Tämän jälkeen PS, SD ja Keskusta.
KD on kyllä suorastaan ylivoimaisesti paras.
Katso itse.
http://yle.fi/uutiset/yli_60_prosenttia_suomalaisista_haluaa_ruotsin_kielen_vapaavalintaiseksi_kouluaineeksi/6792707
KD on kyllä suorastaan ylivoimaisesti paras.
Katso itse.
http://yle.fi/uutiset/yli_60_prosenttia_suomalaisista_haluaa_ruotsin_kielen_vapaavalintaiseksi_kouluaineeksi/6792707
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tosiaan kristillisissä on selvästi vähiten pakkoruotsin kannattajia, mutta ei tuo valtava päättämättömien joukkokaan mikään hyvä asia ole.
Koska en halua äänestää SD:tä, joka on täysin RKP:n korruption saastuttama, enkä PS:sää, jää jäljelle Keskusta ja KD.
Oletko varma, että RKP ei ole korruptoinut tai tule korruptoimaan Keskustaa ja Kristillisiä? Sipilä ja Laaninen on JO RKP-yhteistyössä.
KD on ollut ja on vahvasti svekojen käsissä huolimatta kannattajien mielipiteistä. KD hyväksyi hallituksessa vastaan panematta KAIKKI RKP:n pakkoruotsituksen lisäystavoitteet.
Eli paras puolue kielivapauden kannalta on PS. Mutta et taida ollakaan sen puolesta, vaan haluat hajoittaa kielivapauden rintamaa.
"Eli paras puolue kielivapauden kannalta on PS. Mutta et taida ollakaan sen puolesta, vaan haluat hajoittaa kielivapauden rintamaa. "
Taidat kyllä itse hajoittaa kielivapauden rintamaa, sillä persut tuskin koskaan tulevat saamaan sellaista kannatusta, että yksin pystyisivät viemään kielipolitiikan muutoksia läpi, vaan siihen tarvitaan myös muiden isojen puolueiden yhteistyötä.
Kielivapauden kannattaja ei siis ole sama asia kuin persu, vaan meitä löytyy kaikkien puolueiden kannattajista, luultavasti jopa RKP:n.
Vi tackar.
Hälsningar från Päkä.