Miten Niitä Hoidetaan

petra.julia

Moi! oon mun vanhempien kanssa ajatellut jo pitkään hankkia joko liskoa tai sitten siiliä.Mutta haluaisin niistä vähän lisää tietoa niin ajattelin että kysyisin sitten täällä:)))
Toivottavasti joku tietäis:o Me ollaan kyllä eniten ajateltu sitä liskoa koska mun serkulla on karvaisten eläinten allergia,taino kyl mullakin on mutta ei niin paha......
Mutta pliis voisitteko kertoa niistä lisää etenkin siilistä koska siitä mä en oikein oo ehtiny lukemaan!!!!!!!!!! liskosta mä oon lukenu jo aika paljon kun meillä on täällä kotona sellanen moniste Faunataresta ja siinä kerrotaan jo aika paljon siitä.joten ei ehkä tarvitsekkaan kertoa siitä :)))))))))) Toivottavasti joku ees lukis tän :)))))))

2

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomuinen

      Pliis voisitko vaikka opetella käyttämään googlea ja ensin päättää MINKÄ liskon haluaisit? Sen jälkeen voit etsiä tietoa suoraan suoraan siitä lajista minkä haluat terraarioosi. Katsos kun liskotkin ovat kovin erilaisia keskenään, osa syö ihan isoja ruokia kuten hiirenpoikasia, osa syö hyönteisiä ja osa jopa kasviksia. Osa on pieniä kooltaan, osa on isoja. Osa vaatii suurempaa ilmankosteutta kuin toiset.

      Onnea lemmikinmetsästykseen mutta älkää vielä ottako yhtään mitään, pehmolelu on sopiva kaveri vielä tuossa vaiheessa.

    • Huomioithan

      Lisko.. tarkoitatko, että tahdot jonkin gekon? Ne ovat todella kivoja lemmikkeinä, mutta kannattaa ehdottomasti ostaa sellainen yksilö sitten mikä on totutettu aika hyvin käteen. Kannattaa myös katsoa että JOS pelkäät ötököitä, niin et hanki sellaista jonka ruoka pitää tarjota sille elävänä. Myös terraarion paikka pitäisi miettiä Todella tarkkaan ennen kuin hankitte liskon. Sen paikka Ei saisi olla sellaisessa paikassa mihin paistaa auringon valo. Se voi olla liskoeläimelle hyvin kohtalokasta kesällä, sillä terraario kuumenee siitä ihan liikaa.

      Siili onkin vähän aktiivisempi otus, vaikka yleisesti yöeläimiä. Sanoisin niin, että niitä ei tarvitse todellakaan pelätä vaikka niillä onkin piikit, on yleensä hyvin rauhallisia luonteiltaan. Oma käsitykseni on se, että ne sopivat myös rauhalliseen ympäristöön, ei esim olisi hyvä sijoittaa niitä sellaiseen huoneeseen missä on paljon melua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      70
      4850
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      192
      3800
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      188
      3531
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      78
      3229
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2959
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1994
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1941
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      181
      1784
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1686
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1395
    Aihe