Mahdatkohan olla ymmärtänyt eron käsitteillä "yhteiskunnallisesti välttämätön työ" ja "todella tarvittu työ"?
Tehdään koekysymys:
Sisältääkö kirvesvarsi, jota valmistettiin 16 tuntia, yhtäpaljon yhteiskunnallisesti välttämätöntä työtä kuin toinen aivan samalainen kirvesvarsi, joka valmistui 8 tunnissa?
Jos et itse osaa vastata niin älä silti pyydä marx-tietäjältä ja toverilta s.partacus apua sillä hänkään ei ole asiaa ymmärtänyt. Änkyrä OPP ei myöskään ymmärtäne tuosta kysymyksestä mitään.
................
Ymmärrätkö marxin oppeja - osa 1
5
<50
Vastaukset 5
Oliko liian vaikea kysymys jopa marx-tietäjälle ja Änkyrälle?
....................- kan-sa-lai-nen
Ei aukea minulle.
Tekeekö varret joku yksin vai tehtaassa.
käsin vai koneella
minulla menee kirveenvarren kanssa tunninverran puukolla,
jos valmiiina kuiva koivun tai pihlajan pätkä.
Vartissa saa aikaan sellaisen, jolla voi jo jatkaa klapihommia.
Loppuaika viimeistelyyn ja kaunisteluun.
16 tuntia tuntuu vähän pitkältä ajalta. - TIVOLIMESTARI!
HEI!
Nyt kysyn Teiltä Toveri AP ja Teiltä Toveri Työkkäri sitä, että mitä Teidän mielestänne tarkoittavat Yhteiskunnallisesti Välttämätön Työ ja Todella Tarvittu Työ? Niin mitähän todella tarkoittaa Yhteiskunnallisesti Välttämätön Työ ja Todella tarvittu Työ? Tarkoittavatko nämä edellä luetellut käsitteet siis Yhteiskunnalisesti Välttämätön Työ ja Todella Tarvittu Työ samaa vai eri asiaa?
Olenko oikeassa, jos vastaan siten, että Yhteiskunnallisesti Välttämätön Työ tarkoittaa sitä vähimmäistyöaikaa, joka pakosta tarvitaan, jotta pystytään tyydyttämään väestön vähimmäistarpeet, kun taas Todella Tarvittu Työ tarkoittaa sitä työaikaa, joka on käytetty jonkun työtehtävän suorittamiseen, siis valmiiksi saattamiseen? Mitä mieltä Te AP ja Te Työkkäri olette kysymyksestäni?
On myös hyvä huomata se, että koska Elinkeinoelämässä ei ole olemassa reaalisena klassikkomallin oletusten mukainen tilanne, niin on kai pakko todeta ainakin se, että ei ole olemassa mitään sellaista kuin Yleinen Tasapainohinta, joten hinta- ja työaikakysymyksissä on pakko turvautua aritmeettiseen keskiarvoon. Onko yllä tarinoitu Teidän mielestänne vähän sellaista, joka menee yli takaraivon eli hilseen?"Olenko oikeassa, jos vastaan siten, että Yhteiskunnallisesti Välttämätön Työ tarkoittaa sitä vähimmäistyöaikaa, joka pakosta tarvitaan, jotta pystytään tyydyttämään väestön vähimmäistarpeet, kun taas Todella Tarvittu Työ tarkoittaa sitä työaikaa, joka on käytetty jonkun työtehtävän suorittamiseen, siis valmiiksi saattamiseen?"
Et, olet täysin väärässä ja sinulla tuntuu marxin peruskäsitteet olevan kovasti hakusessa. Kertaahan marxin oppeja vielä mutta älä kysy toverilta ja marx-tietäjänä itseään pitävältä s.partacus apua sillä hän on täysi nolla koskien arvoteoriaa ja tavaran arvon syntymistä. Änkyrä OPP ei ole yhtään sen viisampi ko. asiassa. Molemmat ovat ulkona kuin lumiukot.
...........
Eikö edes toveri ja "marx-tietäjä" s.partacus pysty vastaamaan ja kuitenkin hän suu vaahdoten puhuu arvolaista palstalla??
Eikö hän edes tiedä, että mikä ero on tavaran sisältämällä yhteiskunnallisesti välttämättömällä työllä ja sen valmistamiseen tarvitulla työllä?
Eikö käsite "yhteiskunnallisesti välttämätön työ" ole punanutuille tuttu?
Ehkä he eivät ymmärrä sanaa "työ" - mene ja tiedä.
Mutta sehän ei estä punanuttua suu vaahdossa puhumasta arvolaista, jonka perusasiatkaan ei ole hänellä hanskassaan.
........................
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t1571448Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️1031193Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää2551033Olet mieleni päällä edelleen, J
En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞42856On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja
Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien75837- 55797
- 70727
- 47695
- 43671
Mulla ei ole Suomessa enää mitään
4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.175664Oletko miettinyt
Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä37650Provider miehistä..
Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah199618Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh30597Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?
Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus104565- 201544
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen59533- 106518
- 35511
Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit
Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle18492Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?
Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi91478