Tällä hetkellä tuliliskoillani on soran ja hienon hiekan välimuoto (isorakeinen hiekka). Vaihdan akvaarioon hienon hiekan ja ajattelin sen olevan liskoaltaassakin kivempi, mutta mites liskot siitä meinaavat? Toisaalta luulisi niiden tykkäävän siinä tepastella, mutta onko vaarana että söisivät sitä? Ainakin tuota nykyistä hiekkaa menee välillä rae suuhun, joka sitten sylkäistään pois..
Vastaukset 4
- omistaja
Muuten on varmaan ihan hyväkin idea,
mutta juuri tuo vähän askarruttaa että jospa syö sitä vahingossa.
Varsinkin jos ahmaisee pohjalta jotain suuhunsa, niin ei ehkä tohkeissaan huomaa mitä sinne suukkuun eksyykään.
Varsinkin liskoilla hiekka on todella vaarallista nieltynä.
Siihen on eläimiä kuollutkin.
En siis suosittelisi tuliliskollekaan. - Erika
Älä missään nimessä pistä sinne hiekkaa!! Liskot nimittäin syövät sitä ja seurauksena voi olla suolistotukos ja kuolema! Liskoille pitää olla isorakeista hiekkaa (ei teräviä kiviä - liskojen iho on herkkä).
- Xida90
ostin tänään mun tulilskolleni hiekkaa, olisin ottanut isorakeista, mutta eläin kauppias sanoi ettei tulilisko löydä ruokaansa isorakeisten hiekkojen seasta ja se on muutenkin vaikeampi puhdistaa... se suositteli paljon 1-2mm rakeista hiekkaa joten otin sitä mutta, eikö se syö niin pienirakeista hiekkaa????
- Zuuls
Xida90 kirjoitti:
ostin tänään mun tulilskolleni hiekkaa, olisin ottanut isorakeista, mutta eläin kauppias sanoi ettei tulilisko löydä ruokaansa isorakeisten hiekkojen seasta ja se on muutenkin vaikeampi puhdistaa... se suositteli paljon 1-2mm rakeista hiekkaa joten otin sitä mutta, eikö se syö niin pienirakeista hiekkaa????
Ruokansa aivan hyvin, kun tykkäävät kaivella kiviä..
Kivien koko voidaan arvioida helpoiten sillä, että eläimenpäänkokoista hiekkaa. Ja tietysti myös pyöreähköä ettei tule haavoja ihoon.
Pienempi hiekka tai hieno on todella vaarallinen tuliliskoilla, kun syövät niin vaarana on syödä myös hiekkaa, joka taas aiheuttaa suolitukoksen ja tulilisko voi kuolla tähän (useimmiten kuoleekin).
Eli tuossa perusteet miksi "isompaa" hiekkaa ja tuo eläimenpäänkokoista on aika hyvä esimerkki, kun lähtee hiekkaa valitsemaan. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2231379Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va246933- 89846
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48752Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan66742Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48693- 81611
- 24605
Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko67604- 109589
- 49578
Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan76578- 39569
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja302561Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34554Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27553Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47534Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64519Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94509