Vaikka nimienkerjääjät haluavat lopettaa kieltenopiskelun Suomessa ei siinä ole mitään järkeä. Isänmaamme pienenä maana tarvii monia eri kielten osaajia, ruotsin osaajia yhtenä. On siis todella rumaa ja isänmaan etujen vastaista hourailla jotain pakkohindin tai pakkokiinan opiskeluja vain siksi, että vihaa länsimaisten kielten opiskeluja.
Ruotsia pitää opiskella
hyvinkään mies
1295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Vaikka nimienkerjääjät haluavat lopettaa kieltenopiskelun Suomessa ei siinä ole mitään järkeä."
Nimien kerääjät eivät halua lopettaa kieltenopiskelua, koska siinä ei ole mitään järkeä. He haluavat monipuolistaa kieltenopiskelun.
Eli lopettamalla ruotsin opiskelu monipuolistetaan kielten opiskelua? Selvä.
"hyvinkään mies"
Et ole oikeastaan noin tyhmä, vaan esität teatteria. On kuitenkin
aina mukava lukea provojasi, kiitos niistä.
Mutta väitteeseesi - ruotsin opetusta ei kukaan vaadi lopetetta-
vaksi. Jos sata oppilasta lukee nyt vain ruotsia ja tilanne
muuttuisi niin että samoilla tuntimäärillä 20 oppilasta
opiskelisi saksaa, 20 espanjaa, 20 ranskaa, 20 venäjää
ja 20 ruotsia, niin kyllä, kielten opiskelu monipuolistuisi.
Mikä tässä on vaikea ymmärtää ?
Olen samaa mieltä. Hän on trollimies tai -nainen.
Miten pakon poisto lopettaisi kielen opiskelun.
Vapaaehtoinen ruotsi olisi ollut mieluisampaa kuin pakko.
Pakolla ollaan saatu aikaiseksi:
-Ruotsi inhon
-Käytön lopettaminen
Mitään hyvää sillä ei olla saatu.
Pois pakkoruotsi.
.
Onhan mielisairaaloissakin pakkopaita!
.
Taisit ymmärtää väärin, vahingossa tai tahallaan. Malli on seuraava:
Äidinkieli
A-kieli
B-kieli
C-kieli..
Äidinkieli tulee aika luonnollisesti, sitä on pakko opiskella. Se on reitti toiseen kotimaiseen ja vieraisiin kieliin.
A,B jne. taas olisivat vapaasti valittavissa sen mukaan, mihin kunnan resurssit riittävät. Hindi lienee yksi esimerkki kielestä, jonka järjestäminen edes suuressa kaupungissa ei ole kaikille mahdollista. Jos haluat käyttää sanaa "pakko-", tämän ehdotuksen mukaisesti sinun pitäisi puhua pakko-A -kielestä ja pakko-B -kielestä. Aivan, ei ole pakko yhdistää sitä mihinkään yksittäiseen kieleen.
Sinun väitteesi on, että tarvitsemme ruotsin osaajia yhtenä. Mihin? Mihin minä tarvitsen 7 vuotta opiskelemaani ruotsia?
Oletko huomannut, että ruotsin puolustajien argumentit muuttuvat yhtenään? Vuosi sitten ruotsinkielisyys oli rikkaus, kunnes sen kannattajat huomasivat, että Ahvenanmaalla ei haluta rikastua. Pahus, suli sekin argumentti pois.
Mainitsit kiinan. Sille muuten juuri minulla olisi ollut käyttöä, vientialan todella houkutteleva työpaikka meni ohi.
korjaus lauseeseen:
"..Vuosi sitten _kaksikielisyys_ oli rikkaus.."
.
Myöskin mielenkiintoinen oli Thuurrrrssin propagoima "Positiivinen syrjintä" joka tarkoittaa että suomalaisen syrjiminen on aina positiivista
.
" Oletko huomannut, että ruotsin puolustajien argumentit muuttuvat yhtenään? Vuosi sitten ruotsinkielisyys oli rikkaus, kunnes sen kannattajat huomasivat, että Ahvenanmaalla ei haluta rikastua. "
Alkaa vaikuttaa siltä, ettei surut haluakkaan suomenkielisten opiskelevan muita kieliä..? Tähän vaikuttaa suuresti se ettei suruillekkaan ole Ruotsissa tarjota kuin pyllynpyyhintä hommia , niiden " portteja avaavan " ruotsinkielen taitojen vuoksi. Tämähän saa taas surut sekaisin, sillä nyt ei enää pääse muihin hommiin ja suomenkielisiä sinne ei voi laittaa koska ne ei enää osaa muumia ; ) Eli yksi elvistelyn aihe vähemmän ruotsinkielen tärkeydestä ; )
Edes Ruotsissa ei enää osata omaa kieltä, lue nämä!
www.unt.se/debatt/vara-studenter-kan-inte-svenska-2027570.aspx
http://www.unt.se/debatt/svensklarare-som-inte-kan-svenska-2463394.aspx
Tämä nettisveko on provoilija. Ei tuollaisia kommentteja voi kukaan ottaa tosissaan.