tuliliskot ja hieno hiekka

Tällä hetkellä tuliliskoillani on soran ja hienon hiekan välimuoto (isorakeinen hiekka). Vaihdan akvaarioon hienon hiekan ja ajattelin sen olevan liskoaltaassakin kivempi, mutta mites liskot siitä meinaavat? Toisaalta luulisi niiden tykkäävän siinä tepastella, mutta onko vaarana että söisivät sitä? Ainakin tuota nykyistä hiekkaa menee välillä rae suuhun, joka sitten sylkäistään pois..
4415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Muuten on varmaan ihan hyväkin idea,
mutta juuri tuo vähän askarruttaa että jospa syö sitä vahingossa.
Varsinkin jos ahmaisee pohjalta jotain suuhunsa, niin ei ehkä tohkeissaan huomaa mitä sinne suukkuun eksyykään.

Varsinkin liskoilla hiekka on todella vaarallista nieltynä.
Siihen on eläimiä kuollutkin.

En siis suosittelisi tuliliskollekaan.

Äänestä

Älä missään nimessä pistä sinne hiekkaa!! Liskot nimittäin syövät sitä ja seurauksena voi olla suolistotukos ja kuolema! Liskoille pitää olla isorakeista hiekkaa (ei teräviä kiviä - liskojen iho on herkkä).

Äänestä
  • ostin tänään mun tulilskolleni hiekkaa, olisin ottanut isorakeista, mutta eläin kauppias sanoi ettei tulilisko löydä ruokaansa isorakeisten hiekkojen seasta ja se on muutenkin vaikeampi puhdistaa... se suositteli paljon 1-2mm rakeista hiekkaa joten otin sitä mutta, eikö se syö niin pienirakeista hiekkaa????

    Äänestä

  • Xida90 kirjoitti:

    ostin tänään mun tulilskolleni hiekkaa, olisin ottanut isorakeista, mutta eläin kauppias sanoi ettei tulilisko löydä ruokaansa isorakeisten hiekkojen seasta ja se on muutenkin vaikeampi puhdistaa... se suositteli paljon 1-2mm rakeista hiekkaa joten otin sitä mutta, eikö se syö niin pienirakeista hiekkaa????

    Ruokansa aivan hyvin, kun tykkäävät kaivella kiviä..

    Kivien koko voidaan arvioida helpoiten sillä, että eläimenpäänkokoista hiekkaa. Ja tietysti myös pyöreähköä ettei tule haavoja ihoon.

    Pienempi hiekka tai hieno on todella vaarallinen tuliliskoilla, kun syövät niin vaarana on syödä myös hiekkaa, joka taas aiheuttaa suolitukoksen ja tulilisko voi kuolla tähän (useimmiten kuoleekin).

    Eli tuossa perusteet miksi "isompaa" hiekkaa ja tuo eläimenpäänkokoista on aika hyvä esimerkki, kun lähtee hiekkaa valitsemaan. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Johanna kirjoitti:

Tällä hetkellä tuliliskoillani on soran ja hienon hiekan välimuoto (isorakeinen hiekka). Vaihdan akvaarioon hienon hiekan ja ajattelin sen olevan liskoaltaassakin kivempi, mutta mites liskot siitä meinaavat? Toisaalta luulisi niiden tykkäävän siinä tepastella, mutta onko vaarana että söisivät sitä? Ainakin tuota nykyistä hiekkaa menee välillä rae suuhun, joka sitten sylkäistään pois..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu