Hupiakku: avoin -> agm

Hello! Hupiakut hyytyivät veneestä ja kaljat pääsivät lämpenemään samalla kun varpaat kylmenivät jo ensimmäisen yön aikana. Täysin kestämätön tilanne siis.

Surffaillessani erilaisia vapaa-ajan akkuja, tuntuu että paljon kaupitellaan agm -akkuja. Voiko tällaisen heittää vanhan avoimen akun tilalle koskematta itse lataussysteemiin? Jostakin jutuista käsitin että agm -akku vaatisi korkeamman latausjännitteen.
6224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä käy suoraan. Maasähkölaturissa kannattaa olla AGM-ohjelma, niin lataa tarkemmin. Voipa tarvittaessa lataa rinnakkainkin, mutta kuten itseasiassa moottorin käydessä tapahtuu.

Äänestä

Kiitos neuvosta. Ei taida haitata vaikka vieressä onkin perinteiset käynnistysakut latautumassa samalla laturin ohjauksella (genikselle taitaa mennä joku johto akuilta, kompensoi lienee diodin kynnysjännitettä tms.)

Apropo, tietääkö joku asiallisia ostopaikkoja pääkaupunkiseudulla? Bil***ti, Adita?

Äänestä

Jos käytät 12V systeemiä, kannattaa ostaa Ctekin 8-portainen laturi erikseen hupiakuille. Kannattaa pitää mielessä, että akut ei anna ulos yhtään enemmän virtaa kuin saavat sisäänsä.

Mikääa akkutyyppi ei auta, jos ne ei ehsi latautua tyhjennyksien välillä.

Äänestä
  • Juu. Kyllä Ctekin Marine -laturi onkin jo asennettuna. Se lataa pelkästään hupipuolta. Lähinnä ajattelin yllä koneella-ajoa... En varmaan erillistä 12V-12V lataussäädintä viitsi hankkia.

    Äänestä

Jos asennat invertterin hupiakku puolelle jonka taakse laitat C.tecin niin saat koneellakin ajaessasi hupiakulle parhaan latauksen.Oiskohan hyötysuhde jotain 50%.

Äänestä
  • Ei ihan huono idea, mutta tyhjähköön akkuun moottorin laturi pystyy tunkemaan kymmeniä amppeereita. Järjestelysi toimisi hyvin viimeisen 10% lataamiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lisää virtaa kirjoitti:

Hello! Hupiakut hyytyivät veneestä ja kaljat pääsivät lämpenemään samalla kun varpaat kylmenivät jo ensimmäisen yön aikana. Täysin kestämätön tilanne siis.

Surffaillessani erilaisia vapaa-ajan akkuja, tuntuu että paljon kaupitellaan agm -akkuja. Voiko tällaisen heittää vanhan avoimen akun tilalle koskematta itse lataussysteemiin? Jostakin jutuista käsitin että agm -akku vaatisi korkeamman latausjännitteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu