Ruohonleikkuri ongelma

Jamppa0000

Missähän mahtaa olla kun briggs&stratton ruohonleikkuri ei lähde käyntiin. Narusta vedettäessä tuntuu olevan melko tiukalla saada kone pyörähtämään, mutta joskus se saattaa pamahtaa kerran. Näin siis kun kaasuttimeen on kaadettu tilkka bensaa. Jos sytytystulpan ottaa pois ja kokeilee sitten narusta, pyörii moottori vaivatta.

Kiitos vastauksista.

15

7985

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikenkokenut

      Se on aivan luonnollista, kun tulpan ottaa pois ja puristukset häviävät, että kone pyörähtää herkemmin. Se, ettet jaksa sitä käyntiin vetää, onkin vaan voiman puutetta. Siihen auttaa ruisleipä.

      • Voi olla

        Ja tekniikka. Jalka kopn päälle tukevasti, ettei vedettäessä myötää ja reilu veto. Oikeaan suuntaan, ettei vetonaru kulu turhaa.


    • Briggs hyvä palveli

      Jos kone olisi vanha ja väljä. Puhdistettaessa käännetty väärälle kyljelle, jolloin männän päälle päässyt öljyä, jolloin vetonaru ei toimi, koska öljy estää. Otettava tulppa pois ja vetomarusta vetoja, jolloin öljy pois männän päältä. Jos lähtisi käyntiin tulee öljypoltto, ja kone käy kovilla kierroksilla itsekseen. Ihme, mutta totta.
      Voi tapahtua väljässä moottorissa autossakin, ikivanha WW golf, kun öljy mennyt täytössä yli maksimin.
      Joskus gallonan loppubensassa voi olla kondensiovettä ja ei käynnisty, paitsi tankkiin loraus jäänestoa, joka kompensoi. Usein keväällä ensikäynnistykseen, jos ei ole talveen tankkia tyhjätty.
      Kolmas tärkeä on ilmanputsari, jossa vaahtomuovisuodatin. Peltirasian pohjareiät ruohonkarstassa ja kuivanut, jolloin ei saa olmaa. jos tökkää altapäin reikiin sormella suodatinta kasaan, voi hetkellisesti auttaa käynnistymään, mutta paras ottaa suodatinruuvi auki ja puhdistaa suodatin peltikotelosta bensalla ja puristaa pari kertaa kuivaksi sanomalehdelle.
      Joskus voi käynnistys onnistua , jos putsaa bensalla ja jättää kosteaksi, saa käynnistäessä huuruja putsarilta.
      Joskus tulppa likainen tai ryypyllä vedelty liikaa, niin kastunut. Silloin voi vedellä Stop-asennossa ilman ryyppyä joitain kertoja, että tulppa kuivaa ja sitten käynnistysasento ja vetoja.
      Joskus tulppa ei saa kipinää, sökö. Tulppa irti kiinni kaapelikenkään ja kiinni metalliin ruohonleikkurin rungossa ja veto. Kipinä hyppää tulpan kärjestä metalliin jos kunnossa.
      Lähtee yleensä kolmannella käyntiin, ainakin viidennellä, ellei ikivanha kymmenvuotias ja tosi käytetty. Kuten meikäläisellä.
      Vielä se tuolla käynnistyy kolmen vuoden jälkeen, kun muistaa 2 kertaa vuodessa nykiä, ettei mäntä jäädy ja renkaat kuivu.

      • Anonyymi

        Kiitos. Todella asiallisesta opastuksesta. Tämän ohjeen mukaan toimien sain kun sainkin leikkurini käyntiin en runsaasti saavuttaen. Iso kiitos.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos. Todella asiallisesta opastuksesta. Tämän ohjeen mukaan toimien sain kun sainkin leikkurini käyntiin en runsaasti saavuttaen. Iso kiitos.

        Toivottavasti et kuitenkaan ole ketjun aloittaja - olisihan se kamalaa jos kahdeksan vuotta olet tuskaillut koneesi kanssa ja nyt vasta sait käyntiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toivottavasti et kuitenkaan ole ketjun aloittaja - olisihan se kamalaa jos kahdeksan vuotta olet tuskaillut koneesi kanssa ja nyt vasta sait käyntiin.

        Loistavaa toverihenkeä. Suomi 24 auttaa ja neuvoo. Näin sitä autetaan kaveria hädässä pitkienkien aikojen päästä. Ja siinä sivussa aktivoidaan kuopatuiksi luultuja keskustelun pätkiä.


    • bränx

      Jos ei lähde käyntiin niin 95 % todennäköisyydellä joko kipinästä tai bensasta pula. Jos pamahtaa bensahuikalla niin voi olla ettei saa bensaa. Eli olisiko bensa mennyt vanhaksi tai kaasutin tukkoon? Vai saako se tarpeeksi ryyppyä? Minkä mallinen kaasutin muuten on, onko automaattisella kierrossäädöllä ja napista paineltavalla ryypyllä vai perinteisellä kaasuvivulla jossa ryyppyasento? Jälkimmäisessä voi kaasuvaijerin säätö olla pielessä, jolloin ryyppyläppä ei mene kokonaan kiinni. Nämä voivat myös olla yllättävän tarkkoja siitä että tulppa on hyvä.

    • roskapostirobot

      Ethän yritä käynnistää sitä pitkässä heinikossa. Ei lähde.

    • ppmpmpmp

      Uusimmissa koneissa muistaa että turvakahva voi estää käynnistymisen.m

    • Anonyymi

      Meillä tuntuu löysältä kone käyntiin vetäessä

      • Anonyymi

        Tuo on ihan vakiokysymyksiä kauden alussa. Ihmeesti se unohtuu että turvakahva on puristettava pohjaan käynnistettäessä.😁


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on ihan vakiokysymyksiä kauden alussa. Ihmeesti se unohtuu että turvakahva on puristettava pohjaan käynnistettäessä.😁

        Hyvä että selvisi. Tätä on yhdeksän vuotta tietämättä kärsitty!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä että selvisi. Tätä on yhdeksän vuotta tietämättä kärsitty!!

        Turvakahva ahdistanut yhdeksän vuotta!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on ihan vakiokysymyksiä kauden alussa. Ihmeesti se unohtuu että turvakahva on puristettava pohjaan käynnistettäessä.😁

        Mä ratkaisin sen ongelman ennen tätä neuvoa vetämällä ahkerasti narusta, kun olin ottanut tulpan pois niin helpotti kummasti.

        Akka nyki, kun väsyin mutta tuli tuo meidän nurmikon läntti ajettua useamman kerran kesässä.

        On tämä palsta kullanarvoinen asia, kun saa ratkaistua noi propleemat. nyt sitä käy konetta käynnistämässä ihan turhankin takia.

        Kiitos.


    • Anonyymi

      Niin ei saa bensaa kuin korkilla antamalla, käy sen muttei ota itse bensaa.
      Kalvot vaihdoin.Ilmanputsari on poies, kun sieltä syötin.
      Onko jokin tukko kaasuttimessa? Hyvin kalvoja vaitaess puhdistin ja ilmalla
      puhalsin. Onko jokin suutin tukossa vai kampikammiosta tuleva putki
      kaasuttimeen, jos vuotaa, löysän oloinen!
      Neuvosta kiitollinen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      155
      3670
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      3138
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      85
      2605
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2499
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      67
      2445
    6. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      21
      2346
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      136
      2307
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      152
      2195
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      38
      1909
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1806
    Aihe