Katkeroituminen..

leeviläinen

Onko kenelläkään tv7:ssa esiintyvillä evankelistoilla sekä pastoreilla motivaatiota sekä jumalallista viisautta ryhtyä käsittelemään julkisesti aihetta: katkeroitumisen syyt, joittenka vuoksi uskovat katkeroituvat lähimmäisiinsä?

Meinaan kun palstan keskusteluissa katkeroitumisesta on moniaanni kerran syytetelty keskustelijoita, niin olisihan se suotavaa, että aihetta käsiteltäisiin julkisesti myös tv7:ssa, jonka ohjelmatarjontaan nämä palstan keskustelut liittyvät.

Mikäli uskova todetaan katkeroituneeksi, niin sellainen uskova ei pääse laisinkaan paranemaan katkeroitumisestaan, ellei katkeroitumisen syytä tai syitä selvitetä syyttäjien taholta maltillisen asiallisesti. Ja ajattelen, että ehkäpä juuri sellaiset lähimmäisiään katkeruudesta syyttävät sananjulistajat voisivat itse toimia asiassa asiantuntijoina, koskapa antavat itse itsestään sen kuvan, että tuntevat asian, jonka seurauksena hänen lähimmäisensä on katkeroitunut.

4

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mazdels (ei kirj.)

      Ei ole kellään helluntailais-karismaattisella motivaatiota keskustella aiheesta, koska niin moni on katkeroitunut tuossa liikkeessä.
      Osa heistä on perustanut oman pienen helluntailais-karismaattisen yhteisönsä, koska ei voi kuulua paikalliseen helluntaiseurakuntaan. Eikös näiden pienten seurakuntien ohjelmaa ole paljon Tv7:lla?

      • leeviläinen

        Se asia minulla jo kävi mielessäni, kun aloitukseni laadin, ettei siihen noilta katkeruudesta lähimmäisiään syyttäviltä kommenttia tule, koska näillä ei ole ns. munaa siihen. Ja ehkäpä aihe on niin kiusallisen arka aihe, että se on helpompi ikäänkuin lakaista seurakunnan maton alle, niinkuin kiusalliset asiat yleensäkin, kuin ryhtyä seurakunnassa tai tällä palstalla aivan tietoisesti käsittelemään aihetta.

        Kun minua itseäni on palstan joissakin keskusteluissa syytetty katkeroituneeksi, ja olen asiasta kysynyt syyttäviltä, niin he eivät ole kyenneet tai halunneet määritellä syitä, joittenka seurauksena sanovat minun olevan katkeroitunut. Olisihan se mielenkiintoista kuulla perustellut mielipiteet asiassa, josta julkisesti syytellään.

        Ja näin lopuksi totean selkeänä tosiasiana, että kyseisiltä löperöpuhujilta on turha perusteltua selvitystä odottakaan..


    • Mansikki Piip-Poobää

      Avioeron abiopuolison taholta kokenyt voi olla vaarassa katkeroitumaan.

    • Kätevää

      Eikös tuo katkeroituneeksi leimaaminen ole samanlainen kätevä työkalu vaimentaa kiusallista kritiikkiä kuin "uskonnollisuuden hengestä" puhuminen.

      Todetaan että joku on katkeroitunut ja asia on hoidettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      494
      6452
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      287
      2385
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      1984
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      124
      1169
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      30
      1092
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1084
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      77
      902
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      894
    9. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      882
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      39
      764
    Aihe