Voi hyvää päivää ylihintaisia rotiskoja myynnissä ja kaupungin yleisilme suttuinen, roskia ja rikottuja pulloja siellä täällä. Ja se puliukko lauma vai pitäsköös sanoo parvi siinnä keskustassa huhuh...Ei houkuta katselen muualta asuntoni,,,
Asumis messut akaassa
9
204
Vastaukset
- EX- Toijalalainen
Toijala on aina ollut kuuluisa pultsareistaa.
- Tiina Kaisa
Tulin Lempäälästä katselemaan toijalaa, ja ei voi muutakuin sanoa samalla tavalla kuin tuo aloittaja suttuista on. Jo kääntyessäni keskustaan pistin siinä alikulkusillan molemmin puolin merkille hoitamattomia puistoalueita ja roskia joita sitten olikin pitkin kylää, ei todellakaan houkuta muuttajaa yleisilme akaan toijalassa.
No miten on järjsetetty muuttajille ja heidän lapsille koulutuspaikat ja hoitopaikat, kuulemani mukaan kovin ahdasta on jo nyt kouluissa, suuria ryhmäkokoja. Laittakaa ne nyt ainakin kuntoon, ei houkuta ainakaan minua lasten kanssa.
Rt Tiina Kaisa N, sekä Sami 8v ja Anette 5v - Tänne jumittunut
Hoitamattomuus ja suttuisuus kuvaavat hyvin Akaan kaikkia kolmea keskustaa. Vanhoja ränsistyneitä teollisuusrakennuksia ja hoitamattomina villiintyneitä puistoalueita riittää.
Vika on päättäjissä, jotka estävät uusien yritysten (työpaikkojen ja rahan) tulemisen paikkakunnalle. Ei milloinkaan löydy yritykselle mieleistä tonttia... - nitrite
Aika hyvää palautetta jatkoa ajatellen. Tapahtumajärjestäjän tulisi nähdä itekin vaivaa hyvän ensivaikutelman antaakseen, liian moni taitaa mennä kuitenkin sellaisella "no kait kaupunki hoitaa paikat siistiksi"-tasolla, joka ei riitä jos tapahtuma on lauantaina eli perjantai-illan sotkut ovat vielä levällään.
Noista ylihintaisista murjuista olisi mielenkiintoista kuulla lisää, oliko myynnissä siis huonokuntoisia kämppiä vai hintaisekseen huonoja kämppiä?
Itseäni Toijalassa asuvana kyrsii tuon tapahtuman mainoksen "20 minuutissa"-kohta. Jos Akaasta ajaa Tampereelle 20 minuutissa, niin aeka haipakkaa saa päästellä tai ei ainakaan saa asua kovin kaukana motarilta.. vai onkohan tuo 20 minuuttia sitten rajalta-rajalle.- Yksi perheellinen
Katsele etuovi com ja lähde katselemaan niitä...
- Ylinopeus ei hyvä
Mainostettiinhan jossain radiossakin joskus,että vain tunti tampereelta tuuriin. Jotka on käynyt omalla autolla tuurissa tietää että tunti ei riitä,paitsi jos on pitkä suora tie ja koko matkan saisi ajaa ylinopeutta niin paljon kuin autosta lähtee. Tällaiset matkaaikojen mainostajat taitavat olla vaan niitä teorian miehiä tai naisia,todellisuudessa kaikki on toisin.
- Raksaäijä muualta
"Noista ylihintaisista murjuista olisi mielenkiintoista kuulla lisää, oliko myynnissä siis huonokuntoisia kämppiä vai hintaisekseen huonoja kämppiä?"...
Iso-osa huonokuntoisisa ja ylihintaisia, esim eräs kohde 134 000e ulospäin ok, sisältä,,,sisälle ei olisi jäännyt purkuvaiheen jälkee muutakuin olohuoneeseen pystyuuni ja alakert sauna johon pientä viksaamisia, talo jtn -40 rakenettu, tieltä valuuvedet ptkin talon sokkelia pihalle, talo kolmekerroksinen ja vaatii täysremontin jotta siinnä pystyy asumaan, yläkrt menevä rappuset ei lämmitystä yläkrt 2 huonetta tai jotain sen tapasia alakert menevät rappuset 90 asteen kulmassa vaaralliset ja kaiken päälle kylmää tilaa samoin ylkrt menevät rappuset todella jyrkät,,,huhhu jne asuntoja.
Toki hyviäkin myynnisssä, mutta yli hintaisia siihen nähden missä sijaitsee, eli akaassa...- jopasjopas
Samaa mieltä, että Akaassa ylihinnoiteltuja taloja. Tuota samaista 134 000e maksavaa taloa mekin käytiin katsomassa, sen olis voinu sisältä räjäyttää! Karmee. Ei mitään järkee... Joku järki pitäs asuntojenki hinnoissa olla!
- Naureskelija.
Mutta kun pätsinniemi on hyvää asuinaluetta,,,HOHHOIJJAAA,,,joojoo...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992065Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881876Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3271696Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht911231- 311227
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651052- 511047
- 581028