Eli siis mulla on varmaan paniikkihäiriö ensi viikolla menossa terapiaan puhuun tästä. Eli onko normaalia että mun paniikki liittyy siihen että pelkään et kusen housuun. Vaikka tulisin just vessasta niin silti pitää kaikkia lihaksia jännittää etten kusisi housuun. Tää on ihan sika noloa. Mä olin kaverilla ja kävin sen illan aikana kolme kertaa hitsin isolla kusella, vaikka olin juonut vain puoli kuppia vettä. Kun lähin pois en pystynyt pidätellä puolen tunnin dösämatkaa vaan viidentoista minuutin kuluttua piti pysähtyä puskakuselle, VAIKKA olin ennen dösämatkaa käynyt kusella. Tää on niin rasittavaa.
Sit se että mä yleensä näen että oisin kussu housuun vaikka en oo. Silloin ku muhun iskee paniikki nään että mun housut ois märät vaikka kkuvat todistaa ettei ne oo. Oikeesti tää on ihan hirveetä uskallanko puhua tästä.
Asiaa ei helpota myöskään se että mä puhuin mun kaverille tosta ja se juoruilee tota ympäriinsä.
Paniikki ja kusettaminen
8
3119
Vastaukset
- Tohtori Pölönen
Sulla on ureafobiahäväistysoireyhtymä. Se johtuu nuorena tapahtuneesta traumaattisesta seksuaalisesta kokemuksesta. Aivoissa nyrjähtää ja ne luulee, että virtsa karkaa housuun. Suosittelen kuukauden Aku Ankka kuuria tutti suussa sekä paskanjauhamisen lopettamisen.
- vittuvittuvittuvittu
olin jo googlettamassa oireyhtymääsi kunnes luin viestin loppuun. huvittavaa
- Sama juttuuuu
Mulla on paniikkihäiriö ja sama ongelma!! Sun pitäs vaa antaa sen tunteen olla koska ite aiheutin tolla itselleni yliaktiivisen rakon mikä on nyt varmaa sunki kohtalo... Suosittelen puhumaa terapeutille ja menemää urologille joka auttaa sua fyysisten tuntemusten kans :) oon ite 17
- lilii1
Mulla sama juttu. oon nyt 20 ja paniikkihäiriö alkoi ihan samalla tavalla kuin sulla noin 3 vuotta sitten. paitsi että eka tuli pissatulehdus -> pelkäsin kokoajan kaikkialla pissaavani housuun -> paniikkkikohtaukset. lopulta, tulehduksen jälkeenkin, luulin pissaavani ihan aina jos olin jossain tilassa mistä ei päässyt heti pois kuten bussissa, leffateatterissa, koulussa, kaupassa, missä vaan.
kohtauksia pystyy kuitenki kontrolloimaan, kun koittaa vaan psyykata itteensä, ettei mikään hätä oikeesti oo :) eka tulee se olo, et nyt on hätä, alkaa vähä ahistaa ja sit se pahin vaihe eli kohtaus, oikeesti luulee kusevansa housuun, mut se on se vaihe mistä pitää vaan päästä yli. hengittelee syvään ja uskottelee itellee et en kuse :D sitku tajuaa ettei oikeesti ookkaan hätä ni heti helpottaa.
toivottavasti terapia auttaa, varmasti sullakin menee kohta jo paremmin!! =)- yuykyuk
Kun olet yksin kotona niin mene pukeissa kylppäriin ja pissaa housuun ja ajattele ettei tää nyt niin kauheeta olekkaan niin kiusaaja päästäsi häipyy ja jos joskus niin tapahtuu jossain ihmisten keskellä niin sano et mulla on sairaus joka aiheuttaa tämmöistä, se ei ole mitenkään kauheaa, elämässä on kaikenlaista pahaa josta kyllä selviää, ei mikään ole niin vakavaa, eivät edes toiset ihmiset...
- Turhautunuttt
En tiiä onko enää järkeä kirjottaa tänne kahen vuode jälkeen mut pakko ku löysin vihdoin joitaki joilla on ollu samaa ku mulla. Tää alko siitä ku huomasin et mul on ponnistusinkotenssia, niin sit tuli jotenki semmonen jatkuva pelko, et entä jos kusen housuun niin et muut näkee. Sit on pakko tarkistaa housut ain vessas ettei oo tullu mitää ja sit julkisil paikoil varsinki supistelen lihaksia varmistukseks ettei tulis housuun. Tää on psyykkisesti tosi raskast ja musta tuntuu et mulle on tullu jopa masennuksen oireita. Mua kaduttaa tosi paljon et oon 7kk kärsiny tän kans (päivittäin ei oo ollu nii paha tai en oo lähes ollenkaa muistanu koko asiaa mut joinaki päivinä sit kokoaja mieles). Keväällä meinasin monta kertaa varata ajan johonki mut sit se vaa jäi. Rohkaistuin vihdoin ja mul on tänää aika psykologille. Ärsyttää ihan sikana et rakastuin kesällä ensi kertaa ja oli tää ongelma nii meän suhde kyl oli hyvä mut tän ongelman kans tuntu ettei pystyny täysin nauttimaan suhteesta ku sellane vihdoin oli. Tää suhde kyllä autto näitä oireita hirveesti ja tuntu et oon jo paranemaan päin ku aattelin helmikuusta lähtien kokoaja et tästä vaa pitää parantuu ite ja et kyl tää lopulta menee ohi. Sit nyt ihan pari viikkoa sitten tuli ero josta olin hyvin pettyny ja sit nää oireet vaa paheni taas. Toivottavasti paranen tästä. Onko jollakin paranemiskokemuksia?
- mitäväliäjos
Ja mitäs sitten, jos jollain, vaikka mulla, lirahtaisikin kusi housuun? Mitä tapahtuisi? Luulen, ettei mitään. Eiköhän maailma matkaisi radallaan ihan samoin kuin ennenkin, muutamaa naurua - myös omaa nauruani jos vahinko kävis mulle - rikkaampana. Ei oo totta mille kaikelle suppeat ihmismielet viitsivätkin energioitaan tuhlata.
- Anonyymi
Kyseinen kannattaa aina
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie847363Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346563Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816353Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644152Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532532Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652238- 141552
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1441533- 1981260