Missä Separador?

Mazdels (ei kirj.)

Missä on "Isännän pöydässä" -ohjelmassa ihmeparantunut Separador, kun hän ei ole aikoihin kirjoittanut tälle palstalle?

7

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkä...

      Varmasti niin hyvässä kunnossa, ettei ole aikaa istuskella netin ääressä?

    • impi.umpilampi

      Jos se sepäraattori on vaekka kanttuvei, niinku muutki parantunneet. Meinnoon aenaki V.Piipponen/A.Hartikaenen kokkoonpanossa ylleesä silleen em. asijantuntijat sannoot käänneen, jotta parantunneet immeiset ovat toenen toesesa perrään, jonku aijan piästä parantumisestaan kuolleet.
      Mistä se tosjassiissa sitte johtunnoo, jotta PP:n ja AH:n väettämissä parantumisissa aena on käänä tuolleen, jotta sen parantumisesa jäläkeen parantunneet oesivat kuolleet aevan lähiviikkojen aekana.
      Uattelen, jotta jos PP:n ja AH:n kokkooksissa parantunneet oesivat etelleenni hengissä, nii nehän voesivat osalttaan totisttoo tuosta ihmmeestä, jossa Isäntä on heitä parantumisten kaotta siunannu ja näen siitä kunnija tulis Isännälle itelleen.
      Vuan nyt, kun parantunneitten kerrottaan, (PP:n ja AH:n kuulopuhheilla), olevinnaan parantunneen, nii kunnija assiista männöö ens'sijasesti heille eekä Isännälle, kun väetetyt parantunneet eevät kerran ite ou asjaa totistamassa.

      Tämä mielipitteeni ee sitte ou mistään katkerruuven syövereistä tempastu, vuan ihmettelystä assiissa, johon en ou vielä suana rehellistä vastaasta.
      Sehi oesi kohttuullista assiissa, jos kysseiset 'parantajat' sanosivat assiissa ies rehellisen kieron vastaaksen, niinku savolaeset.

      • Mazdels (ei kirj.)

        "impi"
        Onkohan Veijo ja Aulikki kieltäneet "parantamiltaan" lääkkeet kokonaan? Osa ihmeparantajistahan kehottaa "parantuneita" lopettamaan lääkityksen.


      • impi.umpilampi
        Mazdels (ei kirj.) kirjoitti:

        "impi"
        Onkohan Veijo ja Aulikki kieltäneet "parantamiltaan" lääkkeet kokonaan? Osa ihmeparantajistahan kehottaa "parantuneita" lopettamaan lääkityksen.

        En ossoo sannoo tuohon asijaan mittää, ku se liäkeasija ee ou tullu VP:n ja AH:n ilimotuksissa puhheeksi.

        Oletan vuan näen, jotta suattaahan se parannettu nyt itekki tehä nuin ratikaalin ratkasun elämässään, jotta jättää oma-alotteisesti liäkkeet ottamata, jos uattello, jotta ku kerran on parantunu, nii eepä sitä ennee roppija tarvihe.

        Jotkut uskovaeset immeiset ne on näessä asijoessa varsinaessie pöljjie, ku eevät huastele assiissa sen liäkärisä kansa, joka on liäkinnän heille johonni vaevaan miäränny.

        Meinnoon vaekka immeinen parantusikki jostahi vaevasta, niin liäkinnällisistä asijoesta on syytä huastoo liäkärin kansa, jotta mihin vaevvaan ne ropit on miärätty. Ja jos jotkut ropit on miärätty vaekka sen parantunneen vaevan hoettoon, nii liäkärikunta on senverran viisasta porukkoo, jotta ne ymmärtäät kyllä tosjasijat, jotka parantunu heille kerttoo ja toemmiit liäkinnällisissä jatkotoemenpitteissä sen mukkaan.
        Oun kuullu liäkareiltä, jotta joettae liäkkeitä ee passoo aevan yks'kaks' kertalinttuulla jättee, vuan vähitellen annosta pienentämällä.


    • Mazdels (ei kirj.)

      Eipä ole Separador käynyt kertomassa kuulumisia täällä. Olisiko sairaudet palanneet takaisin ja hän sen vuoksi ei kirjoita tänne? Ja eihän kaikki sairaudet parantuneet hänestä, vaan niitä jäi vielä vaikka muille jakaa.

    • Lukaz

      Itsekin olen aika ajoin käynyt täällä kuikuilemassa, josko Separador olisi toisessa aiheessa esittämiini kysymyksiin vastannut, mutta eipä ole mitään miehestä kuulunut pitkään aikaan. Ei täällä eikä Youtuben puolellakaan...Toivottavasti kaikki on kuitenkin hänellä hyvin.

    • Mazdels (ei kirj.)

      On tainnut Separadorille palata vaivat takaisin, kun ei ole käynyt kirjoittamassa mitään, vaikka perään on kyselty. Useinhan henkilö kuvittelee parantuneensa, mutta jonkin ajan kuluttua sairaudet palaavat takaisin.

      Mahtaakohan Separador pystyä liikkumaan enää rollaattorillakaan Itäkeskuksessa? Toivotaan hänelle kuitenkin hyvää. Toivottavasti vaikka joku hänen ystävänsä auttaisi häntä kirjoittamaan muutaman rivin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      147
      5524
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      138
      3611
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3339
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3223
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2714
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      51
      2304
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2240
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2186
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1924
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      93
      1826
    Aihe