RKP ja suuri ruotsalaisraha on Keskustan kimpussa, kun entinen siipi Kokoomus on laskussa. Pitäähän RKP:n yrittää varmistaa paikkansa taas ensi hallitukseen, kuten on tehnyt viimeiset 40 vuotta putkeen.
Johtokaksikko Sipilä ja Laaninen kannattavat pakkoruotsia. Laaninen pyrki Folktingetin edustajaksi. Miksi tuollainen johtokaksikko? Sattumaako?
Keskustan puoluehallitus esti yhteistyön RKP:n kanssa eli fiksuilla on enemmistö siellä. Mutta pitää olla valppaana tämän johtokaksikon kanssa.
Kannatus on nopeasti taas pohjalla, jos pettää suomalaiset äänestäjänsä.
Johtokaksikko Sipilä ja Laaninen kannattavat pakkoruotsia. Laaninen pyrki Folktingetin edustajaksi. Miksi tuollainen johtokaksikko? Sattumaako?
Keskustan puoluehallitus esti yhteistyön RKP:n kanssa eli fiksuilla on enemmistö siellä. Mutta pitää olla valppaana tämän johtokaksikon kanssa.
Kannatus on nopeasti taas pohjalla, jos pettää suomalaiset äänestäjänsä.
Vastaukset 15
Vanhimmat
taitaa tuo kielikysymys olla pienimpiä "pulmia" Suomessa:D Se on ainaostaan ruotsinkilisten kuntien sisäistä kädenvääntöä.
Jos puoluekantaa ei isompien asioiden perusteella halua ratkaista niin ei sitä kannata nuppineulan pään kokoisella kieliasiallakaan ratkaista.
Meillä on muuten koko Suomen kokoisia ongelmia. Pistappä nuppineula maahan ja vertaa sen peittämää aluetta koko suomen pinta-alaan ja katso minkä kokoinen se Sinun ongelmasi on.
Näkemyksesi on RKP-propagandaa. Pakkoruotsitus on SUURIMPIA ongelmia, mitä maasta löytyy. Kyse on suuresta periaatteellisesta asiasta. Lisäksi pakkoruotsitus on hyvin kallista ja vaikuttaa maamme tulevaisuuteen suuresti.
Kyse ei todellakaan ole ruotsinkielisten omasta asiasta. Pakkoruotsitus koskee nimenomaan suomenkielistä pääväestöä.
RKP käyttää kuntauudistusta hyväkseen ja keinotekoista kaksikielisyyttä laajennetaan valtavasti nykyhallituksen toimesta. Eli aletaan tarvitsemaan kokonainen nuppineulavarasto peittämään ongelma.
Hoidetaan ensin ne pienet asiat kuntoon koska ne on helppoja oikaista sitten voidaan ruveta pohtimaan isoja asioita.
Jos ei pysty hoitamaan päivänselviä pikkuasioita, niin miten sitten isompiakaan?
Keskustan OMA ruotsinkielinen oasasto kannattaa kielivapautta ainakin suomenkielisillä alueilla eli Keksutan tukialueilla. Fiksua porukkaa.
Olisi hyvin outoa, jos puoluejohto olisi omiaan vastaan RKP:n puolella!
Pakkoruotsin kannattajat Keskustassa
IS selvitti, ketkä kansanedustajista ovat kertoneet julkisesti kannattavansa ja ketkä vastustavansa pakkoruotsia. Tiedot on kerätty valituiksi tulleiden kansanedustajien Ylen vaalikoneeseen vuonna 2011 antamista vastauksista.
Keskusta:
Kiviniemi, Mari Kesk. 20%
Lehtomäki, Paula Kesk. 20%
Kaikkonen, Antti Kesk. 20%
Saarikko, Annika Kesk. 20%
Kiviranta, Esko Kesk. 20%
Rehula, Juha Kesk. 20%
Alatalo, Mikko Kesk. 20%
Komi, Katri Kesk. 20%
Kääriäinen, Seppo Kesk. 20%
Vehviläinen, Anu Kesk. 20%
Puumala, Tuomo Kesk. 20%
Tölli, Tapani Kesk. 20%
Rantakangas, Antti Kesk. 20%
Korhonen, Timo Kesk. 20%
Sipilä, Juha Kesk. 20%
Rundgren, Simo Kesk. 20%
Maijala, Eeva-Maria Kesk. 20%
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288590051124.html
esim maijala, kotoisin jostakin itälapista metsästä ja kannattaa pakkoruotsia, noo eipähän tule valituksi uudelleen...
hörhöjä?!?
Eikö tosiaan ole mitään muuta murhetta kuin joku fitun ruotsinkieli?
Vajaat kymmenen vuotta kävin ruotsinkielentunneilla välttävällä arvosanalla ja kielen tarve on ollut ett öl tasolla mutta elossa yhä ollaan.
Eikä mennyt elämä pilalle ruotsinkielen takia.
Varmastikin Suomessa on muitakin ongelmia ja aina tulee olemaan. Mutta ei se ole syy olla korjaamatta kieliongelmaa. Itsekin myönnät pakkoruotsituksen turhuuden.
Pakkoruotsitus on suuri käytännön ja periatteen ongelma. Sen poistaminen ei maksa mitään, vaan päinvastoin hyödyttää Suomea taloudellisesti.
Ongelman vähättely on outoa ja epäloogista.
Samaa mieltä "Kaikenmaailman fitun" kanssa. Miten jostain kouluruotsista on tullut hörhöille Suomen suurin ongelma. Ei voi ymmärtää.
Pelko Keskustan menestymisestä seuraavissa vaaleissa on persuhörhöillä suuri. Sen voin ymmärtää ja kaikki mahdollinen käytetään Sipilää vastaan.
Suomihan oli yli viisisataa vuotta osa Ruotsin valtakuntaa ja hyvä se on varulta osata muutama sana ruotsiakin venäjän lisäksi.
Rodina on vakava asia.
Tiedoksi teille pakoruotsituksen ammattivähättelijöille, että ainakin RKP:lle ja sen suomalaisille bulvaaneille pakkoruotsitus on maailman TÄRKEIN asia. Svekotahot tekevät mitä tahansa ja millä hinnalla tahansa puolustakseen pakkoruotsitusta.
Kuinkas te vähättelijät selostatte tämän ristiriidan?
Miksi "pikkuasia" puolustetaan kynsin hampain veren maku suussa?
Eihän noiden kahden sanan avausten tarkoitus olekaan keskustelu vaan vain huomionherätys.
Mutta kyllä nettsivekot iskevät heti jokaisella palstalla, jos ilmestyy kielivapautta aisllisesti puolustava avaus.
Kuten TÄSSÄKIN avauksessa on laita!
Taisi olla se iso kaljajuoppo, joka kielsi omiltaan pakkoruotsista puhumisen?
Rahat RKP:n säätiöstä Soinin säätiöön.
Miksi sotket pesut tähän keskusteluun? Lisäksi sekopäinen säätiö-höpötys.
Kielivapautta kannattaa n. 70% suomenkielisistä kansalaisista.
Sinun mielestäsi PS:n kannatus on aika hurja!