Olen 7-luokalla oleva ujo 13-vuotias poika ja ihastunut luokkalaiseeni tyttöön joka on kaiken näkemäni preusteella ujo (ainakin poikien suhteen) ja ihastuin silti vaikka en ole ikinä sanonut hänelle sanaakaan. MUTTA vaikka olen ujo puhun muiden luokkalaisteni poikien ja lissujen kanssa, mutta en siksi, että he olisivat kauniipia tai kivempia mielestäni, vaan siksi että heitä on todella helppo lähestyä kun he suurin piirtein hyppäävät eteesi ja alkavat puhumaan. Eli jos olet ujo tyttö ja ihastunut ujoon poikaan joka ei puhu sinulle sanaakaan tai ole missään tekemisissä kanssasi vaan puhuu aina vain pissisten kanssa, niin älä ajattele että hän esim. kelpuuttaisi sinua, koska et ole lissu. (en osaa lähestyä tyttöjä yhtään). Itse ainakin pidän ujoista tytöistä enemmän vaikka en heille puhukkaan, ja esim. ihastukseni käyttää korkeintaan ripsiväriä ja ne joille puhun maalaavat kasvonsa kaikella paskalla että näyttäisivät hyvältä. (itselleni ei ole mitään merkitystä meikkaako vai ei) Ja toinen asia olisi että kannattaako minun tässä tilanteessa vain odottaa että jotain ihmeellistä tapahtuisi koska olen vasta näin nuori ja en uskalla tehdä mitään aloitetta sen takia että pelkään mitä tapahtuu sen jälkeen (esim. hän juoruaa kaikille ja elämästäni tulee täyttä paskaa) Haluaisin sanoa hänelle jotain tyyliin "olet mielestäni kiinnostava ja haluaisin tutustua sinuun, haluaisitko sinä minuun?", koska tämä asia häiritsee koulunkäyntiäni jonkin verran ja haluaisin tietää haluaisiko hän tutustua minuun koska jos kyllä, niin elämästäni tulisi ihanaa, mutta jos ei, tietäisin että hä ei halua tutustua minuun ja saisin hänet silloin pois mielestäni. Mutta minua pelottaa liikaa jälkiseuraukset, EI pakit. En kyllä usko että hän siitä kenellekään kertoisi mutta jos hän niin tekisi, niin pahimmassa tapauksessa elämäni menisi pilalle, koska vähät kaverini luultavasti alkaisivat pilkkaamaan minua tuosta "nolosta tilanteesta". (olen perus ylipainoinen ja ruma)
Pari ujouteen liittyvää asiaa selväksi
gewgwher
2258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kun kertomasi perusteella hän on ujo, eikä kuvailemasi pissis/lissu, niin tuskinpa hän juoruaisi vaikka menisit hänelle ihastumisestasi möläyttämään... tai sitten voit vain mennä juttelemaan hänelle, tai ehkä paras on vaikka ihan vain alkaa moikkailla, tai vähintään hymyillä kun kohtaatte. Tai koska hän on samalla luokalla, niin pitäis olla suht helppo alkaa jutella, kun voi ohimennen kysellä vaikka koealueista, läksyistä, tai mielipiteistä opettajia koskien, ja siinä sivussa saattaa se kiinnostus/ei kiinnosta selvitä ilman, että tarvitsee suoraan kysyä.
Elämäsi tuskin menee pilalle, vaikka kaikki menisikin pieleen ja kaverit alkaisivat pilkkaamaan, epäilen, että kaikkia pilkataan kuitenkin jossain vaiheessa yläkoulua, vaikkei tekisi mitään koskaan ja loppuelämän kannalta se on aika pientä, kun jaksaa vaan huumorilla ottaa.
Et voi valitettavasti tietää kertoisiko hän asiasta. Voit pyytää häntä pitämään asian salassa, mutta työtöt on... tyttöjä.. juoruvat paljon.
Lähesty häntä mielummin kaverina.