Mietityttää

3+1

Olen alkanut kasvattaa hiiriä käärmeilleni ruoaksi.En ole vielä lopettanut yhtäkään hiirtä mutta laki sanoo että yli 3 päivän ikäinen poikanen pitää lopettaa kaasulla.Olen kuitenkin lukenut että vielä viikon ikäisellä poikasella voi olla sukellusrefleksi.Lakia aijon rikkoa se on selvä koska puntarissa on eläimen hyvinvointi ja laki.Eläimen hyvinvointi on minulle tärkeämpää kuin laki.Miksi laki määrää aiheuttamaan kärsimystä eläimelle?Jos jäisin tästä "kiinni" saisinko rangaistuksen?Minun mielestä oliai kohtuutonta rankaista ihmistä joka rakastaa ja välittää eläimistään.

1

100

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käärmemies

      Onneksi laki (tai tässä tapauksessa asetus, eläinsuojeluasetus) on muuttumassa tästä kohtaa. Vanhassa asetuksessa tosiaan oli älyttömyys. Mutta uudesta asetuksesta se on poistettu. Joten ei hätää, voit rauhassa jatkossa lopettaa nuoret poikaset niille sopivalla tavalla. Ja lakikin tukee toimintaasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      245
      3273
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      130
      2338
    3. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      15
      1845
    4. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      222
      1804
    5. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      322
      1681
    6. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      49
      1344
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      55
      1325
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      111
      1100
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      98
      1048
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      59
      1037
    Aihe