Luojan kiitos meillä on Sepe helikopteri näiden vakavien rekkakolarien uhreille. Pyhäjärvellä sattui tuhoisa rekan ja henkilöauton nokkakolari maanantai iltana Hiidenkylän levähdyspaikan seutuvilla. Toivokaamme, että uhri selviää hengissä.
http://www.kp24.fi/uutiset/344465/Henkilöauton-kuljettaja-loukkaantui-vakavasti-kolarissa-Nelostiellä
http://www.kp24.fi/uutiset/344465/Henkilöauton-kuljettaja-loukkaantui-vakavasti-kolarissa-Nelostiellä
Vastaukset 44
Vanhimmat
Oli kyllä selkäpiitä karmiva onnettomuus aamupuuroki meinaa juuttua kurkkuun. On se kyllä taivaan lahja tuo Sepe mutta yritykset sais tukea sen toimintaa rahalahjoituksin vähän enemmän. Siinä onnettomuuspaikalla ei varmaan ollu tilaa laskeutua Sepelle se levähdyspaikkakin on niin pieni,, uhrille voimia kamppailuun.
http://halytykset.com/?c=pyhäjärvi
Mitä siellä oikeasti tapahtui? Kääntyikö henkilöauto levähdyspaikalta väärälle kaistalle ajaen suoraan rekan keulaan sehän on järjen vastaista ellei sitten rekka tullut vastaan väärällä puolen tietä, kun autoilija kääntyi ajokaistallensa ja kumpaa tässä syytetään liikenteen vaarantamisesta. Outoa tosi outoa...
Saattoi kytätä siinä sopivaa rekkauhria ja sitten kaasu pohjaan ja......
Molempia ilman muuta nykylain mukaan,ei tuossa ole mitään epäselvää.
Et kait vaan väitä rekkakuskin syyllistyneen esim ylinopeuteen? Ajopiirturi olisi kyllä kertonut totuuden mikäli niin olisi käynyt.
Kp24.n toimittaja valehteli ettei alkoholilla ollu osuutta asiaan. Lukekaa Iltsikasta totuus ukko oli päissään kö ellunkana enkä tykkää ratijuopoista yhtään.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288593261595.html
Rattijuopollakin on oikeus elämään.... Kiitos Sepe, kun pelastit rattijuopon.
Nii "in , ennemmin elävä lammas , koira kuin kuolut leijona ! "
Rattareilla ei nimenomaan ole mitään oikeutta elämään! Varsinkin kun ne prkeleet useimmiten aiheuttaa viattomille sivullisille pahaa.
Jos ei osaa hakea apua juoppo-ongelmiin ja pitää autolla ajella niin ajakoot suoraan vaikka järveen tai kallioleikkaukseen.
Tiedän monia pyhäjärvellä joille totuus löytyy vain iltasanomista. jopa työpaikalla!
Paljo ajjaotuu siellä autoja rekankeuliin.
Meillä ei ole ollut Sepeä aikoihin, tosin pelastushelikopteri toimii ja osakkaana yhtiössä on 20% osuudella myös PPSHP.
Toimintaa on hoitanut vuoden 2012 alusta FinnHEMS Oy.
Tilapäinen helikopterin tukikohta on sijainnut Oulun keskusssairaalan läheisyydessä yhtiön kertoman mukaan.
Uutta tukikohtaa ollaan etsimässä ja selvittämisen ja rakentamisen ajaksitukikohta tulee Oulunsalon lentokentälle ja mahdollisesti myös pysyvä.
Tässä faktatietoa nykytilanteesta.
Mainittu yhtiö vastaa kokomaan pelastushelikopteri toiminnoista tukikohdat, Vantaalla, Turussa,Pirkkalassa, Joroinen/Kuopio, Oulu ja Rovaniemi.
Taidat kärsiä myöhäisestä sytytyksestä,, meillä kaikilla SUOMEN KANSALAISILLA on Sepe helikopteri turvanaan.
Höpö,höpö jos näin on ,niin on Pyhäjärvi myös Suomen pääkaupunki, Finn-Hems on todellakin vastannut kokomaassa vuoden 2012 alusta lähtien pelastushelikopteri toiminnasta. Osakepääoman omistaa sairaanhoitopiirit.
