiseen.

      Rahaa tulet tietysti saamaan Kelalta; äitiystuki, lapsilisä (omasi sekä lapsesi, mahdollisesti poikaystäväsikin), jos asutte omillanne niin asumistuki, opiskelutuki mitä niitä nyt löytyykin... Niillä juuri ja juuri elää jos osaa tehdä niin, tiedän todellakin täytyy etukäteen osata laskea rahojen meno ym. Vähän kiire tulee jo

    • 2+2

      Raukka.

    • kyllä

      Vanhempasi ovat elatusvelvollisia kunnes täytät 18 vuotta. Siihen ei vaikuta kotoamuutto tai lapsen saaminen.

      Huoltajalla tietty on sitten sananvaltaa siihen saatko ylipäätään muuttaa, ja siihen on hankala vaikuttaa ellei päätös ole sinulle haitallinen. Paljon siis vaikuttaa se, onko vanhemmillasi yhteishuoltajuus vai ei. Viimekädessä nämä ovat kuitenkin vanhempiesi välisiä asioita, jotka he hoitavat keskenään tai lastenvalvojan kautta - ääritilanteissa oikeuden ja/tai lastensuojelun avustuksella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      115
      10253
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5020
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2191
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2048
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      26
      1904
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1591
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1392
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      31
      981
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      24
      973
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      967
    Aihe