Mikähän vekotin tekis tuon ? Eli kun tois sijaisessa lämmönlähteessä on tarpeeksi lämpöä verrattuna varaajaan pumppu käy.
Saman tyyppistä käytetään mm. Aurikolämmityksessä, mut etsin yksinkertaisempaa
Saman tyyppistä käytetään mm. Aurikolämmityksessä, mut etsin yksinkertaisempaa
Vastaukset 6
Vanhimmat
Moisia paskoja kannata viritellä kun voit hankkia maalämmön jossa tulee kaikki mukana! Miksi haluta mitään muuta kun maalämpö on paras tapa lämmittää jokainen rakennus?
Ajan kanssa siitä tulee jopa lakisääteinen, se on täysin varma asia joten nyt kannattaa ennakoida tulevaa ja hankkia MLP.
Enpä tiedä onko sen yksinkertaisempaa olemassakaan.
Ainakaan ihan millään bi-metallitermarivirityksillä ei sellaista saa teoriassakaan aikaiseksi, eli vähintään menee puolijohde-elektroniikan puolelle väkisinkin.
Aurinkokeräimien automatiikan toteutuksesta en osaa sanoa, ainakaan muuta kuin mitä osaan ihan vaan päätellä. Eli joko ne pärjäävät jollain yksinkertaisehkolla vertailutermostaatilla, tai sitten jollain perusperus logiikkayksiköllä.
Periaatteessa, jos samalla remontoi muutenkin taloautomaatiota, niin käsittääkseni esim. Ouman EH-686 mallisen härpäkkeen pitäisi kyetä sellaiseen ohjaukseen, mutta kovin yksinkertaiseksi sitä ei voi sanoa ja vaatii jonkin verran "ohjelmointia" että se alkaisi tuollaista toteuttaa. Eikä varmaan ole myöskään halvin mahdollinen.. Tosin, voihan semmoisella siinä sivussa korvata vaikka pari kellokytkintä ja muuta pientä ohjausta.
Ehkäpä helpoimmalla pääsee kun vaan ostaa jonkin aurinkokeräimeen tarkoitetun automaatin. Voihan sitä toki kysyä esim. sähkö- tai elektroniikkavehkeitä kauppaavista firmoista. Vähän vaan epäilen, että aurinkokeräimet on ehkä se tavallisin sovellus tuollaiselle lämpötilavertailulle, ja siksi ehkä ne halvimmat ja yksinkertaisimmat automaatit on tarkoitettu juuri siihen. Muualla melkein riittää ihan kiinteät lämpötila-asetukset.
http://www.ebay.co.uk/itm/Microcomputer-temperature-difference-controller-/161064399980?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item25802fb46c
Vaikkapa tällainen
Lämpötilaerotermostaatti LEK 24 mittaa lämpötilaa kahden Pt1000 -anturin avulla.
hinta jotakin 120€
Pieni logiikka lämpötilamittauksilla, voi itse ohjelmoida minkälaisia rajoja ja viiveitä haluaa.
Vaikko tommonen LOGO tai vastaava.
http://www.siemens.fi/fi/industry/teollisuuden_tuotteet_ja_ratkaisut/tuotesivut/automaatiotekniikka/ohjelmoitavat_logiikat_simatic/logo.htm
LOGO ja softapaketti vähän yli kaksisataa, lisäksi anturit sun muuta. Vaatii vähän automatio/sähkö osaamista tai kovan innon selvitellä asioita. Saman hintaa tulee kellotoiminot, kalenterit sun muuta.
http://fi.farnell.com/siemens/61-052-1cc00-0ba6/logo-24-8de-4ae-4da-200-blocks/dp/1657145