Noviisina olen jo kauemmin ihmetellyt näitä vehkeitä, enkä paineilmaa ole aiemmin tarvinnutkaan, mutta nyt ajattelin kotona hieman rakennella panelointeja ja käyttää kompuraa myös vasta-aloitettuun ruiskumaalausharrastukseen.
Kysymys onkin nyt pelkästään käytössä olevasta Senco PC1010 minikompura ja Senco FP18 viimeistelynaulaimesta. Mutta asiaani:
- Millä hilavitkuttimella saisin jaettua kompuran yhden pikaliittimen kahteen? Jonkinlainen haaroituspalikka / 2-jakoinen sulkuventtiili siis tarvitaan, koska haluan kompurasta kaksi lähtöä: toinen 1/4 pikaliittimelle (viimeistelynaulain), joka kompurassa jo onkin ja toinen 1/8 ()kynäruisku). On ilmeisesti parempi laittaa molemmille omat lähtönsä ja letkunsa, jos esim. naulain tarvitsee voiteluaineita tms, niin eivät sotke ruiskuhommia.
- Tarvitseeko viimeistelynaulain vedenerotinta? Tai pikemminkin, onko sellaisesta näennäistä haittaa, eli laskeeko esim. naulaimen tehoa? Kompurassa ei erotinta vielä ole, joten mietin, laitanko vedenerottimen pelkästään ruiskulle, vaiko jo ennen haaroituspalikkaa, eli kummallekin. Tällä hetkellä olen ensimmäisen kannalla.
Yhtäaikaa en luonnollisesti ole näitä käyttämässä, mutta käsitykseni mukaan helpottaa asioita olennaisesti.
- Vielä mietin myös sitä (ruiskumaalauksen kannalta), että kannattaako tuo kompuran 1/4" lähtö muuttaa / kuristaa heti alkuunsa muotoon 1/8"? Olen joka tapauksessa lisäämässä ruiskuun vielä toisen lisävedenerottimen, (joka sisältää myös toisen paineensäätimen) työpöydälleni, joten muunnos onnistuu tuossakin vaiheessa helposti.
Kiitos avusta!
Kompressori + viimeistelynaulain, tarvitseeko vedenerotinta?
Pölhö-Kustaa kyselee
2
364
Vastaukset
- hahhaaaaaaaa
tee mitä lystäät, jos se noin vaikeaa on...................
- giigigiggi
ei näilt velliperseilt kandee kysyy mtn,ku ei ne tiijjä itekää LOL
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?982038- 981488
- 1121187
- 771085
- 1211072
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57903- 51887
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis58846- 36822
- 33733