Medihelit ja Sepet ovat historiaa kuten Rinnevaara Pyhäjärven kaupunginjohtajana.
Kaikissa uutisissa sanottiin SEPE tuliko selväksi tulihan!
Todella harmillista kun yhteiskunnan varoja tuhlataan RATTIJUOPPOIHIN!
Ei tarvitse etes ampulanssia kutsua RATTIJUOPPOA pelastamaan jotka vaarantavat UUDESTAA jA UUDESTAAN muitten tiellä liikkuvien hengen!
Pääsit tutkintapyyntöön tuolla kommentilla. Sinuun tullaan ottamaan yhteyttä.
nimimerkki "palstalta" on 100%:sti RATTIJUOPPO itsekki!
Pistähä "eläkeläinen" korkki jo kiinni!
En ole eläissäni korkkia avannut, enkä avaa!
Harmillista kun on eläikään vielä 32 vuotta!
Viittyisiä hetkiä Teille juopoille ja erityisesti Rattijuopoille!
Rattijuopoilta autovaltiolle, elinikäinen ajokielto ja pakkotyölaitokseen Venäjälle 10:ksi vuodeksi! EI ARMOA!
ÖÖÖÖÖ mistähän syystä???!!! Kerro nyt selvästi ja tarkasti....
Sepe pelasti uhrin?
Se on totta että on hyvä että meillä on kyseinen helikopteripalvelu vakavia onnettomuuksia, sairaskohtauksia varten. Vaikkakin lääkärihelikopteri joutunut kamppailemaan olemassaolostaan niin silti kun hätä on suuri, sitä huudetaan apuun. Nykyisin toimintaa pyörittää FinnHems, tukikohta mm. Oulussa.
Mutta ettei totuus unohdu, uhrin pelastamiseen tarvitaan ja siihen osallistuu useita muitakin tahoja. Pyhäjärvellä sattuneessa onnettomuudessa mukana ja ensimmäisenä tilannepaikalla on Jokilaaksojen Pelastuslaitos ensihoidon (sairaankuljetus) sekä pelastustoimen (palolaitos) osalta. Unohtaa ei myöskään sovi Jokilaaksojen poliisia.
Kaikki em. tahot ovat paikkansa ansainneet ja tekevät hienoa työtä. Toivokaamme heille toimintamahdollisuuksia myös jatkossa.
Ja ennenkaikkea uhrille paranemista!
siis mille uhrille?
Rattijuopolle paranemista, että voi aiheuttaa lisää vaaratilanteita ja kuolonkolareita???
Uhrihan tässä on ilmeisesti se viaton rekkakuski joka loppuelämänsä kantaa traumoja sattuneesta kolarista johon itse on täysin syytön.
Lisäksi uutisoinnista on mahdoton päätellä oliko tapauksessa tahallisuutta eli ajoiko jompikumpi osapuoli tahallaan päin toista.
Helikopteri on ampulansseihin verrattuna oliko peräti tuhat kertaa kalliimpi eli ne muutamat kymmenet minuutit mitä helikopterilla säästetään sairaalaan pääsyssä, ei siis hoitoon pääsyssä koska hoitohan alkaa sillä hetkellä kun hätäkeskus saa tiedon tapahtumasta ja alkaa opastamaan jo paikalla olevia ja paikalle hälytettäviä pelastusalan ammattilaisia ovat todella kalliita minuutteja ja jos minulta kysyttäisiin avustusta helikopteriin tai ampulanssiin niin epäröimättä antaisin rahaa ampulanssille.
Helikopteri, Sepe, pelastaa varmasti monia ihmisiä mutta jokainen voi laskea kauanko esim pyhäsalmesta kestää helikopterilla lentää ouluun, ehkä alle30min eli sepellä kestää menopaluu lähtöineen vähintään tunnin. Jos taas ampulanssi lähtis salmesta niin tunnissa se olisi jo likimain oys:in pihalla..
Sepe on menneiden talvien lumia yhdessä Titan kanssa, uskokaa jo.
Sepeä helikopterina ei ole enää olemassa. Ainoa Sepe mikä vielä julkisuudessa pyörii on Sepe Susi sarjakuva.
Nykyisin helikopteritoimintaa pyörittää FinnHems josta tällä palstalla aikaisemmin nimimerkki FinnHems!!! kirjoitti faktatietoa olevan paketin.
Sitä en ymmärrä että miksi sitä peukutettu -10?
Onko näillä palstoilla näin että kaikki tositieto mikä koskee Pyhäjärveä miinustetaan? Todellista faktatietoa ei jostain kumman syystä siedetä vaan se täytyy mitätöidä.
Kummallista touhua, kummallisia ihmisiä!!!
Lue uutiset se oli SEPE,,, ala lukemaan äläkä jankuta siinä!
Vihjaako kyseisen henkilön myös rattijuopotelleen vai mitä siinä uskottelet?!!
Itse jankutat. Uutisissa, lehdissä voi lukea mitä vain. Ei kaikkea kannata uskoa. Meneppä sairaanhoitopiirin kotisivuille ja katso sieltä missä nykyisin mennään. Ei Sepeä ole ollut olemassa pitkään aikaan. Ehkä kansankielessä vielä käytetään ko. termiä "Sepe". Mutta se on nykyisin Finnhems. Mm. pelastustoimen jne. radiokutsut ei tunne kutsua Sepe, vaan Finnhems.
Vieläkö siellä on niitä rahoitusepäselvyyksiä
Harmi ettei kuollut.
Rekat pois teiltä niin ei satu rekkakolareita, tai saisivat ajaa vai viittäkymppiä, olutta kuskaavat tukiaisilla viroon ja köyhä kansa joutuun sieltä hakemaan ne takasin puoleen hintaan, ei niitä mitään sepejä tarvita, ampulanssit voi varustaa paremmin ja kuskeille ajo opetusta ja käytösopetusta, herrat kekkuloi niillä helikoppereiden kerjäysrahoilla
Kannatan!!! Rekat helevettiin tuolta tien päältä.menisivät oikeisiin töihin
Ääliö... Ja tavara ja ruoka kuljetetaan sitten millä?
Niin no... Kavosmies kun ei ole tarvinnut sen suurempaa älliä kun kavoksellehan pääsee töihin kunhan on vaan isäukko ollut siellä aikoinaan...
Minä hae ruuuvat kaupasta en rekasta!!!
No johan on taas uutta ampulanssia ja autoilija/kaivosmies nimimerkeillä oikein älyn väläyksiä.
Millä se tuulipukukansa joka mm. kaivoksen pimeissä onkaloissa vaeltaa sitten kaljansa saisi jos rekat ei sitä rahtaisi heille jostain ostettavaksi?
Mitä rekkakolareihin tulee niin mitä ilmeisemmin tässäkin tapauksessa kolarin aiheuttaja toinen osapuoli, ei rekka. Eli ei ongelma poistu rekkoja tien päältä poistamalla.Tieltä tulisi poistaa aivan toiset jullit
Mikä varuste se nyt ampulanssista (oikein kirjoitettuna ambulanssista) puuttuu?
Ja "oikea työ". Mitä se semmonen on? Eikö kaikki työ jota tehdään ja siitä palkan saa ole oikeaa työtä? Vääräksi työksi tulkitsisin "pimeän työn" josta valtiolle veroja ei makseta tai sitten orjatyön josta työn tekijälle ei makseta mitään palkkaa.
Hei kuule,, rattijuopot ja itsemurha-autoilijat sieltä tienpäältä pitää kerätä jonnekin aitaukseen ja toimittaa hoitolaitokseen pois muiden autoilijoiden kaasujaloista.
No meneppäs keräilemään..
Rahoitussotkuista Sepen osalta kannatta kysyä Markku Koskelta (kepu) entiseltä hallituksen puheenjohtajalta, Tikanmäelläkin lienee aateveljenä ja lentäjänä tietoa.
rekkamiehet ajelee selvipäin.
Lensköhän toi uhri jo täält ikuisuuteenkö on ollu nii hauanhilijasta kotirintamalla?
Pyhäjärvinen.
Minkä merkkinen oli se auto, nykyinen rusina, jota tuskin valtiokaan enää huolisi.
Hienoa että Pyhäjärviset on noin hienotunteisia rattijuopolle.