Lokapojat saavat tänään tuomion

juuretkin

Syyttäjä on vaatinut viiden vuoden vankeustuomiota Lokapoikien pääsyytetyille.Juuret tällä firmalla on Nurmeksessa.Jätteet menivät 10 vuoden ajan etelä-Suomessa väärään paikkaan.

30

4343

    Vastaukset

    • linnareissu

      Helsingin Hovioikeus on tuominnut Lokapoikien kaksi päätekijää neljäksi vuodeksi linnaan.Lisäksi rikoshyötynä valtiolle maksettava miljoonaeuroa ja vahingonkorvauksia eri kohteisiin 270.000 euroa.

    • Pie-emäntä

      Kyllä on pÄrsiistÄ poikien pomot! Ihankuin ei täällä saastetta omastatakaa muutenkin olisi! Että on otsaa saastuttaa tahallisesti,taalan kuvat silmissä kiiluen.
      Hyvä kun joutuvat vastaamaan tekosistaan. Ihan oikein.

    • jättilasku

      Lokapoikien rikosten päätekijät Pentti Johannes Tiikkaja ja Tarmo Tapani Kunnasranta sai neljän vuoden linnatuomiot sekä lisäksi jättilaskun.1.270.000e

    • häikäilemätöntä

      Ahneella on pa---nen loppu,jos lie alkukin,josta tuli rahat.

    • paskahomma1

      ai että tekee hyvää, kenenkähän kakkareiällä nyt leikitään

    • lainkuuliainen1

      Rikos ei kannattanut, ainakaan tässä tapaukseesa!

    • hyvä pentti

      mitä ne nyt pikku paskat ojanpohjissa..käykää kattomassa ylikylällä miten paska valuu jokeen tilallisilla ja kateelliset vinkuu, kun ei ite uskalla mitään yrittää vaan hakee sossusta vähän kalja rahaa..rikos kyllä kannatti..ei taida olla kaikki omaisuus vaan omissa nimissä.

    • Farmarit kaltattakoo

      Lokapojat on pientä maajusseihin verrattuna, he kylvää paskaa ja myrkkyä pellolle, ja myyvät sitten sen meille vaikkapa leivän muodossa. Me syömme sen packan ja tyytyväinen farmari vaan ostaa uutta valtraa ja nostaa lisää eu tukia!

    • RysseliVesiKasvattaa

      Suomesta maatalous lopettaa kokonaan.Tämän kannalla olen ulkomailta tuoda puhdasta luomu elintarvikkeita.

      • syysviljat

        Eletähän vapahassa Suomessa, osta toki ulkolaista puhdasta luomu elintarviketta.
        Sinun ostoksesi ei varmaan ketään köyhdytä eikä rikastuta.


    • 141

      Ei EU maksa Etelä-Suomen 141 maataloustukea,vaan joka sentti maksetaan Suomalaisten omasta pussista.EU yrittää pistää rajoja tämän tuen maksamiselle.Varmasti sille rahalle olisi nykytilanteessa parempaakin käyttöä kotimaassa.

      • Anonyymi

        Oletko varma, ettei EU maksa Suomelle maataloustukia!? Nimittäin just viime aikoina olen lueskellut näistä maataloustukipaketeista, mitä Suomi saa. Mutta ne maksuajankohdat jäivät itsellenikin ns. auki.
        Käytännön tasolla - mitä "tukipaketit" ovat, kun Suomelta yritetään saada monia miljardeja esim. Italialle, joka on kaulojaan myöten velassa, eikä voi enää edes lainoilla hoitaa asioita kuntoon? Eli jos ja kun Suomi maksaa ensin EU:lle Euroopan maihin näitä tukipakettimaksuja, ja sitten EU "maksaa" takaisin Suomelle , eikös tämä ole turhaa rahan kierrätystä ja tekee koko EU:n toteuttamisesta idioottimaisen vaikutuksen näiltä osin. Mutta Suomi maksaa kuitenkin EU:n jäsenmaksut. Paljonkohan ne ovat ovat vuodessa?

