Hei,
teen Pro Gradu -työtäni työuupumuksesta Helsingin yliopiston sosiaalipsykologian oppiaineessa, ja aiheenani on työuupumus nykyaikaisessa työelämässä.
Tarkoitustani varten etsin haastateltavia seuraavilla kriteereillä:
o Olet läpikäynyt työuupumuksen tai prosessissasi jo parempaan päin.
o Olet ollut tai olet sairaslomalla.
o Työskentelet luovalla alalla, liike-elämän parissa tai (ylempänä) toimihenkilönä
o Työtäsi määrittää:
- projektiluontoisuus (vakituinenkin työ etenee projekteittain, ei pitkäjänteisyyttä)
- vapaa- ja työajan rajojen hämärtyminen
- oman persoonallisuuden sisällyttäminen olennaisena osana työpanosta
Jos tunnistat itsesi ja työsi yllä olevasta kuvauksesta (kaikkia kohtia ei tarvitse täyttää 100 %) ja haluat jakaa kokemuksiasi tieteellisen tutkimuksen käyttöön, pyydän kiitollisena ottamaan sähköpostitse yhteyttä.
Haastattelu kestää n. 1—2 tuntia ja se nauhoitetaan. Haastattelu on puolistrukturoitu, joka merkitsee, että siinä käydään tietyt teemat läpi haastateltavan oman rytmin mukaisesti ja melko syväluotaavasti.
Ajankohta ja paikka voidaan sopia täysin haastateltavan preferenssien mukaisesti. Aiheen arkaluontoisuuden vuoksi kaikki haastattelussa ilmenevät asiat ovat ehdottoman luottamuksellisia. Haastattelussa esille tulleet asiat raportoidaan tutkimusjulkaisussa tavalla, jossa tutkittavia tai muita haastattelussa mainittuja yksittäisiä henkilöitä ei voida tunnistaa. Aineistoa kokonaisuudessaan tulevat käsittelemään ainoastaan allekirjoittanut sekä pro gradu -tutkielman ohjaaja.
Pyydän kiinnostuneita ottamaan ystävällisesti yhteyttä mailitse osoitteeseen:
progradututkimus@gmail.com
Etsin haastateltavia Pro Gradu -tutkimukseen työuupumuksesta
3
417
Vastaukset
- eräs entinen
Oishan tuohon paljo kerrottavaa, mutta ehkä enempi paperilla jaksais vastata, kun haastattelussa.
Työnjohtotyössä pääosin tullut tehtyä, mutta projektipäällikkönä paiskein viimeksi.
Yli 40 lasissa ja nyt on loppu tullut vastaan. Tulot romahti, mutta stressi on jäänyt pois, toivottomuus ja tyhjyys jäljellä. Eikä edes jaksa stressata tulevaisuudestakaan suurempia. Köyhyys ja kurjuus odottaa. Suuni olen puhunut puhtaaksi ja laukonut inhoni koko työelämään ja systeemiin yleensäkin, joten sillatkin on palaneet. Tuli ylitettyä normit ja rajat komeasti. En välitä. En usko edes eläväni enää kauaa.
Työ ja elämä olivat samaa massaa. Kireys ja viha alkoivat tulemaan esiin. Jatkuva vääntö ihmisten kanssa uuvutti. Sillointällöin jäin pienelle sairaslomalle, kunnes jäin pidemmälle sellaiselle. Siitä sain sovittua irtisanomisen ja työttömäksi.
Persoonallisuuteni lienee ongelma. Kuvittelen asioiden toimivan paremmin kuin ne toimivat oikeasti, aikataulut mättää, toimitukset mättää, työn tekeminen mättää, maksupostit myöhässä... Henkisesti ei pysty tuollaiseen! Lisäksi en jaksa smalltalkia tms. paskanjauhantaa sun muita saunailtoja joissa puhutaan hienoja ja otetaan alkoa. En halua lähteä hurvittelemaan Leville tms. missä käydään huorissa ja ryypätään sivistys likaviemäriin. Ja taas jatketaan kulisseja... En jaksa.
Persoonani lienee todellinen syy. Jäin koulussa kiusatun asemaan ja opein kuinka ilkeitä ihmiset ovat. Suhtaudun kaikkiin tietyllä varauksella, mutta hetkittäin olen jopa ylisosiaalinen. No ehkä en ole oikea henkilö graduusi, mutta kunhan kirjoitan.
Olen ajatellut, josko vaikka varastomiehksi pääsisi jonnekkin tai talonmieheksi? ei nii väliä. Ehkä suitsait tai jotain muuta, enpä enää tiedä? Bullshittiä kaikki!! - sairaalta manit
Tuollainen ilmoittelu on ilkkumista! Toinen on oikeasti sairas ja yksi näkee vain "mielenkiintoisen graduaiheen" johon kiljuen pitäisi osallistua!
Joskus on sanottu että terapeutit on ylipalkattuja narsisteja mutta jo opiskelijat! - odotansinettiäheiltä
Voin osallistua kyselyysi sillä ehdolla, että Suomen MENSA järjestö antaa älykkyystestisi tulokseksi yli 170 IQ, jolloin olet pätevä ehkä tekemään kyseisiä kysymyksiä heidän mielestään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1486237
- 441657
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes371291- 45998
Ukraina ja Zelenskyn ylläpitämä sota tuhoaa Euroopan, ei Venäjä
Mutta tätä ei YLE eikä Helsingin Sanomat kerto.320981Kolari Klaukkala
Kaksi teinityttö kuoli. Vastaantulijoille ei käynyt mitenkään. Mikä auto ja malli telineillä oli entä se toinen auto? Se45893Ooo! Kaija Koo saa kesämökille öky-rempan:jättimäinen terde, poreallas... Katso ennen-jälkeen kuvat!
Wow, nyt on Kaija Koon mökkipihalla kyllä iso muutos! Miltä näyttää, haluaisitko omalle mökillesi vaikkapa samanlaisen l13879Kevyt on olo
Tiedättekö, että olo kevenee kummasti, kun päästää turhista asioista tai ihmisistä irti! Tämä on hyvä näin <384856Olisinpa jo siellä, otatkohan minut vastaan
Olisitpa lähelläni ja antaisit minun maalata sinulle kuvaa siitä kaikesta ikävästä, tuskasta, epävarmuudesta ja mieleni75845Toivoisin, että lähentyisit kanssani
Tänään koin, että välillämme oli enemmän. Kummatkin katsoivat pidempään kuin tavallisesti toista silmiin. En tiedä mistä14837