4v mäyräkoira ei ole sisäsiisti vieläkään! Mikä avuksi??

mäykky90

Minulla on ensi kuussa 4 vuotta täyttävä normaalikokoinen mäyräkoira. Koiralla on kiva luonne jne, mutta minua raivostuttaa sen pissaaminen! Välillä voi mennä viikko ettei se pissaa sisälle, mutta nyt sitten taas pissannut viikon aikana joka päivä johonkin. Paperia sillä on varmuuden vuoksi laitettu, mutta ei tee siihen muuta kun kakat joskus ja jouluna. Pissaa sitten joka paikkaan muualle, esim.matolle, parvekkeen matolle, sohvalle, sängylle, omaan koriinsa jne jne:O Se pääsee kuitenkin ulos klo 5.30, 12.00, 17.00 ja 21.00 joten ei joudu kauhean pitkiä aikoja pidättämään.
Kaikkia "pissi pois" aineita olen kokeillut, vienyt sen heti ulos ja torunut jos saan sen kiinni itse teossa, vuorannut sohvan ja sängyn jätesäkillä, rajoittanut juomista, kehunut aina ulkona kun pissaa, pessyt tarkasti tekstiilit mihin pissannut jne.
Nyt tarvitsen siis jonkun järkevämmän apua! Mitä teen? Hermot on loppu ja olen jo miettinyt koiran pois antamista/lopettamista kun koko olohuone haisee pissalle tai pissi pois aineelle-.- Ja niin..jos koira on isän, äidin, kaverin tai jonkun muun vieraan luona niin pissaa myös siellä, joten vaikea löytää hoitopaikkaa! Virtsatietulehdusta sillä ei ole, mutta se on leikattu viime kesänä, sama vaiva on kuitenkin ollut jo sen koko iän. Useammin en pysty viemään sitä ulos muuta kun illalla. APUA?!

1

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoppis

      Koiran juomista ei saa rajoittaa!!!Ellei koira tyyliin huvikseen lurputa. Koiran pitää saada juoda aina kun on jano.

      Onko kyseessä nyt sitten uros vai naaras?

      Oletko opettanut koiran sisäsiistiksi kunnolla? Koirasta ei luonnostaan vain tule sisäsiisti.

      Mikäli koira ei ole missään vaiheessa oppinut sisäsiistiksi niin sitä ei parane torua vahingosta.Koira ei ole oppinut mitä pitää tehdä ja sen sisäsiistiksi opettaminen tulisi aloittaa alusta. Eli ulos paljon useemmin ja noudatat ihan pentukoiran sisäsiistiksi opettamisen ohjeita (netistä löytynee ja kirjoista)Lopeta aluksi tuo koiran toruminen.Se vain vahvistaa sitä, että koira koittaa pissiä salassa eikä ainakaan ilmoita jos on pissihätä.

      Älä nyt ainakaan lopeta sitä rassukkaa.Ja tarkista myös, jos olet sitä yrittänyt opettaa sisäsiistiksi, ettei sillä ole jotain virtsanpidätyskyvyttömyyttä, tuohon saa apua eläinlääkäristä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      67
      3177
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1730
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1249
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1048
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      98
      988
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      865
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      859
    Aihe