        Suomalaisten pitää vaatia mustaa valkoisella siitä, mihin ne miljardit on käytetty, jos niitä ylipäätään Suomessa on maksettu tai maksetaan. Eihän Suomi enää EU:n liittymisen jälkeen ole muutoinkaan ollut mikään vauras maa.
        Suomen medioissa ei paljon kirjoiteta virallisen tahon raportteja näistä asioista, Joten uskominen on niihin eri alojen asiantuntijoiden kirjoituksiin, jotka tietääkseni eivät ole eduskunnassa. Onneksi heillä on vankka tieto/taito ko. asioista, ja he näkevät vaivaa selvittää suomalaisille, missä ns. ollaan ja mennään. Arvostan heitä paljon enemmän kuin tätä nykyistä ns. nukkehallitusta, joka makaa ruususten untaan, eikä heistä ole Suomen valtion hoitajiksi yksinkertaisesti siitä syystä, että heiltä puuttuu tieto ja kokemus.


    • pokalokapoka

      Skodassa jarrut inisee

    • Uusi skodisti

      Skoda on ylivoimaisen hyvä auto!

    • Vanha skodaman

      Niin, mullakin vinkuu? Onko jarrupaloissa vika? 2.0tdi- vm.2011

      • åutoinsinååri

        Laita vaseliinia jarrulevyihin päivittäin, loppuu vinkuminen.


    • vinkuja

      Jarrut vinkuu siksi,kun kulkuneuvo on Skoda.Vaihda merkkiä,mutta älä ota Volvoa,muuten saat allesi toisen vinkujan.

      • turhan kallista

        Netistä luin kun Volvon omistaja oli kauhuissaan huoltolaskusta.

        120tkm huolto 1200 euroa!

        Tosin siihen oli vaihdettu myös vesipumppu mutta nehän maksaa yleensä 50-150 euroa.

        Siihen jäi mulla Volvon osto, tosin käytetty se olisi ollut.


    • jarrua

      Jarrut kuntoon ja eikun tien päälle,niin että loka lentää,mutta ei onneksi p--ka.

    • Vanha skodaman

      Kitinä levyt paskana jo tehtaalta tullessa. laitettiin tarvikepalat, johan hiljeni!

    • Lännenloka

      Nettisivut on vielä pystyssä, liekkö vielä firma pystysssä?
      Jos olis ollut hieman maltillisempi voittojen kotiuttamisessa, niin mitään ei olis varmaan tapahtunut. Nälkä kasvaa syödessä.

    • Virma on Pystyssä

      Virma ja nettisivut on pystyssä.

    • Lännenloka

      Sanosko, että pojat on poikia ja nyt olivat hiukan liika innokkaita. Kun tämä soppa on selvitetty ja lusittu, niin uudella tarmolla uuteen nousuun.
      Moniko meistä olis valmis noin likaisiin hommiin?

    • Kreikkalaisia

      Ei todella monikaan halua ryhtyä noin LIKAISIIN hommiin.Onneksi on vielä rehellisiäkin tekijöitä ja töitä tarjolla,muuten oltaisiin samassa tilassa pian kuin Kreikka,jossa elämäntapa on kiertää veroja.

    • Köyhä

      Tuntuu oudolta, että toiminta saa jatkua kaiken tapahtuneen jälkeen?
      Olisko tekijöistä niin kova pula?

    • nolla...

      minusta virman nimi olisi parempi NOLLAPOJAT niin olis perinteikkäämmän tuntuinen.............

    • lipsahdustakin

      Tarkoittikos tämä sitä,että nolla tai kaksi lisää laskun loppusumman perään saattaa joillakin lipsahtaa vahingossa.

    • Kuritushuonetta

      Kyllä tuollaiset pas...n levittäjät pitäisi tuomita kuritushuoneeseen loppuelämäksi.
      Miksi Suomen Poliisi ei tutki KAIKKIEN Lokapojat-yhtiön palveluksessa olleiden
      henkilöiden taustoja ? Hyvinkin varmasti heiltä löytyy yhteyksiä moottori-
      pyöräjengeihin ja sitä kautta huumausaine-bisneksiin.Onko Suomen Poliisi
      niin saamaton, ettei tutkita rikoksista pahimpia ?
      Kuinka monen ihmisen pitää vielä kärsiä saasteista ja näistä saastaisten
      rikollisten aiheuttamista huume-ym. rikoksista ??
      Tehkää jotain Poliisit !!

    • Kuritushuonetta

      Tuleeko tämän firman pojat Nurmeksesta ?
      Tutkikaa Suomen Poliisi kaikkien Nurmeksessa asuvien taustat !!!
      Seuratkaa GPS:llä missä liikkuvat.

      • Ottaisin mielelläni kaiken ylläolevan tiedon itselleni. Siis kuulisin mielelläni lisää


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      83
      1391
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      12
      1206
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      791
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe