Suncamp Cabin 620 + Yamaha 100hv

Ö-Luokan peruna

Löysin kyseisien vene moottori yhdistelmän nettiveneestä. Veneen vm. 1991 ja moottorin 1998. Kertokaa kokemuksianne mielipiteitänne veneestä (onko kiikkerä jne.).

3

3679

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muncamp

      Ei se erityisen kiikkerä ole, mutta aallokossa kivikova. Rakenteet rämiseviä ja muutenkin meluisa. Koneteho vaikuttaa tuolle laatikolle turhan suurelta

    • Anonyymi

      Tilaratkaisut ovat ihan hyvät ja toimivat. Liukuovi toimii hyvin, kattoluukku riittävän kokoinen, keulaluukusta voi tarvittaessa lastata, ulkoistuimilla voi halutessaan myös matkustaa.
      Kuljettajan "työpöydälle" sopii kaikki tarvittava välineistö ja myöskin pysyy siinä vauhdissa. Hanttimiehen pöytäkin on hyvän kokoinen ja se on myös paatin äänekkäin osa, jos kiinnitys on päässyt löystymään. Helppo kuitenkin korjata.
      Penkkien ja istuimien alla on tilaa hyvin varusteille ja kuskin penkin alla/takana on oikeen iso kuljetus tai säilytystila tämän kokoluokan paatiksi. Siihen sopii vaikka aikuinen nukkumaankin, jos niikseen tulee.
      Pohjan malli on Suomalaista suunnittelua. Liuku lähtee kuormasta riippumatta keveästi, miltei huomaamatta, kun kahvasta kääntää. Trimmilevyt on oltava miellyttävän ajokokemuksen saamiseksi.
      Suorituskyky tuntuu voimakkaassa järviaallokossa ihan kohtuulliselta. Tarvittaessa voi mennä cruisailu-nopeutta n.20 km eikä vene siltikään pyri kulkemaan nokka pystyssä ja niinpä suoriutuminen myrskytuulessa on oivallista. Keulan malli on jyrkähköstä V:stä huolimatta kantava myös suureen myötäaaltoon.

      Ajossa cabiinissa on hyvä melutaso nopeudesta riippumatta. Pystyy keskustelemaan normaali puheäänellä.

      Jos ei halua 50 000 tuhatta pistää vesikulkuneuvoon, niin SunCamp 'llä kyllä muilta osin pärjää....

    • Anonyymi

      Ihan hyvät tilaratkaisut siinä on. Neljästä kuuteen henkilöä mahtuu risteilemään ilman ahtaan paikan tuntemuksia. Pohjan malli myös kantaa isompaakin kuormaa, ja jos konetehoa on yli sata heppaa +trimmilevyt, niin ajettavuus on mallillaan.
      Ohjaajan pulpetissa on mittarisijoittelu mukavasti ja lisäksi pöytätilaa riittävästi kaikelle tarpeelliselle.
      Jos haluaa perusveneen edullisesti, niin aihio on hyvä. Sitten voi omien kykyjen, harrastuneisuuden ja varallisuuden mukaan hieman stailata ja customoida ilman, että kokonaiskustannus nousee yli äyräpäiden.
      Hytän aerodynamiikka tukee vauhdikkaampaakin menoa eikä ulkonäöllisestikään ole mikään tötterö siellä järven selällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      182
      4206
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      91
      2757
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      137
      2255
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      81
      2227
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      14
      2077
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2031
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2007
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1829
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1826
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      129
      1822
    Aihe