Moi! oon mun vanhempien kanssa ajatellut jo pitkään hankkia joko liskoa tai sitten siiliä.Mutta haluaisin niistä vähän lisää tietoa niin ajattelin että kysyisin sitten täällä:)))
Toivottavasti joku tietäis:o Me ollaan kyllä eniten ajateltu sitä liskoa koska mun serkulla on karvaisten eläinten allergia,taino kyl mullakin on mutta ei niin paha......
Mutta pliis voisitteko kertoa niistä lisää etenkin siilistä koska siitä mä en oikein oo ehtiny lukemaan!!!!!!!!!! liskosta mä oon lukenu jo aika paljon kun meillä on täällä kotona sellanen moniste Faunataresta ja siinä kerrotaan jo aika paljon siitä.joten ei ehkä tarvitsekkaan kertoa siitä :)))))))))) Toivottavasti joku ees lukis tän :)))))))
Miten Niitä Hoidetaan
2
153
Vastaukset
- Suomuinen
Pliis voisitko vaikka opetella käyttämään googlea ja ensin päättää MINKÄ liskon haluaisit? Sen jälkeen voit etsiä tietoa suoraan suoraan siitä lajista minkä haluat terraarioosi. Katsos kun liskotkin ovat kovin erilaisia keskenään, osa syö ihan isoja ruokia kuten hiirenpoikasia, osa syö hyönteisiä ja osa jopa kasviksia. Osa on pieniä kooltaan, osa on isoja. Osa vaatii suurempaa ilmankosteutta kuin toiset.
Onnea lemmikinmetsästykseen mutta älkää vielä ottako yhtään mitään, pehmolelu on sopiva kaveri vielä tuossa vaiheessa. - Huomioithan
Lisko.. tarkoitatko, että tahdot jonkin gekon? Ne ovat todella kivoja lemmikkeinä, mutta kannattaa ehdottomasti ostaa sellainen yksilö sitten mikä on totutettu aika hyvin käteen. Kannattaa myös katsoa että JOS pelkäät ötököitä, niin et hanki sellaista jonka ruoka pitää tarjota sille elävänä. Myös terraarion paikka pitäisi miettiä Todella tarkkaan ennen kuin hankitte liskon. Sen paikka Ei saisi olla sellaisessa paikassa mihin paistaa auringon valo. Se voi olla liskoeläimelle hyvin kohtalokasta kesällä, sillä terraario kuumenee siitä ihan liikaa.
Siili onkin vähän aktiivisempi otus, vaikka yleisesti yöeläimiä. Sanoisin niin, että niitä ei tarvitse todellakaan pelätä vaikka niillä onkin piikit, on yleensä hyvin rauhallisia luonteiltaan. Oma käsitykseni on se, että ne sopivat myös rauhalliseen ympäristöön, ei esim olisi hyvä sijoittaa niitä sellaiseen huoneeseen missä on paljon melua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse664454Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1043727Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1083341Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.211896Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681893Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.871139- 89903
- 49851
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.108834Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä23774