Tiedän, että monet pitävät niitä ihan höpöhöpö tuotteina. Joillakin kuitenkin väitetään olevan rauhoittava/paniikkioireita helpottava vaikutus. En nyt kaipaa mitään kasviluetteloa, vaan omakohtaisia kokemuksia siitä, että onko jokin tuote oikeasti rauhoittanut ja auttanut paniikki / jännitysoireisiin.
Luontaistuotteet. Apua vai rahan haaskausta?
Kasveja
188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mulla auttoi selkeästi eniten SSRI. Lisäksi söin vuoden verran erästä luontaistuotetta jonka uskoin pitävän kohtauksia loitolla. En kerro tuotteel nimeä, koska olen varma että oikeasti vaikutus oli placeboa ja johrui siitä, että tuotetta syödessäni uskoin olevani "turvassa". Tälläin rentouduin enemmän enkä ajatellut jatkuvasti paniikkikohraukseen johtsvia ajatuksia. Vamitse joku halpa ja vaaraton tuote ja keksi itseksesi joku syy miksi se voisi auttaa, ja käytä sitten sitä kävelykeppinä... :-)
Toinen selkeästi auttanut asia oli jooga. Joogassa opin hyviä rentoutustekniikoita joiden avulla olen pystynyt pitämään pahan olon loitolla esim työpaikan kokouksissa, lentokoneessa yms paikoissa joista ei helposti pääse pois.
Olen myös huomannut, että hyvä fyysinen kunto ja erityisesti kestävyysurheilu on auttanut ainakin itseäni.
Olen nyt ollut useamman vuoden ilman pahoja kohtauksia ja en enää pelkää paniikkihäiriötä. Itse asiassa en pelkää paljon muutakaan enää. Paniikkihäiriön pahimpina aikoina sitä joutui elämään sen tunteen kanssa että henki lähtee justiinsa. Kun sitä ei lopulta enää jaksanut, vaan sanoi itselleen "jos on henki menossa niin menkööt" niin siinä tietyllä tavalla vapautui monesta pelosta. Erästä kirjaa lainatakseni : "kuolemaa pahempaa ne ei pysty tarjoomaan, ja sen kanssa mie kyllä pärjään..."
Tsemppiä kaikille paniikkihäiriöstä kärsiville. Tie voi olla pitkä ja kivinen, mutta paniikkihäiriön voi saada hallintaan ja siitä voi jopa päästä (melkein kokonaam) eroon.