Ankannokka, mistä

Olen aikeissa hankkia ankannokkaa veneeseeni. Båt systeemin mallistosta löytyy kyllä, mutta onko tiedossa vaihtoehtoja.
10354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Arifinillä ainakin on jotain malleja, jotka taitavat olla jonkin verran Båtsystemin vastaavia halvempia. Bätsystemiä voin kyllä omasta puolestani suositella, olen ollut erittäin tyytyväinen omaan Båtsystemin keulatasoon.

Äänestä
  • Jos tuo 42mm Båtsystemsin ankannokka on ok ja käy myös, että siinä ei ole Båtsystemsin logoa, niin Nautikulmasta löytyy. Tosin siitä ei saa maksaa kuin 60% Båtsystemsin hinnasta, se voi ottaa luonnon päälle.
    Ja ei muuten löydy Nautikulman todella sekavilta webbisivuilta, ainakaan helposti.

    Äänestä

Ainakin Maritim ja Meredin. Sitten jso lompakko on riitävän paksu, niin Arifin, joka tekee mitä haluat. Paikalliset venemaakarit osaavat myös tehdä melkein mitä vaan, esim FG Topsail.

Nämä on niitä, jotka itse käytän, en siis pistä tärkeysjärjestykseen. Täydentäkää.

Äänestä
  • Maritim ja meredin myyvät tuota båtsystemin mallia

    Äänestä

  • FG Topsail kannattaa kiertä kaukaa!

    Äänestä

Laskeskele mitat. Osta rautakaupasta, ei siis K-raudasta vaan RAUTAkaupasta kiillotettua haponkestävää terästä tarpeeksi paksuna putkena pätkä. Mene sitten peltisepänliikkeeseen tai muuhun konepajaan ja käske heitä taivuttamaan putki ohjeiden mukaan ja hitsaamaan kiinnikkeet ja väliosat lautojen kiinnitystä varten. Ylijääneellä putkenpätkällä voit tehdä vinoalatuen ankannokkaan. Sitten homma etenee kuten noilla muilla ankannokkien valmistajilla. Säästyneet sataset voit käyttää vaikka nykyisiä parempien viinojen hankkimiseen.

Äänestä
  • No eiköhän se putkikin (materiaali) löydy sitten sieltä peltisepänliikkeestä tai muusta konepajasta?
    Materiaali on aina materiaalia on se sitten ostettu K-raudasta Tai RAUTAkaupasta!
    Sitä yleensä saa mitä tilaa!

    Äänestä

Mikä on paras paikka hankkia haponkestävää putkea ?

Äänestä

Mistä päin Suomea (tai maailmaa) sitä pitäisi hankkia? Turun suunnalla paras paikka on Tuulissuon rautavarasto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaihtoehtoja kirjoitti:

Olen aikeissa hankkia ankannokkaa veneeseeni. Båt systeemin mallistosta löytyy kyllä, mutta onko tiedossa vaihtoehtoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu