Asia jota en ole ymmärtänyt

Dhommi´´

Korjatkaa jos olen joissakin johtopäätöksissäni väärässä.

Joskus kuulee jotain pop-artistia kutsuttavan "popin Mozartiksi" tai "rockin Beethoveniksi". Tällöin kyseistä popparia halutaan nostaa ylöspäin, antaa hänelle arvoa. Mozart ja Beethoven ovat kuuluisia musiikkineroja, joten jos tahdotaan antaa mahdollisimman korkea rispekti jollekin rokkarille - esimerkiksi Paul McCartneylle tai Brian Wilsonille - sanotaan häntä "rockin omaksi Mozartiksi".

Samalla se liitesana "rockin" tai "popin" toimii selkeästi jonkinlaisena "keventävänä" seikkana. Ajatellaan vaikka jos Jari Litmasta kutsutaan "Suomen Ronaldoksi", tai jos Sami Hyypiää kutsutaan "Suomen Maradonaksi". Brasilia ja Argentiina ovat Suomea merkittävämpiä jalkapallomaita. Sen vuoksi "Suomen Maradona" tarkoittaa selvästi oikeaa Maradonaa huonompaa pelaajaa. Vastaavasti "popin Mozart" tarkoittaa selvästi huonompaa säveltäjää kuin oikea Mozart. Tähän sisältyy se, että poppia pidetään huonompana musiikkilajina kuin klassista.

Ihmettelen siis, miksi joku kuuntelee "popin Mozartia", kun se OIKEA Mozartkin olisi tarjolla! Miksi joku tahtoo kuunnella Pet Soundsia, Revolveria, Dark Side of the Moonia, Talking Bookia ja Thrilleriä, kun nämä ovat kaikki erittäin kevyttä (todella, todella kevyttä) kamaa verrattuna esim. oikean Mozartin pianokonserttoihin 18-21, sinfonioihin 38-41 ja sielunmessuun, tai oikean Beethovenin pianokonserttoihin 3-5, sinfonioihin 3-9 ja jousikvartettoon 15?

Miksi ette kuuntele musiikin oikeita huippuja, hä?

5

159

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Spartalainen

      Alkaa vaikuttaa siltä, että et olekaan hullu saarnaaja, vaan humaani ihminen, joka tahtoo saada muut käsittämään, mitä he menettävät, kun eivät kuuntele Mozartia.

      Totuushan on se, ettei klassiseen musiikkiin voi päästä kertarysäyksellä sisään, jos ei ole erityislahjakas. Suurin osa joutuu "hakeutumaan" sen pariin ja näkemään kovasti vaivaa, mutta palkinto on sen arvoinen. En tiedä ketään, joka olisi katunut Mozartin pianokonserttoihin tutustumista.

      Musiikki, jonka luulee tuntevansa, tarjoaa vielä hurjasti lisää nautintoa, kun oppii kuuntelemaan musiikin kerroksia. Tämä ottaa aikansa, varsinkin jos on elämässään kuunnellut pelkkää poppia, jossa niitä kerroksia ei juurikaan ole.

      Tuskin onnistut pakottamaan muita vaivannäköön ja eurooppalaisen musiikin pääteosten kuunteluun, mutta pakko arvostaa sitkeää yritystä! :O

      • Epäselvitysmies

        Eiköhän nyt kuitenkin ole ilmeistä, että jokainen tänne suolikaksneloseen pitkiä viestejä säännöllisesti kirjoittava on enemmän tai vähemmän mieleltään järkkynyt. Dhommilla ei luultavasti ole pahemmin kosketuspintaa ulkomaailmaan (eli ns. omaa elämää), joten hän on ottanut elämäntehtäväkseen beatlespalstalaisten käännyttämisen klassisen musiikin kuuntelijoiksi. Kuitenkin tällä palstalla vierailee kuitenkin loppujen lopuksi melko vähän ihmisiä ja muutenkin popin kuuntelijoista pieni vähemmistö kuuntelee Beatlesia, joten jatkuva Beatles-fanien tylytys tuntuu melko vinksahtaneelta. Uskonkin, että Dhommin pyrkimykset jäävät melko hedelmättömiksi, mutta koska hän elää etupäässä omassa mielikuvitusmaailmassaan, jo pelkästään tälle palstalle kirjoittelu tuottaa hänelle tyydytystä. Tässä suhteessa hän muistuttaa Helvetillä pelottelevaa uskovaista.

        Mitä musiikin kuunteluun tulee, enemmistö ihmisistä ei kuuntele (aktiivisesti) Mozartia, koska hän ei tehnyt kivasti tanssittavaa poppia. Useimmat ihmisethän vain käyttävät musiikkia viihtymiseen. He joko eivät kaipaa sen suurempia elämyksiä tai löytävät ne jostain muualta kuin musiikista.

        Tiedän, että huomautus on turha, mutta Dhommille tiedoksi, että massapostittaminen on huonoa nettikäyttäytymistä, olkoon tarkoitus miten hyvä tahansa.


    • Miksi luulen, että Dhommi on tässä monen nimimerkin takana taas, nostamassa itseään ylöspäin? :)

      JHaista jo saatana paska Dhommi.

    • Yli ymmärryksen

      "Asia jota en ole ymmärtänyt"

      Näin totesi Dhommi. Se vain on niin, Dhompsukka, että on paljon, paljon muutakin mitä et ymmärrä. Sinun ei kannata edes yrittää ymmärtää, sillä et kuitenkaan ymmärrä. Ymmärrätkö?

    • Leopold M.

      Mozart oli oman aikansa poppari. Jos Mozartin vaimo Konsta-Kaisa ja sisko Irma eiku mikä sen nimi olikaan olisivat osanneet laulaa, niin Mozart yhdessä sen Taikahuilun tekstin kirjoittajan ja 1. Papagenon kanssa - Sikanteri taisi sen nimi olla, olisivat perustaneet Abban jo silloin 1700-luvun lopulla, mutta valitettavasti näin ei sitten käynyt.

      Se että jotkut Mozartin tekeleet kuulostavat hieman erillaisillta kuin tämän päivän poppi, johtuu vain soitinteknologian kehityksestä.

      Jos Mozartilla olisi ollut käytössään sähkökitarat ja -basso, syntikoista nyt puhumatikaan, hänkin olisi tehnyt nykypopilta kuulostavia renkutuksia sensijaan että teki niitä klasarimusikilta kuulostavia renkutuksia.

      Myös musiikin käyttötarkoitus on huomioitava. Mozarthan käytännössä pääsääntöisesti oli nykyisen hissi- ja ostoshelvetti- eli tavaratalomusiikkia vastaavan käyttömusiikin tekijä, ja siksi hän joutui lisäämään poppirenkutuksiin kaikenlaisia koristeellisia krumeluureja, joita silloinen ylhäisö salongeissaan oli tottunut kuulemaan, sillä silloisen ylhäisön keskinäisen seutustelun ketään häiritsemättömäksi melodiseksi taustameluksi Mozartin musikista valtaosa oli tehtiin ja oli tarkoitettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      106
      2444
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      44
      1690
    3. 120
      1248
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1189
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1091
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      60
      1043
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      91
      982
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      901
    9. 63
      861
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      841
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      48
      808
    12. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      794
    13. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      45
      768
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      759
    15. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      678
    16. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      59
      613
    17. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      590
    18. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      58
      569
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      555
    20. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      532
    Aihe