Rakkaat äidit, olisko aika herätä ja ajatella ihan itse. Ei Raamattu ole niin julma kirja, että se oikeuttaa naisten polkemisen ja näännyttämisen. Minun Jumalani on armollinen, miksi myös me emme voi olla armoillisia itsellemme. Minulla on sydän ja omat aivot, ei mies päätä mitä ajattelen. Lasten määrä on NAISEN valinta, minulla on oikeus omaan ruumiiseeni.
Raskautetut lestadiolaisäidit
Herätys
50711
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Voihan se olla että naisella on oikeus omaan ruumiiseensa.
Naisen mieltä kuitenkin hallitsee ensin isä ja sitten aviomies.
Kun mieltä hallitaan tarpeeksi tapahtuu ihme suuri: Nainen haluaa ihan omasta tahdostaan enemmän lapsia kuin mitä ruumis antaisi myötä.
Naisella toki saa olla oma ruumis, aivot ja mieli. Kunhan se mieli menee siihen suuntaan mihin neuvotaan, ja jos neuvo ei tepsi niin käsketään.
Voi voi ja vielä kerran voi!
Tunnen muutaman lest naisen, jotka eivät ole saaneet yhtään lasta vaikka ovat sitä todella kovasti halunneet!!
Että se siitä NAISEN valinnasta!
Aivan höpö höpö puhetta!
Elämän antaja ja päättäjä on aivan joku toinen kuin nainen!
Elämän antaja ja päättäjä on aivan joku toinen kuin nainen!
No niinpä näyttää olevan: VL-mies, heti jumalasta seuraava...
Voi Voi Voi tätä rumaa puhetta! Nämä ovat juuri niitä puheita ja niitten puheita, jotka eivät tiedä ,mitkä Jumalan Hengen ovat!
Mitä te meitä säälitte? Säälikää vaan omaa itseänne, siinä on teille kylliksi.
En voi olla säälimättä nuoria äitejä lapsikatraan kanssa. Eniten kuitenkin säälin lapsia, joille ei ole riittävää syliä, ja jotka ihan liian varhain joutuvat selviämään omatoimisesti. Maanteillä näkee ihan pieniä VL-lapsia, joiden perään ei katso kukaan ja jotka takertuvat kaikkiin niihin aikuisiin, jotka vähänkin katsovat heitä silmiin. Toki monenlaisia muitakin lapsiperheitä on. Tällainen katukuva vain on omassa lähipiirissä päällimmäisenä näkyvissä.
Kyllä minäkin niin säälin niitä äitejä joilla on vasta seitsemän lasta. Niissä sitä katsottavaa riittää. Sitten kun tulee ne 8-9 lasta niin ne ensimmäiset alkaa niitä nuorempia jo vahtia. Sitten jo helpottaa.
Lasten tehtävänä ei ole olla äiteinä pikkusisaruksilleen, vaan elää omaa lapsuuttaan. Yleensä suurperheessä vanhempien lasten lapsuus jää kovin lyhyeksi, jos sitä paljon onkaan. Äideille he toki ovat pikku apureita, mutta kyllä he vanhempana surevat olematonta lapsuuttaan.
Te teette siis lapsia palkattomiksi kotiorjiksi, vaikka orjuus on lailla kiellettyä!
Ja vielä aivopestyinä sillä kerskaatte.
Turha on näköjään aivopestyä sääliä. Menisivät itseensä, jos lestadiolaisuus on niin ylivertaisen mahtavaa ja täydellistä niin miksi heillä on kantaväestöä enemmän mielenterveysongelmia. Joskus kannattaisi ajatella IHAN ITSE!
Te ja teidänlaisenne kannanotot uskovaisista aiheuttaa ne mielentervrysongelmat Olisitko sitä tullut aiemmin huomanneeksikaan. Teidän vihamielinen ja jatkuva parjaaminen ja pitäminen meitä silmätikkuina perheinemme, alkaa käymään välillä jo aivoon!
