Mikä olisi työnjako

perheessäsi ?
se perinteinen: vaimo siivoaa ja hoitaa mahdollisten lasten perushoidon tai Kaikki työt tehdään yhdessä? On monta muutakin variaatiota. Mikä on sinun käsityksesi asiasta ?
24109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

minä makaan sohvalla ja mies raataa

Äänestä
  • hän makaisi ja minä hoitaisin kodin.ainoastaan ruoka voitaisiin tehä yhdessä,jos hän(mies) jaksaisi.

    Äänestä

  • meillä näin. kirjoitti:

    hän makaisi ja minä hoitaisin kodin.ainoastaan ruoka voitaisiin tehä yhdessä,jos hän(mies) jaksaisi.

    entälapset ? teettekö ne yhdessä ?

    Äänestä

  • järjestys kirjoitti:

    entälapset ? teettekö ne yhdessä ?

    jos ne lapset me sitten tehtäis erillään,jos hän niin haluaa ;)

    Äänestä

  • en tiedä ;D kirjoitti:

    jos ne lapset me sitten tehtäis erillään,jos hän niin haluaa ;)

    Ja elettäisiin yhdessä. joos hän haluaa ;)

    Äänestä

Nykyäänhän ns. miesten töitä ei lasketa kotitöiksi vaan harrastukseksi. Auton,,ruohonleikkurin, yms koneiden huolto ja ylläpito, maalaus, sähkö, lvi yms. Näihin käytettyä aikaa ei oteta huomioon. Vain sillä on merkitystä paljonko aikaa mies käyttää siivoamiseen, tiskaamiseen ja lastenhoitoon.

Äänestä
  • mä olisin ikionnellinen, jos mies tekisi kaiken tuon.

    Äänestä

  • Ei ole olemassa ns. miesten töitä. Kaikki nuo mainittsemasi ovat yhtälailla naisten töitä, ja kotityöt yhtälailla miesten töitä. Näin meillä ainakin, itse tykkään enempi maalailla ja huoltaa koneita, mies ei tykkää tai ymmärrä niistä mitään mutta on hieman ahkerampi kotitöissä.

    Äänestä

  • mistentyöt kirjoitti:

    mä olisin ikionnellinen, jos mies tekisi kaiken tuon.

    "Mä olisin ikionnellinen, jos mies tekisi kaiken tuon"

    Tietenkin. Jokainen nainen olisi. Mutta silti sitä ei lasketa kotityöksi. Se on miehen omaa aikaa, ei kodin yhteiseksi hyväksi tehtyä aikaa.

    Äänestä

  • harrasteet kirjoitti:

    "Mä olisin ikionnellinen, jos mies tekisi kaiken tuon"

    Tietenkin. Jokainen nainen olisi. Mutta silti sitä ei lasketa kotityöksi. Se on miehen omaa aikaa, ei kodin yhteiseksi hyväksi tehtyä aikaa.

    kuka noin sanoo ? nehän on kotitöitä siinä missä ruuanlaitto ja siivous .Lastenhoitoa en taas laskisi kotitöiksi, se kuuluu kummallekkin, siis lapset.

    Äänestä

  • työ kuin työ kirjoitti:

    Ei ole olemassa ns. miesten töitä. Kaikki nuo mainittsemasi ovat yhtälailla naisten töitä, ja kotityöt yhtälailla miesten töitä. Näin meillä ainakin, itse tykkään enempi maalailla ja huoltaa koneita, mies ei tykkää tai ymmärrä niistä mitään mutta on hieman ahkerampi kotitöissä.

    Mä en taas uskalla koskea sähkölaitteisiin enkä ymmärrä koneiden päälle mitään. enkä autojen, jos mies tekee kaiken tuon niin vastavuoroisesti minä huolehdin mielellään keittiöstä ja pyykistä. Paitsi tietenkin, jos mies haluaa tehdä ruokaa tms niin mikä ettei.

    Äänestä

Ihan sama,kunhan olis munkaaa.....

Äänestä
  • Se joka ensinnä kerkee ja jaksaa. Viime vuodet olen hoitanut yksin mutta pikku hiljaa olen vastuuta hieman jakanut...

    Äänestä

Yhdessä.

Äänestä
  • Mitäs se. Hanna, taas on täällä, eikö ne tapaamiset, onnistunut kuitenkaan..??

    Äänestä

  • jopman1 kirjoitti:

    Mitäs se. Hanna, taas on täällä, eikö ne tapaamiset, onnistunut kuitenkaan..??

    Mies teki oharit :( Ilmoitti viime hetkellä, ettei pääsekään tulemaan työreissulta ajoissa.. en sitten enää vastannut sille.

    Äänestä

Minä isänä olisin lasten kanssa kotona ja äiti kävisi töissä. Näin olisi paras.

Äänestä
  • Harvassa ovat ne miehet, jotka tuohon suostuvat! Hatunnosto sulle :)

    Äänestä

  • Hanna......... kirjoitti:

    Harvassa ovat ne miehet, jotka tuohon suostuvat! Hatunnosto sulle :)

    Oikeassa olet sillä olen ammatiltani jopa lastenhoitaja.

    Äänestä

  • tiedätkö nyt mistä puhut ;D

    Äänestä

  • Hanna......... kirjoitti:

    Harvassa ovat ne miehet, jotka tuohon suostuvat! Hatunnosto sulle :)

    mukava kokeilla tuollasta. Minä myös

    Äänestä

Ei tulisi lapsia, kotityöt tietysti tasan puoliksi.

Äänestä

jos kelpaa ,itselle kun tekee ,niin saa syyttää itseään jos villakoirat juoksee vastaan ,myös pitää hyväksyä toisen työ vaikka itsellä olisikin kriteerit vähän korkeammalla,

Äänestä

tai vuoroin. On tiskivuorot ja siivousvuorot. Meillä mies yleensä tekee ruoan, koska tekee parempaa ruokaa. Kaupassa käydään yhdessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uteelius kirjoitti:

perheessäsi ?
se perinteinen: vaimo siivoaa ja hoitaa mahdollisten lasten perushoidon tai Kaikki työt tehdään yhdessä? On monta muutakin variaatiota. Mikä on sinun käsityksesi asiasta ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu