olenko valmis ottamaan oman ponin? olen ratsastanut n. 100 ratsastustuntia.
osaan perusasiat ja muutakin olen harjoitellut.
osaan ruokkia hevosen.
tiedän muistakin asioista, kuten madotusesta, kengityksestä, raspauksesta ja rokotuksesta.
asiallisia vastauksia:)
Valmis omaan poniin?
3
125
Vastaukset
- Zoca
Sata tuntia ei ole kovin paljon. Jos käy kerran viikossa, se on noin pari vuotta, jos päivittäin, n. 3kk.. Jos poni käy hankalaksi, pystytkö saamaan sen kuriin?
Entä onko ensiapu hallinnassa? Jos hevosella on haava jalassa, tiedätkö miten toimia vai onko parempi kutsua lääkäri? Mistä tiedät, jos hevoselle tulee ähky, kaviokuume tai lannehalvaus, tunnistatko oireet? Tiedätkö mitä tehdä? Tai huomaatko, jos hevosella on jokin vialla, vaikka selkeitä oireita ei olisikaan?
Ja kaikkein tärkein kysymys: onko sinulla koko ajan osaavaa apua saatavilla ponin kanssa? Esim vanhemmat tai joku tallilta. Rehellisesti sanottuna en usko, että pärjäisit vielä oman ponin kanssa yksin, mutta jos sinulla on kokenut hevosihminen apunasi, mahdollisuudet ovat paljon paremmat.
Ja huomioi myös se ikuinen rahakysymys. Hevoseen menee tuhansia euroja vuodessa (tarkempia arvioita löytyy näiltä sivustoilta jos vähän selailee), ovatko vanhempasi halukkaita maksamaan sen kaiken? - ramppa
Siis riippuu vähän,onx sul frendui ketkä auttaa sua se kaaaa??
Mä oon ridannu vuoden ja mul on kaks arabii :) Tai toine on arabifriisi risteytys. Niidenimet on Khako ja Mercedes. Et ei ne vuodet paljoo merkkaa! P.s mun mielipide! - -ipsukka-
Älä hanki vielä omaa hevosta. Hanki vaikka ensin vuokra/hoitohevonen jota voit käydä pari kertaa viikossa hoitamassa. Kerää lisää tietoa, opettele ja nauti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15214486Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant408326Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va486082SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1705685Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124447HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.694327Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm584080Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot263975"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153730Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692713