Hanian lentokenttä

Lääkekauppias

Lähtöpäivänä kaikki sujui varsin mutkattomasti kaikin puolin Hanian lentokentälle laskeutumiseen saakka. Lento oli etuajassa vartin verran mutta jouduimme odottamaan lentokoneen parkkipaikkaa taksitiellä puolisen tuntia. Tästä johtuen kukaan ei päässyt tällä välin vessaan ja uskon, että joukossa oli muitakin pidättelijöitä, kuin minä. Tämä on tietysti ikävä sattumus ja eihän sille mitään mahtanut, Hanian lentokenttä on pieni.

Lentokentällä pienoisia ongelmia sitten taas tuli. Laukkupuntarini osoittautui epäluotettavaksi, joten jouduin sitten lähtöselvitysjonossa siirtämään tavaraa toiseen laukkuun, jonka maksamisesta olin huolehtinut etukäteen. Lähtöselvitysvirkailijalle asia ei kuitenkaan ollut heti selvillä, joten selvittelimme sitä siinä jonossa jonkin aikaa. Vastaava tilanne on sattunut aiemmin viimeksi helmikuussa palatessani Niilin risteilyltä.

Ongelma liittyi ymmärtääkseni siihen, kuinka asiakkaan eri lentoyhtiöiden papereita tulkitaan. Meinasin hermostua, kun olen tottunut siihen, että järjetän itse asiat siten, että hommat sujuvat nopeasti ja luontevasti muita kanssamatkustajia viivyttelemättä. Pitää taas ensi kerralla miettiä, millä tavoin asian saisi järjestymään sukkelammin. Ilmeisesti järjestelmässä ei näy tällaisia etukäteen maksettuja matkalaukkuja. Kylläpä siinä tietysti omalla matkaväsymyksellä oli myös osuutta asiaan, päivä oli ollut pitkä ja yölento oli edessä. Loppujen lopuksi asiat sitten järjestyivät ja molemmat kassit saatiin linkitettyä suoraan jatkolennon koneeseen. Jatkolennon lipun hakeminen jäi kuitenkin selviteltäväksi Helsingin päähän.

Hanian lentokentällä ongelmana on myös kentän pienuus siinäkin mielessä, että ilmanvaihto/ilmastointi ei vastaa ainakaan lauantaisin paikalla olevaa väkimäärää. Jonossa tuppasi sitten hikoiluttamaan melkoisesti ja suihkutaktikointini oli lopulta tyhjän kanssa. Turvatarkastusjonoista kun sitten lopulta päästiin, niin oli jo hieman helpompaa.

7

5631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • realiia

      Taisi olla Finnmatkojen lento? Finnairilla saa olla maksutta enemmän tavaraa.
      En ymmärrä mitä tarkoittaa: jatkolennon lipun selvittäminen....

      • tottunut

        Jos lento nro 1 on Finnairilla ja Helsingistä eteenpäin esim. Norwegianilla, ei jatkolentoa selvitä suoraan eteenpäin missään. Finnair ei hoida muiden yhtiöiden asiakkaiden lentoja.


      • Lääkekauppias

        Oli finnairin lomalento kyseessä ja jatkolento Joensuuhun myös finnairilla. En saanut Hanian kentältä Joensuun koneeseen Boarding passia, se piti hakea erikseen Helsingissä finnairin transfer-service tiskiltä. Tämä siksi koska jatkolennon lähtöportti ei ollut Haniassa selvillä.

        Myös finnairilla joudut maksamaan turistiluokasta ylimääräisestä ruumaan menevästä laukusta maksun, jonka voi suorittaa verkossa etukäteen. Muuten maksat kalliimman hinnan. Ylimääräisen laukun olin maksanut Joensuuhun asti ja sitä virkailija jäi selvitystiskillä ihmettelemään, vaikka paperi oli alleviivattuna kourassani. Kyllä tuollaiset tiedot pitäisi saada suoraan järjestelmästä, eikä jäädä jonoon selvitettäväksi.


    • millim3

      Siinähän se ero onkin että Finnairin lomalennoilta yleisimmin joudut aina hakemaan transfer lipun Hesinki tms vaihdolla, koska kyse ei ole kahdesta reittilennosta. Immeiset vain tuntuvat unohtavan että lomalento on eri asia kuin reittilento ja siksi näitä väärinkäsityksiä tulee.

      Itse olen lentänyt Hanian kentältä kaksi kertaa ruuhkaisimpina päivinä ja kaikki on sujuneet erittäin hyvin. Lentokenttärakennus toki on pieni, mutta toimii juuri oikein ympärivuotiseen tarpeeseen nähden. Harvoin tuolla joutuu paljoa jonottamaan. Toisaalta virkailijat ovat tottuneet toimimaan lomalentojen matkustajien kanssa ja hoitamaan nopeasti ylikilo tapaukset tms.

      • Lääkekauppias

        Kiitoksia lisäselvityksestä! Enpä sitä itsekään ole tiennyt, että loma- ja reittilennoilla on eroa, vaikka samasta firmasta on kyse mutta hieman kieltämättä ihmettelyä prosessi aiheutti. Saapa nähdä, minne lähdetään seuraavalla kerralla! :)


    • Anonyymi

      Näyttää tupakka kartongit häviävän matkalaukuista.Rosvoja siellä näkyy olevan.
      Terv.pettynyt💩🤬

      • Anonyymi

        Hahaa, taasen esiinnyt ässänä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      149
      14460
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      22
      6757
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      45
      6061
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      168
      5660
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4437
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      63
      4274
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      23
      3944
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2703
    Aihe