Katselin tuossa juuri tämän Robert Zemeckissin(Paluu tulevaisuuteen jne) ohjaaman leffan dvd:nä ja oli ihan ok draamaelokuva. Harvemmin tulee katseltua draamaa, mutta tämä lentokoneaihe kiinnosti. Leffan juoni lyhyesti:
Denzel Washingtonin esittämä lentokapteeni Whip Whitaker on kova käyttämään alkoholia. Kotimaanlennolla lentokoneeseen tulee yllättävä vika, mutta kuin ihmeen kaupalla lentokapteeni onnistuu tekemään pakkolaskun ja 102 henkilöstä vain 6 kuolee. Kapteenia juhlitaan sankarina ja sitten paljastuukin, että hänen veressään oli lennon aikana alkoholia eli toisin sanoen kapteeni oli kännissä lennon aikana. Leffassa sitten vatvotaan alkoholismia ja siitä valehtelemista, sekoilemista, ihmissuhteita jne ja kuinka oikeus lopulta voittaa. Aika ennalta-arvattava juoni, jonka variaatioita ovat elokuvat täynnä.
Annan silti leffalle 3/5. Ihan viihdyttävä illan pläjäys se oli. Lentokonekohtaukset olivat upeaa katsottavaa ja hienosti tehty.
Kyllä tämän elokuvan kerran tai kaksikin kertaa katsoo. Ihan hyvä.
Lento (Flight, 2012)
Scifisti1977
0
191
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643305Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432498
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1082376- 311923
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821159