Venepaikkojen merkitsemisestä

Kissa-Iita

Miksi vierassatamissa laiturien päihin ei laiteta selviä opasteita vierasveneiden paikoista? Näin vältyttäisiin turhalta pyörimiseltä laiturien välissä ja muulta sohlaamiselta. Venepaikat on tosin merkitty, mutta vasta paikan kohdalla ja pienellä tekstillä. Yhdessä satamassa myönsivät itsekin, että opasteet ovat epäselvät?! Kerran sattui viime reissullakin, että kiinnityimme vahingossa aluksi väärälle paikalle.

5

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8+15

      OIkeassa vierassatamassa ei edes ole muita kuin vieraspaikkoja. Mutta moni satamahan on hybridi, osa paikoista vieraskäytössä. Niissä pitäisi kyllä olla selkeämpi opastus.

    • kuusamox

      Olen usein soittanut satamaan ja kysynyt, mihin saa laittaa. Palvelu on ollut ystävällistä ja laiturillekin on tultu vastaan.

      Mutta kyllä, merkintöjen pitäisi olla selvempiä ja olisi hyvä olla myös varausjärjestelmä esim dockspot, jolla paikan voi varata etukäteen. Sitten ei tarvitse ajaa kilpaa illan viimeisestä paikasta.

    • No problem!!

      Jutellaanko täällä tämän hetkisestä tilanteesta vai vilkkaimman lomasesongin ajasta? Kotimaan vierassatamistako? Hyvin on tilaa kaikissa vierassatamissa nyt, kun koulut ovat alkaneet ja enemmistöllä lomat loppuneet! Tulin juuri Saaristomereltä. Mhaminassakin oli vain muutama vene. Yksityisissä veneseurojen satamissa on usein aika vähän vieraspaikkoja ja ne selviävät kysymällä. Ulkomailla pursiseuroissa on aika yleinen tapa käyttää vihreää lappua vapaan paikan merkkinä. Toisinaan siihen on merkitty aika, jolloin paikka on vapaana.

      • vaikea laji

        Heh, heh, tänne on saatu yksi humoristi paikalle...


    • KJLMNLL

      Laiturien päihin ei kannata kylttejä laittaa. Jos ne on laiturien otsalaudoissa kiinni, ne eivät näy jos edessä on veneitä, ja varrellisia kylttejä ei kannata laittaa koska ovat enemmän tai vähemmän tiellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      96
      1545
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1053
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      403
      931
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      900
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      754
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      642
    Aihe