paketin lähetys lontoosta suomeen?

hogoo

Mitähän maksaa? Reppureissulle ryanairilla menossa ja kuitenkin tekisi mieli shoppailla enemmänkin. Mitähän mahtaisi maksaa ja miten käytännössä onnistuu paketin lähetys lontoosta suomeen vai tuleeko kalliimmaksi kuin maksaa laukku mukaan?

8

3036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole itse ikinä tollaisia hintoja maksanut kun olen lähettänyt paketteja Suomeen Royal Mailin kautta (posti). Erityisesti jos paketin koko on alle 2kg niin hinta on hyvä (huom. niitä 2kg paketteja voi tehdä useita samaan osoitteeseen). Erityisesti pehmeät (esim. vaate) paketit olen pakannut kahteen muovipussiin ja teipannut ympäri (niin säästää myös pakkauskuluissa). Sitten teipannut paperilapun jossa on osoite yms. tiedot.

      Täältä löytyy laskuri jolla selviää paljonko paketti tulee maksamaan (painon, toimituspäivien yms. mukaan) http://www.royalmail.com/price-finder
      Huom. jos sillä arvolla ei niin ole väliä niin laita vaan joku pieni summa tai sitten ei mitään.
      Esimerkkejä:
      1.95kg paketti, 5 päivän toimitustakuulla, £50 compensationilla (Airsure small packet) on £22.38 (with delivery confirmation) £18.95 (without) ja kun laittaa samat tiedot muttei laita paketin arvoksi tuota viittäkybää niin hinnaksi tulee ilman tracking vaihtoehtoa £13.65 (airmail small packet). Mielestäni aika halpaa! Ainakin mulla on vuosien saatossa kaikki paketit menneet perille halvoillakin vaihtoehdoilla.

    • Semmonen huomio vielä että nykyisin on UK:ssa (liekö EU:ssakin kun saunatuoksut takavarikoitiin lentokentällä vaarallisina aineina ruumaan menevästä laukusta?!) että paketeissa ei saa olla mitään "runsaasti alkoholia" sisältäviä tuotteita (kuten parfyymejä). Tulee muuten palautuksena paketti ja jos et asu täällä niin silloinhan sitä pakettia on vaikea palauttaa... Niin ja käsimatkatavaroissa parfyymien on mahduttava siihen 100ml pulloon ja siihen pikkupussukkaan. Joten vaikka ne hajuvedet yms. olisivat halpoja high streetillä niin niitä on turha sieltä ostaa. Ostaa ennemmin lentokentältä tax free:n puolelta ja vie sitten koneeseen. Niin Ryanairillä ne tuotteet sitten pitää mahtua siihen YHTEEN käsimatkatavaraan... mutta jos on takki täynnä taskuja niin eikun täyttämään :)

    • Kun sitä pakettia on lähettämässä niin kannatta sitten varmistaa, että se kans on menossa halvimmalla mahdollisella tavalla. Kaveri muutama vuosi sitten lähetti n. 4kg paketin ja se meni ilmeisesti lentopostina ja ei siis todellakaan halvinta mahdollista reittiä. Hintaa tuli muistaakseni 70e paikkeilla!

    • Mulla oli kanssa yksi paketti 3.5kg ja postin ystävällinen asiakaspalvelija kehoitti jakamaan paketin kahteen osaan niin että kustannus on pienempi. Säästin näin yli 20puntaa. Yli 2kg paketeilla hinta siis pomppaa noihin lukuihin tosi helposti.

    • Zahid

      parcel2go . com on ihan halpa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe