Ville Niinistön Kotikaupunki poltti taivaan tuuliin 50 000 kg puutavaraa.
Aivan yhtä järkevää kuin Turun jätteiden lähettäminen Viroon.
Villellä on kilometrien hiilijalanjälki ?
Aivan yhtä järkevää kuin Turun jätteiden lähettäminen Viroon.
Villellä on kilometrien hiilijalanjälki ?
Vastaukset 6
Vanhimmat
poltivatko myös sen hurriauton ?
Vihreät PUHUU paljon "hiilijalanjäljistä" ja kestävästä kehityksestä yms. teot ei vaan kohtaa yleensä lainkaan. Paisi tietty päästövero,jolla Suomen kilpailukykyä heikennetään entisestään ja yritykset muuttaa muualle, missä ei moisista välitetä.
Niinistö oli mukana valjastamassa Turun seudulle uuden jättimäisen hiilivoimalan uudishanketta. Seudun asukkailta ei kystty kun rakentamisesta ja sen miljardirahoituksesta päätettiin. Laskelmat osoittivat hankkeen rahallisesti kannattavaksi. Päätös oli helppo. Kukaa ei jalanjälkien perään kysellyt! Ihme touhua tänään!?
Ketä käski?
Niinistön AVI-veljeskunta kielsi turkulaisia polttamasta jätteitään kaupungin omassa vastauudistetussa polttolaitoksessa energiaksi. Niinpä Turku nyt kuljettaa kaikki polttokelpoiset jätteensä pakattuina muoviin Viroon ja/tai Tukholmaan poltettavaksi energiaksi!
Aikasmoinen revohka turkulaisten maksettavaksi? Nyttemmin on uudisoitu, että yhä useammat kunnat suunnittelevat jätteidens polttoa energiaksi - niin Suomessa kuin ulkomaillakin.
Jätteenkuljetus Viroon on taatusti yhtä kannattavaa kuin tuulimyllyjen rakentaminen: kumpikin kannattamaton toiminta muuttuu kannattavaksi, kun sen maksavat höylisti veronmaksajat! m.o.t.