miten selviän

Olen käynnyt tosi riitaisan avioeron,jonka johdosta olen ajautunut hirveään velkakierteeseen.nyt kaikki on menossa ulosottoon.työpaikka on,mutta niitä lappuja kokoajan tupsahtaa postiluukkusta.olin yhteydessä ulosotton.neuvoivat,että anna tulla heille vaan niin katsotaan kokonaissumma ja mietitään ratkaisu.tää ahdistus on aivan yhtä helvettiä.osaako kukaan sanoa miten nämä asiat yleensä etenee?yöllä kun en saa unta tulee mörköjä mieleen että joudun vankilaan,lapset viedään kaiken tämän vuoksi.osko jollakin jotain neuvoja?
6450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jeps. Kuuntelet mitä se ulosotto virkailija neuvoo sinua, siinä neuvoja tarpeeksi. Muuta et voi juuri tehdä. Palkasta lähtee 1/3, kunnes velat on hoidettu tai saat jonkun takaamaan ison pankkivelan jolla tyhjennät ulosoton.

Äänestä

Tee niinkuin UO ehdottaa. Teette sitten UOn kanssa yhdessä sellaisen maksusuunitelmat, jolla selviät eteenpäin. Ei UO ole välttämättä paha mörkö. Asiallisesti asiat sielläkin hoidetaan.

Äänestä

on sitä ihminen tyhmä kun ryssii asiansa näin pahalle tolalle.tietääkö kukaan kun on ottanut näitä pikavippejä sun muita ja ei ole ilmoittanut muista lainoista niitä kysyttäessä.miten siiheen suhtaudutaan?

Äänestä
  • Jos kyseessä on vain lyhytaikaisia, jo erääntyneitä ja maksamttomia pikavippejä, ei seuraa sen kummempaa kuin että menevät käräjäoikeuden kautta ulosottoon.
    Väärien tietojen antaminen lainahakemuksessa johtaa tavallisesti siihen, että laina voidaan irtisanoa ennenaikaisesti. Mutta jos vipit ovat jo erääntyneet, niin eihän niissä enää irtisanomistarvetta ole.

    Jos kyseessä olisi isohko pankkilaina, esim. asuntolaina, voi väärien tietojen määrästä ja laadusta rippuen olla kyse petoksestakin. Mutta eivät pankit tällaisia juttuja yleensä käräjille vie vaan tyytyvät irtisanomiseen.

    Äänestä

Onhan sinulle jo Takuu-säätiö tuttu?

http://www.takuu-saatio.fi/

Tarjoavat mm. vertaistukiryhmiä sekä vapaaehtoisen tukihenkilön, jolla voi olla hyviä vinkkejä miten edetä..

Äänestä

Se on vaan rahaa raha ei tee onnea. Helpottaa ehkä tosin.
Käytännössä 5v kohta pihistellyt kaikessa.... Rahat aina loppu mihinkään ei ole varaa.
Mutta kohta se on onneksi ohi, kyllä se päivä tulee maksat vaan tunnollisesti.
Roskiin heittämällä ne ei katoa.
Ulosottomies osaa olla ihan asiallinen .
Suurin osa varmaan heidän asiakkaistaan ei ole niin helppoa. Osa taas oikeasti haluaa asiansa kuntoon.
Stemppiä kyllä se siitä..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


aivan loppu kirjoitti:

Olen käynnyt tosi riitaisan avioeron,jonka johdosta olen ajautunut hirveään velkakierteeseen.nyt kaikki on menossa ulosottoon.työpaikka on,mutta niitä lappuja kokoajan tupsahtaa postiluukkusta.olin yhteydessä ulosotton.neuvoivat,että anna tulla heille vaan niin katsotaan kokonaissumma ja mietitään ratkaisu.tää ahdistus on aivan yhtä helvettiä.osaako kukaan sanoa miten nämä asiat yleensä etenee?yöllä kun en saa unta tulee mörköjä mieleen että joudun vankilaan,lapset viedään kaiken tämän vuoksi.osko jollakin jotain neuvoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu