Olen yrittänyt kysellä IS:n keskustelun kautta, mutta eivät julkaise, tarkkailija ilmeisesti on nyrkkeilyn ystävä. Eli mikä idea nyrkkeilyssä on? Ja miten tollanen hakkaaminen voi olla laillista "urheilua"? Entä mitä ajattelee ihmiset, jotka haluaa mennä katsomaan, kun kaksi ihmistä hakkaa toisiaan? En tajua millään!
Tieto Nyrkkeilystä
Mistä kysymys
9133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Se siinä onkin kun luulet sen olevan tappelua hakkaamista ja välivaltaa. Oikeasti se on älykkäiden ihmisten todella tekninen joskin myös fyysisiä voimia vaativa urheilulaji jossa ei kyllä pitkälle mennä jos lähetään vain päättömästi hakkaamaan. Valtaosa lyönneistä tulee suojaukseen. Siinä ei voi vaan hakata vaan pitää ajottaa lyönnit oikeeseen aikaan oikeelta etäisyydeltä oikeella voimalla..muuten kolisee äkkiä omissa. Näyttää helpolta mutta kun kokeilet itse niin se ei ookkaa sitä. Säkin hakkaaminen on helppoa nyrkkeilyä ja se voi olla sitä hakkaamistakin:) nyrkkeily ei sovi ämmämäisille puunhalaajille sen voin kyllä todeta:)
Jep, ämmähän minä, mutta ei vieläkään valjennut. Ymmärrän miesten voimaurheilut, mutta nyrkkeily? Mitä ihmeen urheilua se, harrastusmuoto joka kadulla. Oikeesti tiiän, että varmasti ovat hyvässä kunnossa, mutta eikö muunlaisella urheilulla saa saman hyvän kunnon. Miks hakata toista? Ja vaikka kuinka teknistä, mutta lyömistä? Satuttamista?
Nyrkkeilyä voi harrastaa ilman kilpailemistakin, vain murto-osa harrastajista menee ammattinyrkkeilykehään tai edes amatööripuolelle. Lajiin kuuluu aivan tajuton määrä muutakin kuntopuolta kuin kehässä olo se on vain jäävuoren huippu jonka yleisö sitten näkee koteihinsa sen älyttömänä "lyömisenä" kun 2 kilpailijaa on valmistautunut huolella kuukausia aina kyseiseen otteluun. Silloin saattaa näyttää raakalaismaiselta puuhalta.
Aina kuitenkin täytyy erottaa ammattinyrkkeily amatöörinyrkkeilystä, ovat oikeasti kaksi täysin eri lajia.
Jep ja on eria asioita harrastaa kuntonyrkkeilyä...harrastaa nyrkkeilyä...tai kilpailla nyrkkeilyssä.....
Ei siinä mitään järkeä olekaan. Lisää vaan kehäkuolemia niin lajin olemus aukeaisi paremmin, eli se mihin pyritään.
Joo kehäkuolemia tulee varmaan iha vtusti:)) jalkapallossa ja vaikka laskettelussa kuolee paljon ihmisiä. Nyrkkeilyssä ei oikeestaan ikinä kuole. Tai edes loukkaannu vakavasti. Amatöörinyrkkeilyssä ottelu keskeytetään heti jos näyttää toisen kannalta huonolta. Ammattilaisissa toki lyödään välillä kaveri ns.tainnoksiin vaikka vois sen ottelun aikasemminkin keskeyttää kun silmät seisoo päässä:) mutta tosiaan nyrkkeily on niitä turvallisia lajeja vaikka ratsastukseen verrattuna missä aina joku kuolee ja suomessakin välillä..suomessa ei oo tainnu kehään kuolla kukaan? Ainakaan iskusta johtuen...ainahan sydän voi pettää vaik kevyellä lenkillä joskin se on nuorille aika harvinaista jo sitten:) mutta joo viime viikol yks tuttu kuoli lenkkipolulle ja ikää oli n.60v
Jääkiekko on paljon pahempaa kun iskut tulevat takaapain yleensä ja
varoittamatta. Mailalla tai paljailla nyrkeillä.
Tarkoitus on voimalyönneillä vetää kaveri pihalle. Asiaa voi hienostella ja kaunistella kertomalla kuinka upeeta on katsella teknisesti taitavaa nyrkkeilijää..
Totuus kuitenkin on: Yleisö, valmetajat ja itse ottelija toivoo tyrmäysvoittoa.
Ja voi sitä ilon määrrää kun kaveri makaa tajuttomana kanveesilla.
Nyt amatööripuoleltakin poistuvat pääsuojat,joten on pienoinen mahdollisuus nähdä maahanlyöntejä SM-kisoissakin. Töölön kisahallissa niitä tuli aikoinaan nähtyä kymmeniä.
Tuskin tulee amatööreissä sen enempää tyrmäyksiä. Varmaan tuomarilinja on just sellanen et ottelu keskeytyy hyvin noleesti jos toinen saa osumaa. Ja niin hanskathan tuli painavemmiksi eli sinänsä niillähän ei pysty enää lyömää nii kovaa/ nopeesti