Mulla on pieni pulma. Ollaan seurusteltu poikakaverin kans nyt 2kuukautta. Tunnettiin setä ennen Kauan. Noh, tein sille heti selväksi, että en suostu seksiin vielä Pitkiin aikoihin. Ollaan kuitenkin "nautittu" toisistamme, mut ei vaatteiden alle kuitenkaan olla menty. Oon 18, poikakaveri 19. Nyt kuitenkin olen alkanu miettii, et olis kiva tehda jotain vähän enemmän (tiedän että joku nyt sanoo et puhu pojan kans suoraan, mut kysyn nyt sitä et puhunko, pystytään kyllä puhumaan) Mutta, te pojat, kai tekin arvostatte et tyttö ei heti anna? Eli tuleeko musta kuva, et annan liian helposti, jos nyt alan sille puhua "syvemmälle" menosta. Vai ollaanko jo tarpeeksi kauan seurusteltu mennäksemme pidemmälle? Entä tytöt, kuinka nopeasti te olette antaneet? Ja minkä ikäisiä ootte?Kiitos jos joku viitsisi vastata, tää olis tärkeää:)
Teille jotka ootte seurustellu tai seurustelette!
antaako vai eikö...
12888
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Meitsi on kyl aina antanu heti jos on ite tehny mieli. Mut en nyt kyl usko et susta saa "halpaa" kuvaa jos oot jo pari kk seukannu etkä oo vielä antanu. Pisteet sulle siitä!! Mä uskon et kundis arvostaa tota aika jumalattomasti, jos se vaan on fiksu. Ite oon nyt 21-vuotias ja kyl välillä vähän harmittaa kun piti ton nykyisenki kanssa mennä sänkyyn samantien ku sen näki...Mut juttelet nyt äijäs kans, oon varma et se arvostaa sua eikä ajattele sun olevan liian helppo. Tsemiä!!
Onnittelut sulle. Se on hyvä, ettei heti hyppää sänkyyn. Se on kuitenkin tärkee osa suhdetta ja elämää, ja on hyvä, ettei tee sitä väärin perustein, painostuksesta ja kokeilunhalusta yms..
Puhu sen jätkäs kanssa ja kysy siltä, mitä mieltä se on asiasta. Ite oon ollu kolme vuotta yhessä ja seksi tuli kuvioihin joskus kolmen kuukauden huitteissa, sitä ennen tosin oltiin tutustuttu toistemme vartaloihin. Jälkikäteen kun ollaan puhuttu ja mietitty, niin ollaan tultu siihen tulokseen, että se, et seksi oli yhteinen päätös oli mahtava asia.
Onnea teille!
Miten tuohon nyt lyhyesti vastais... No sanotaan vaikka että anna kun sinusta tuntuu siltä että olet valmis... Olen ollut suhteessa jossa seksi tuli mukaan kuvioihin 6kk:n jälkeen ja toisaalta suhteessa joka oikeastaan alkoi siitä, eikä ollut mikään kännisekoilu =). Ei kahden kuukauden jälkeen antaminen ole liian helppoa. Eikä se ole liian vaikeatakaan... Kuten sanoin, miltä tuntuu, siten etene. Olen muuten 18-vuotias jätkä.
Jos olet neitsyt olet kai kertonut sen jo (ainakin olisi pitänyt). Mielestäni on parempi että mies näkee sinut muutaman kerran ihan alasti ennen ensimmäistä yhdyntää. Esim. voit käydä yhteisellä ostosreissulla sovittamassa rintsikoita.... Kun hän on nähnyt sinut ihan alasti on helppo ja luonnollista puhua seksistä sekä ehkäisystä. Mitään kiirettä ei kannata pitää. Siellä tuo aika on aika "herkullista" aikaa.
Joo, olen neitsyt ja olen sen kertonut. Olen miettinyt kyllä tuota, et pitäs pystyy ensin olee toisen edes alasti häpeämättä itseään.. Juu, enköhän mä vielä jonkin aikaa odota:) Kiitos kaikille vastauksista!
