Evon ja Twin Camin erot?

Näitä pohdiskelen

En todellakaan vieläkään ole saanut tarkkaa selvyyttä mitä eroa noilla moottoreilla oikein on? Mistä tietää että moottori on ylipäätään evo?

Paljon puhutaan että evo on parempi kun twin cam, miten niin? Ja lisäksi haluan selvyyden siihen miksi softail malleissa on erillinen öljytankki, mitä hyötyä siitä tai kenties haittaa on ?

Lisäksi vielä tämä askarruttaa että mikä on moottori jos siinä on kaasari?

Tämä ei ole nyt vitsi, vaan nämä asiat vaan yksinkertaisesti eivät minulle ole 100% avautuneet. Jos joku nyt viitsisi kertoa nämä asiat minulle ja niin että kerralla asian ymmärrän :)

8

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaasari eli kaasutin

      syöttää polttoaineen moottorille. Ruiskupelissä kaasarin tehtävän hoitaa ruisku. Kypärä on se mikä sulla pitäisi olla päässä.

    • amerikan meininki...

      Amerikan meininkiä kun tsiikailee,Niin ei ihme, Että kaikki eivät siitä diggaa........

    • kummmastelua

      Tuo evo askarruttaa itseänikin, tosin uudempia malleja tullu katselluksi vaan ihmetyttää kun noin kalliissa pyörissä monissa myyntiilmoituksissa kerrottu tehdyistä rempoista alle 100tkm , eli meneekö noihin tosiaan toisen pyörän hinta korjauksiin?
      Nokkaketjun laahareiden remppa kyselyjen mukaan siinä tonnin hujakalla, siitä päätellen nuo isommat rempat sitten maksaa melkosen reippaasti, pitäisikö unohtaa koko merkki matkacustomia hakiessa vai kestääkö letkeää menoa paremmin matalaviritteisenä.

      • Unohda ellet

        sitten osta pyörää kerhoon kuulumisen vuoksi. Japsi ostetaan ajamista varten.


      • Ok on ihan
        Unohda ellet kirjoitti:

        sitten osta pyörää kerhoon kuulumisen vuoksi. Japsi ostetaan ajamista varten.

        Kyllä se japskipyöräkin on kova sana meillä Marttakerhossa! Tervetuloa mukaan toimintaan!


      • Mielummin Marttakerh
        Ok on ihan kirjoitti:

        Kyllä se japskipyöräkin on kova sana meillä Marttakerhossa! Tervetuloa mukaan toimintaan!

        kuin joku roistoporukka!!!


    • hintalappu......

      Se ero on Aatamin aikuisessa mopossa lähinnä hintalapussa................

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4503
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3304
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      41
      2926
    4. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      18
      2857
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2747
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      44
      2617
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2295
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2105
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      7
      1751
    Aihe