Kumpi otetaan hakuun, hyvät ja huonot puolet, kokemuksia?
Finsailerin kulutus lukemista on ollut ristiriitaista tietoa vaihdellen 2..6 l/h, ei paljoa mutta matka-ajossa oleellinen ero.
Olisiko muita tälläisia tukevia matkaveneitä mitä kannattaa harkita?
Finsailerin kulutus lukemista on ollut ristiriitaista tietoa vaihdellen 2..6 l/h, ei paljoa mutta matka-ajossa oleellinen ero.
Olisiko muita tälläisia tukevia matkaveneitä mitä kannattaa harkita?
Vastaukset 9
Vanhimmat
että molemmissa sama runko, joten eiköhän kulutuslukematkin ole samoja. Lindströmhän ei tehnyt itse runkoja vaan osti ne alkujaan Fiskarsilta.
Kovin tyytyväinen olen ollut mainittuun paattiin. Eväköli n 1,40 m, painoa n 5000 kg, josta kölissä suunnilleen 1400 kg.
Tukevasti tehty, ja kulkee jopa purjeilla, jos tuulta on riittävästi (6-12 m/s).
Todella tilava paatti myös. No joo, aika rumahan se on kyllä :)
Nyt pidemmän kuin kahden vuoden etsiskelyn jälkeen päädyttiin Family Cruiserin omistajiksi. En osaa vieläkään sanoa siitä kumpi olisi nyt sitten ollut parempi. Hyvin tyytyväinen olen ollut. Sirtoajossa meni polttoainetta reilu sata litraa joten kulutus oli hämmästyttävän vähäiset jotain 3 litraa/mpk. Varmasti osuutta tälle oli tukipurjeella ja suotuisilla säillä. Alkuvaikutelma on, että olen veneeseen hyvin tyytyväinen ja ihmettelen, että venemalli ei ole enemmän "tapetilla". Lineekö syynä sitten vähäinen valmistusmäärä.
"..hämmästyttävän vähäiset jotain 3 litraa/mpk"
Että niinkun vähäiset?!?!
Omalla 3,5 tonnin liukuvalla matkaveneellä menee 1,4 litraa/mpk plaanissa 23 solmun nopeudessa ja 0,5 litraa/mpk 6 solmun uppoumanopeudessa.
Olikohan näppivirhe...?
Joo siis 3 litraa tunnissa, alle puoli litraa mpk
Vaihda se telfacattiin
Finnsailer 29 moottoripurjehtija 49 hv:n Perkkinssillä kuluttaa n. 2,0 litraa tunnissa 5-6 solmun nopeudella vain moottorilla ajettaessa. Purjehdus tietenkin pidentää polttoaineen ostovälejä. Venettä ja toimivuutta voin kehua pitkäaikaisella kokemuksella, jos 20 vuotta on pitkä aika. Fiskarssin tuotteita voi verrata panssarivaunuun kestävyydestä ja meriominaisuuksista. Nettiveneestä löytyy lisää tietoa.
Me olemme vaihtamassa family Cruiseriin. Nykyinen Albatross on myynnissä. http://www.nettivene.com/moottorivene/albatross/613658 . Tarvitsimme lisää tilaa koiria varten ja Family Cruiser on todella kaunis tilavuuden lisäksi. Kulutushan on näissä molemmissa kohtuullinen.
Eiks tossa Family Cruiserissa oo aika epäkäytännölliset tilat. Konekoppa haukkaa hytistä ison siivun ja meteli tietysti ajossa aikamoinen ??