Miten auttaa jos toinen ei halua apua?

17 + 15

Läheiselläni on ollut vakava masennus jo vuosia, käy terapiassa kerran viikossa. Jokin aika sitten hän katkaisi täysin välit, enkä tiedä mitä tehdä. Tuntuu että asiat menevät vain huonompaan suuntaan (vai olenko sitten elänyt lintukodossa viime vuodet huomaamatta toisen olotilaa), nykyään on runsasta alkoholin käyttöä ja ns. välinpitämättömyyttä kaikkea kohtaan. :(

Haluaisin olla tukena ja auttaa mahdollisuuksieni mukaan, edes kuuntelemalla ja olemalla läsnä. Näyttämällä että hänestä välitetään ja hän on aina tervetullut luokseni. Hän ei vastaa puheluihin, viimeisellä kerralla keskustellessamme sanoi ettei halua pitää mitään yhteyttä enää keneenkään meistä. Kuulemma helpompaa niin. Tämän jälkeen siis kanssakäyminen hänen puolelta loppui kuin seinään (olen yrittänyt soitella, laittaa postia yms).

En tiedä mitä tekisin. Aihe on minulle raskas ja siitä puhuminen vaikeaa. Haluaisin auttaa ja pelkään mitä läheiselleni voi käydä. Kyseinen ihminen on erittäin tärkeä minulle, ja haluaisin helpottaa hänen oloaan jos vain pystyn. Jos en tee mitään, tunnen laiminlyöväni läheistäni, ja toisaalta pelkään ärsyttäväni häntä näillä lähestymisyrityksillä.

Miten tällaisessa tilanteessa voi toimia oikein?

2

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 209u1r 09

      jeps, ärsyttäväähän se on jos joku ei anna olla rauhassa vaikka haluaisi. Itse ajattelen, että elämä olisi paljon helpompaa, kun ei olisi perhettä ollenkaan. Ei tarvitsisi häpeillä sitä, et on "luuseri". Siis tiedän, että yhtä arvokkaita ollaan kaikki ja pälä pälä, mutta niin se vaan menee, että ärsyttää toisten ihmettelyt miksei ole seurustelukumppania, miksi niin ja miksi noin.

      Voit yrittää olla hänen tukenaan, mutta älä tuppaudu liikaa jos toinen haluaa hajurakoa. Itse hänen pitää tajuta tilanteessa. Muutos aina tapahtuu loppupeleissä itsestä, toki ohjata voi oikeaan suuntaan, mutta kukaan muu ei vaikuta omaan oloon kuin oma pää.

      • yksin yksin vaan

        Toiset oo'on luotuja kulkemaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      236
      4600
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3035
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2463
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1767
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      25
      1613
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1439
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      938
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe