Asumis messut akaassa

ihan muualta

Voi hyvää päivää ylihintaisia rotiskoja myynnissä ja kaupungin yleisilme suttuinen, roskia ja rikottuja pulloja siellä täällä. Ja se puliukko lauma vai pitäsköös sanoo parvi siinnä keskustassa huhuh...Ei houkuta katselen muualta asuntoni,,,

9

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EX- Toijalalainen

      Toijala on aina ollut kuuluisa pultsareistaa.

    • Tiina Kaisa

      Tulin Lempäälästä katselemaan toijalaa, ja ei voi muutakuin sanoa samalla tavalla kuin tuo aloittaja suttuista on. Jo kääntyessäni keskustaan pistin siinä alikulkusillan molemmin puolin merkille hoitamattomia puistoalueita ja roskia joita sitten olikin pitkin kylää, ei todellakaan houkuta muuttajaa yleisilme akaan toijalassa.

      No miten on järjsetetty muuttajille ja heidän lapsille koulutuspaikat ja hoitopaikat, kuulemani mukaan kovin ahdasta on jo nyt kouluissa, suuria ryhmäkokoja. Laittakaa ne nyt ainakin kuntoon, ei houkuta ainakaan minua lasten kanssa.

      Rt Tiina Kaisa N, sekä Sami 8v ja Anette 5v

    • Tänne jumittunut

      Hoitamattomuus ja suttuisuus kuvaavat hyvin Akaan kaikkia kolmea keskustaa. Vanhoja ränsistyneitä teollisuusrakennuksia ja hoitamattomina villiintyneitä puistoalueita riittää.

      Vika on päättäjissä, jotka estävät uusien yritysten (työpaikkojen ja rahan) tulemisen paikkakunnalle. Ei milloinkaan löydy yritykselle mieleistä tonttia...

    • nitrite

      Aika hyvää palautetta jatkoa ajatellen. Tapahtumajärjestäjän tulisi nähdä itekin vaivaa hyvän ensivaikutelman antaakseen, liian moni taitaa mennä kuitenkin sellaisella "no kait kaupunki hoitaa paikat siistiksi"-tasolla, joka ei riitä jos tapahtuma on lauantaina eli perjantai-illan sotkut ovat vielä levällään.

      Noista ylihintaisista murjuista olisi mielenkiintoista kuulla lisää, oliko myynnissä siis huonokuntoisia kämppiä vai hintaisekseen huonoja kämppiä?

      Itseäni Toijalassa asuvana kyrsii tuon tapahtuman mainoksen "20 minuutissa"-kohta. Jos Akaasta ajaa Tampereelle 20 minuutissa, niin aeka haipakkaa saa päästellä tai ei ainakaan saa asua kovin kaukana motarilta.. vai onkohan tuo 20 minuuttia sitten rajalta-rajalle.

      • Yksi perheellinen

        Katsele etuovi com ja lähde katselemaan niitä...


    • Ylinopeus ei hyvä

      Mainostettiinhan jossain radiossakin joskus,että vain tunti tampereelta tuuriin. Jotka on käynyt omalla autolla tuurissa tietää että tunti ei riitä,paitsi jos on pitkä suora tie ja koko matkan saisi ajaa ylinopeutta niin paljon kuin autosta lähtee. Tällaiset matkaaikojen mainostajat taitavat olla vaan niitä teorian miehiä tai naisia,todellisuudessa kaikki on toisin.

    • Raksaäijä muualta

      "Noista ylihintaisista murjuista olisi mielenkiintoista kuulla lisää, oliko myynnissä siis huonokuntoisia kämppiä vai hintaisekseen huonoja kämppiä?"...

      Iso-osa huonokuntoisisa ja ylihintaisia, esim eräs kohde 134 000e ulospäin ok, sisältä,,,sisälle ei olisi jäännyt purkuvaiheen jälkee muutakuin olohuoneeseen pystyuuni ja alakert sauna johon pientä viksaamisia, talo jtn -40 rakenettu, tieltä valuuvedet ptkin talon sokkelia pihalle, talo kolmekerroksinen ja vaatii täysremontin jotta siinnä pystyy asumaan, yläkrt menevä rappuset ei lämmitystä yläkrt 2 huonetta tai jotain sen tapasia alakert menevät rappuset 90 asteen kulmassa vaaralliset ja kaiken päälle kylmää tilaa samoin ylkrt menevät rappuset todella jyrkät,,,huhhu jne asuntoja.
      Toki hyviäkin myynnisssä, mutta yli hintaisia siihen nähden missä sijaitsee, eli akaassa...

      • jopasjopas

        Samaa mieltä, että Akaassa ylihinnoiteltuja taloja. Tuota samaista 134 000e maksavaa taloa mekin käytiin katsomassa, sen olis voinu sisältä räjäyttää! Karmee. Ei mitään järkee... Joku järki pitäs asuntojenki hinnoissa olla!


    • Naureskelija.

      Mutta kun pätsinniemi on hyvää asuinaluetta,,,HOHHOIJJAAA,,,joojoo...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1119
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      255
      936
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe