Hei,
Olemme perustamassa yritystä (verkkokauppaa) ja haluaisimme alkuun tuotteillemme ja toiminnallemme näkyvyyttä muutaman kuukauden olemassa olevalla pop-up -liikkeellä, joka esittelisi meitä ja tuotteitamme ihmisille kaupungin keskustassa tms. vilkasliikenteisessä paikassa.
Olemme yrittäneet etsiä sopivaa tilaa, mutta emme saa mistään selville mitä tällaisen tilan kk-vuokra olisi? Tarvitsemme tämän tiedon, jotta voisimme arvioida oman toimintamme kannattavuutta ja mahdollisuuksiamme pop-up -liikkeen perustamiseen. Tietääkö kukaan, mitä esimerkiksi verkkokauppa.com tai Citycon -kauppakeskukset perivät parinkymmenen neliön pop-up -tiloistaan vuokraa kuukaudessa.
Vastausta kiitollisena odottavat nuoret yrittäjänalut.
POP-UP -liiketilan hinta Helsingissä?
17
5510
Vastaukset
- Nev4
Oikotie.fi lienee hyvä paikka aloittaa toimitilojen katsominen.
Ongelmaksi lyhyessä vuokrasuhteessa muodostuu yleinen 12kk määräaikainen sopimus.
Keskustan liikkeillä on vielä pidemmät määräaikaiset vuokrasuhteet. Olen kuullut ensimmäisen käden tietoa 36kk määräaikaisista vuokrasuhteissa esim. Esplanadilla, joten korkea kuukausivuokra ei ole ainoa ongelma. - popupshop
Minulla olis sama aihe mielessä ja sen vuoksi taisin tämänkin keskustelun löytää...Oletteko löytäneet jonkin ratkaisun?
- Nuoret yrittäjänalut
Hei,
Eipä olet täältä eikä sen puoleen muualtakaan löytynyt järkevänhintaista tilaa kuukaudeksi kahdeksi. Joten nettikaupalla on pitänyt alkuun lähteä.
Ostoskeskuksen käytävä ei houkuta, kun se on vaihtoehto vai päiväksi tai pariksi, ja meillä ajatus olisi parista kuukaudesta, muttei hintaan pari tonnia per kk.
Miten Sinulla / teillä?
- Testattu_on
Yhden myyntipäivän vuokra jossain ostoskeskuksen käytävällä lienee alle 100 euroa.
- kjsfsfof
Kyllä se on muuten niin että tuossa pup upissa sijainti sanelee kaiken eli tyyliin espalle thsp misä on massaa kävelemässä ohi aamusta iltaan ja silloin tuskin löydät paikkaa alle tuommoisten tonniluokkaa olevien kulujen
- hyväksi havaittu
Missä muuten tuollaisia vapaita pop-up paikkoja voisi ilmoitella?
Itselläni olisi omassa liikkeessä 10-25 neliön verran ylimääräistä tilaa ja voisin siihen ottaa jonkun, joka toisi mukanaan uusia asiakkaita.
Tutut yrittäjät ovat joskus olleet omia tuotteitaan myymässä jos lähistöllä on ollut joku tapahtuma ja hyöty on ollut molemmin puolinen. Eli konsepti on testattu ja toimivaksi havaittu.
Oma liikkeeni ei sijaitse kauppakeskuksessa eikä edes lähellä pk-seutua. - tilaa tarjolla
Meiltäkin löytyisi etelä helsingistä toimitilaa vuokrattavaksi lyhyiksi ajoiksi. Mihinköhän näitä voisi ilmoitella?
- Ayurveda
Hei
kiinnostaa toimitila pop up periaatteella, vieläkö tarjous on voimassa. Myyn huippuluokan luontaistuotteita ja koruja, annan terveysneuvontaa, sopisiko tällainen konsepti teidän yrityksenne toimitilaan?
Ensi alkuun tietenkin hinta kiinnostaa per päivä/ per viikko/ per kuukausi
ystävällisin terveisin
Riitta Jeskanen
p. 040 7483425 - possumvilla
Hei,
Olen itse etsimässä moista.
miten voimme sopia asiasta?
- yrittäjä uusimaa
Siis oletteko ihan tosissanne, että jollain pop up touhuilla käynnistätte yritystoiminnan?
Teidän on aloitettava myymään ja saatava kassaaan rahaa jotta pystytte panostaman toimintaan enemmän. Mikäli tuotteenne on bulkkikamaa niin jakeluketjujen juttusille on oikea tie. - Kaivari
Mainostoimisto vuokraa Pop Up-myymälää fiksuille myyjille - ja tuotteille akselilla
Kaivopuisto- Ullanlinna.
Paljon ohikulkijoita, suuret näyteikkunat. Asiakkaat ovat kiinostuneita, koulutettuja, maksukykyisiä, mukavia ja ostohaluisia.
Suurin kohderyhmä ovat laatutietoiset, koulutetut 40 naiset.
Kesällä myös nuoriso ja turistit liikkuvat vilkkaasti alueella.
Tiedustelut: Kikka 0400 538 158 - ideaa
osta joku 90 luvun hiljattain katsastettu korotettu kattoinen pakettiauto n. kolmella tonnilla nettiauto com ista, tavaratilaan huopakokolattiamatto, 12 v hyvä ledivalaistus kattoon, ja irtonainen kalustetiski tai pari kolme tasoa sinne. auton kylkeen teettää siistit teippaukset jne. Sitten keskustaan ja parkkipaikasta käsin... en tiedä onko siitä jotain säädöksiä joka kieltää, ottakaa selvää
- yrittäjävuodesta1990
Hyvä idea mutta kukaan kun ei halua vuokrata liiketilaa parin kuukauden ajaksi, lisäksi on vaatimuksena yleensä 3kk vuokratakuu jo pelkästään yms muita kuluja..mutta tsemppistä koitokselle ja onnea yrittämiseen!!
- AnneGitta
Hei! Nythän en siis tiedä minkätyyppistä tuotetta myytte, mutta meiltä vapautuu 1.10. näyteikkunallinen tila n.20m2, Fredrikinkatu 43, 00120 Helsinki"omalla ovella",( mutta sisäänkäynti kampaamomme kautta...) Vuokra 1000e/kk, etukäteen. Jos kiinnostaa, ottakaa yhteyttä [email protected], niin sovitaan tapaaminen ja jutellaan lisää. :-)
- AnneGitta
Ääh, viestinnehän oli ikivanha, en huomannut!
- Yyrittäjä
Riippuu niin sijainnista, jos ei liikennettä sivukujalla iso halli voi olla vaikka 100€/kk, toinen ääripää on esim messukeskus pieni kebab hikikoppi 20.000€/kk
- Misspopup
Misspopup.com vuokraa liiketiloja pop Up käyttöön . Tai voi soittaa ali Abdali -0409670034
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061