Käykää muutaman kerran yhdessä saunassa (ilman seksiä tietenkin) ennenkuin etenette pidemmälle.
Mä oli tosi nuori, ku päätin mennä loppuun asti poikaystäväni kanssa. Molemmat oltiin 15 vuotiaita ja seurusteltu 3,5 kuukautta. Mun mielestä, sä et ole liian helppo, jos nyt menet siitä puhumaan. Olisit ollut helppo, jos olisit heti ekalla viikolla antanut. Siinä mun mielipide.
Mä vihaan jo pelkästään tota sanaa antaa. Ihanku seksi olis naisille joku pakkojuttu, jota tehään vaan miesten mieliks. Mulla ainaki itselläni on sen verran tarvetta seksiin, että esim. nykyiseni kanssa rakasteltiin jo viikon yhdessä olon jälkeen kun kumpikin halusi toista niin paljon. Poikaystäväni ei todellakaan mieti et oon "helppo" tai mitään vaan pitää mua ihanan seksikkäänä ja aktiivisena. Mä en itse ainakaan halua pidättäytyä seksistä, miksi ihmeessä tekisin niin? Varsinkaan muiden mielipiteitten takia ja vielä vähemmän poikaystävääni kiusatakseni.
Ollaan oltu n. puol vuot yhes, oon 19.
Mä oon sitä mieltä et ei siitä välttämättä tarvi alkaa mitään syvällisiä
keskusteluja vetämään...se tapahtuu jos on tapahtuakseen.
Kaikista eniten vaikuttaa se et millainen suhde teillä on ja se et onko molemmat mielestään valmiita siihen...ei se sen kummempaa pähkäilyä tarvi.
Ja aika vaikea on myös alkaa mistään ajoista puhumaan sillä jotkut tekee sen ensitapaamisella ja toiset myöhemmin eikä sen välttämättä tarvi tarkottaa et antais helposti tai et on pihtari,se riippuu niin paljon tästä vastapuolesta sen suhtautumisesta asiaan.
Hei, jos susta tuntuu että haluat, niin puhu ihmeessä. Ei se susta tee jakorasiaa eikä se jos et haluis pihtaria. En ny muista tarkemmin, mutta kyllä mun nykyses suhtees seksi astui suhtkoht pian kuvaan, koska halusin ja toinenkin halusi. Enkä mä pidä mun miesystävää jakoraisana, joka antaa helposti;) Kahdeksantoista olin kun silloin harrastin seksiä hänen kanssaan(jolloin menetin neitsyytenikin) ja nyt vuosia oltu yhdessä. Pojat arvostaa toista, joka osaa käyttää omaa järkeä eikä häpeä jos haluaa rakastella...ja sittenhän on nämä jakorasia-pojat, mutta kuka sellaisilta edes alentumaan ottamaan kritiikkiä!? Sitäpaitsi on tyhmää alkaa puhumaan toista koskevia seksi-asioita, ja luokittelemaan mikä hän on.
Etene pikkuhiljaa. Anna hänen aluksi vain avata rintsikat
Ota pikkujoulusta tms riennosta tullessasi ota pikkarit pois (mini)hameen alta. Tietenkin niin että vain hän tietää sen. Sen jälkeen yhteiseen saunaan jne.
Hehe... Kuulostaa hirveeltä, mut mä olin seurustellu vasta jonkun viikon verran, ennen ku harrastettiin seksiä. Mut ei se tarkota, et "annoin" sillon. Molemmat vaan halus sitä ja se tapahtu muutenkin niin luonnollisesti, ettei siin mitää.
Kysyin kyl poitsultani, et onks ideaa, ku ollaan oltu vaan niin vähän aikaa ja se sano, että jos mua arveluttaa vähääkään, ni ei missään nimessä tehdä mitään. Ja sillon tahdoin tietty kahta kauheemmin.
Olen 18, poikakaverini 20 ja ollaan oltu nyt puolisen vuotta yhdessä=)