Amour thyroidkaan ei toimi...

Mitä ihmettä...? Söin Thyroxinia puoli vuotta, tuloksetta. Arvot T4 oli 10,5 ja TSH oli 2,0.
Sain nyt heinäkuussa Armourin ja vaikka niitä kuinka vetelisin naamariin (tällä hetkellämenee 4 grainia per vrk), niin ei vaikuta mitenkään.
Ihan kuin kalkkitabletteja söis.

tarvinnen Liot eli T3:sta...?
Miten saan aineenvaihdunnan kuntoon ja kynnet ja ripset taas kasvamaan?
9170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olikohan annos Tyroksiinilla tarpeeksi suuri, kun TSH noin korkealla lääkityksestä huolimatta?

Kannattaa varmaan silti teetättää T3r koe, eli tsekata käänteinen T3. Tätä ongelmaa taitaa myös olla paljon ihmisillä, jotka kokevat, että tyroksiini ei tehoa.

Äänestä
  • En ole aloittaja, mutta minulla T3V on normaali ja T4V vajaa sekä TSH normaalin alarajalla. Thyroxin ei ole auttanut näiden neljän vuoden aikana, vaan T4V on aina ollut 10-12. Nyt päivittäisannokseni on 3 x 0,025 mg/pv. Jos saan Armourin tai Thyroidin, mikä annos olisi järkevä päiväannos?

    Aloittajalle: Armour sisältää mm. T3V:tä, joten sitä pitäisi seurata. Se on varsinainen kilpirauhashormoni, kun T4V on varastohormoni, joka muuttuu T3V:ksi.

    Äänestä

Alkuperäinen, sinulla oli aivan liian matala Thyroxin annos. Kokeile ensin nostaa Thyroxin tappiin. Ja Armourilla, mitkä olivat arvosi? Alilääkittynä ei mikään lääke toimi.

Äänestä

Kiitti. Olen tuon kaiken jo läpikäynyt. Thyroxiinia söin kanssa sen neljä kokonaista tabua aamuisin eli 4 x 0,1 mikrogrammaa.
Nyt imeytän kielen alla nuo Armourit pitkin päivää. Mutta valitettavasti ei tapahdu mitään positiivista. Turvotus jatkuu ja naama täynnä finnejä.
Pitäisi olla edes vähän kuuma tai sydämentykyttelyjä. Mutta tosiaankaan ei ole. Olen koittanut eräänä päivänä sen 6 grainia. Nyt olen syönyt siis jo 7 vkoa tätä.
Tuntuu lumelääkitykseltä :(
Mutta, kokeilen lääkärin kanssa sitä Liothyroninea. Katsotaan, mitä lekuri sanoo tähän Armourin toimimattomuuteen, joka on omasta mielestänikin outoa. Luulin ja toivon todellakin, että se auttaisia myös minua. Viime arvot kesäkuussa T4 oli 13 ja TSH oli 1,5.

Äänestä

Jos ei lääke tehoa noilla annosmäärillä, niin se ei silloin kyllä imeydy, mistä kertoo myös nuo alhaiset t4V arvot ja suht korkea TSH. En tiedä imeytyykö tyroksiini mahalaukussa vai suolistossa, mutta jotain häikkää imeytymissä tulis näin täydelliselle maallikolle mieleen ???? Oleppa kuukausi ilman viljoja ja suomalaisia maitotuotteita, niin alkaa imeytymään.

Äänestä

No jotain häikkää kyllä täytyy olla mulla. Olen kuin olio avaruudesta... :)
Siis olenkin täysin gluteenittomalla ruokavaliolla, kauramaitoa vain käytän.
Voisin tietty ryhtyä kokonaan maidottomalle, eli välttäisin kaikkea laktoosipitoistakin. No problem, mutta ei se yksin siitä voi johtua.

Ajattelin vaan, että josko kukaan muu olisi kokenut vastaavaa...

Äänestä

Otitkohan viestiketjun aloittaja huomioon sen ilmeisimmän ja todennäköisimmän syyn? Kuten monella luulosairaalla tällä foorumilla, ei sinullakaan ilmeisesti ole edes ollut kilpirauhasen vajaatoimintaa kun lääkitys on aloitettu. Ihmekös on ettei lääkitys tehoa.

Äänestä
  • Tyroksiinia on testattu myös täysin terveillä ja nostaa kyllä normaalisti hormoonitasoa heilläkin kun annos riittävä.

    Äänestä

Ihan sama mulla, palasin takisn tyroxiniin kun Armour ei enää toiminnut,kamalat vajiksen oireet ja T4 9.8 nyt parempi olo 1 1/2 tab thyroa nyt

Äänestä

Kommentoi aloitusta


armour2 kirjoitti:

Mitä ihmettä...? Söin Thyroxinia puoli vuotta, tuloksetta. Arvot T4 oli 10,5 ja TSH oli 2,0.
Sain nyt heinäkuussa Armourin ja vaikka niitä kuinka vetelisin naamariin (tällä hetkellämenee 4 grainia per vrk), niin ei vaikuta mitenkään.
Ihan kuin kalkkitabletteja söis.

tarvinnen Liot eli T3:sta...?
Miten saan aineenvaihdunnan kuntoon ja kynnet ja ripset taas kasvamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu