PARASTA NUORISOTAKUUTA ETSIEN

nuorten puolesta

Nostetaan lapsilapsilisiä yhdellä vuodella kaikille alle 18-vuotiaille. Lapsilisien saajat eivät saa muita tukia, joten vanhemmat vastaavat alaikäisten kasvatuksesta ja elatuksesta.

Tällöin lähes kaikki toisen asteen koulutuksessa (ammattikouluissa ja lukioissa) opiskelevat kotoa käsin. Ammattikouluista valmistutaan, kun lapsilisät loppuvat ja täysi-ikäisyys koittaa. Silloin on jo melko hyvät valmiudet pätevänä ammatti-ihmisenä aloittaa itsenäinen elämä. Lukiolaisistakin viimeinen abivuosi pystytään keskittymään koulunkäyntiin, kun ei ole kiire opiskelijaelämään ilman tukia. Opintotuet ja -lainat tulisivat tällöin pääsääntöisesti korkea-asteen opiskelijoille, jotka kaikki olisivat täysi-ikäisiä

En tiedä, olisiko rahana plus miinus nolla, toisiko rahaa valtionkassaan vai veisikö sieltä jonkunverran rahaa: osa yhdestä ikäluokasta (17-vuotiaista) nykyisin ehkä muuttaa heti opintotuen ja asumistuen piiriin - lähes kaikki ammattikoululaisia, ja koko ikäluokalle maksetaan lapsilisät. Mutta tämä olisi mielestäni mitä parhainta nuorisotakuuta.

Vanhemmille tulisi kerralla ainakin selväksi, että ovat vastuussa lapsistaan niin kauan, kun lapset ovat alaikäisiä. Nuorilla on aikaa kypsyä pahimmasta murrosiästä pois. Vanhemmat saavat tuta myös sen, jos ovat kasvattaneet lapsensa huonosti.

Vaikka täysi-ikäiset nuoret eivät olisi heti valmiita ammattilaisia, mutta olisivat kuitenkin saaneet koulutuksen johonkin ammattiin ja voisivat aloittaa työelämässä.

Kaikille korkea-asteen opiskelijoille tulisi taata normiopiskeluajan opintotukea ja opintolainaa. Myös kaikille täysi-ikäisille toisen asteen päätoimisille opiskelijoille opintotuet tulisi maksaa tietysti.

Ei kasvateta alaikäisenä tuen piiriin ja tehdään selväksi, että hyvinvointiyhteiskuntaa karsitaan sen verran, ettei oleiluyhteiskuntaa ole pian olemassa työkykyisille ja työikäisille terveille, joita halutaan työllistää koulutetulla alalla tms.

2

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastuuta itsestä

      Hyvinvointiyhteiskunnassakin jokaisella terveellä ja työkykyisellä pitää olla myös velvoite elättää itsensä ja perheensä. Nuorisoon levinnyt oleiluyhteiskunta ja työnteko silloin kun huvittaa tai itselle sopii, johtaa jollain tasolla syrjäytymiseen tai heikkoon toimeentuloon, jota nuoret eivät todellakaan tiedosta.

      Hyvinvointiyhteiskuntaa tullaan varmasti karsimaan niin paljon, että oleiluyhteiskunta loppuu.

    • kokosukupolven harha

      Nuoriet pelaa kännyköillä ja netissä, mutta ne ei tajuu, ett heidän täytyy elättää ittensä.

      Ei ne tajuu sitäkään, että kaikilla on vapaus tehdä vaikka tyhmiäkin valintoja, mut vastuu on itsel. Niin on nyt ja taatusti myös tulevaisuudes.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11079
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      45
      8492
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      129
      5363
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3684
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3598
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3564
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3278
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2559
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      37
      2073
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1806
    Aihe