Ja taas löytyi syyllinen oman liikkeen ulkopuolelta. Olet sinäkin melkoinen ikävien asioiden ulkoistaja. Vai että ulkopuoliset epäuskoiset syyllisiä vl:n mielenterveysongelmiin. Etköhän sinäkin saa aivan rauhassa ulkopuolisilta siellä pirtissäsi elellä ja rampata seuroissa kenenkään estämättä.
Ajattele, ennen kuin höpöjä kirjoitat.
En voi muuta kuin ihmetellen ihailla laestiolaisäitien sitkeyttä synnyttää oman terveyden jamielenterveyden uhalla lapsia suuri määrä. He uskovat ehkäisemättömyyteen silläkin uhalla, ettei tätä vaadittaisi raamatun sanassa ja luottavat saarnamiesten sanaan. Niin voimakkaasti, että he ovat valmiita jopa uhraamaan henkensä ideologian puolesta.
Kun lun VL-ihmisten tekstejä ja mitä merkillisempiä raamattusitaatteja, uhkailuja Jumalan kostolla, kadotuksella, tulisella merellä jne., ymmärrän, miksi äidit jatkavat liikkeen perinteitä. Kukapa haluaisi tulla kirotuksi tai liikkeestä fyysisesti tai henkisesti erotetuksi, jos muuta tukiverkkoa ei ole ympärillä. Muiden kuin VL:n väen kanssa seurustelua varmaan tästä syystä halutaan pitää miniminä, ettei olisi liian vaikeaa lähteä liikkeestä pois, jos ei halua elää siellä määrättyä naisen kohtaloa. Ihminen kokee yksi jäämisen niin vaikeana, että mielummin sopeutuu kohtuuttomaan.
Toivoisin, että VlL naiset rohkaistuisivat kertomaan arjestaan ja elämästään sellaisena kuin se on. Nimimerkin suojassa. Muut kunnioittakoot näitä kertomuksia ilman tuomioita.
Minusta ei ole mitään ihailemisen ja kunnioittamisen arvoista vl-naisissa, jotka synnyttävät henkensä menettämisen uhalla lapsen toisensa perään. Synnyttäminen loppuu vasta vaihdevuosiin, jos sinne asti elää jotenkin ehyenä. Jokaisen naisen pitää uskaltaa ajatella itse, miten jaksaa synnyttää ja hoitaa perheensä. Hoito kun usein jää pelkästään naisen vastuulle.
Lapsiasia on perheen sisäinen asia. Jopa SRK:n herrat ovat sanoneet, etteivät he kurkistele makuuhuoneisiin, mutta silti pitää synnyttää megaperheitä. Vastuusta päästäkseen SRK on lieventnyt ehkäisemättömyysoppiaan siten, että vakavan sairauden jne. SRK puhujineen ei näytä enää haluavan naisten kuolemia tunnolleen.
Vl-väen kanssa seurustelusta on sen verran kokemusta, että kasvotusten on sanottu, että olen vaaraksi erään väkeen kuuluvan uskonelämälle. Piste tuli ja kupit nurin. Eipä mitään.
Toivon,että kilvoitus on ollut sen jäkeen vaaratonta ja nimikristityt pysyneet kaukana.
Ihana on siion virtoinensa, mutta ihmisopeilla ei peritä taivasta.
Jo Vanhan testamentin aikana, kun hebrealaiset lisääntyivät Egyptin orjuudessa runsaasti enemmän kuin egyptilaiset, Egyptin faarao alkoi pelkäämään, että jos vihollinen hyökkää hänen maahansa, hebrealaiset voivat siirtyä vihollisen puolelle tasitelemaan häntä vastaan.. Kaikkihan Raamattua lukeneina tiedämme, että silloin faarao sääsi lain, että aina kun hebrealainen vaimo synnyttää niin jos se vauva on poika, sen on lapsenpäästäjän surmattava. Mutta kun ne lapsenpäästäjätkin olivat uskovaisia siis hebrealaisia, he eivät omantuntonsa takia voineet tappaa poikalapsia ja siksi he faaraolle kertoivat, että hebrealaiset vaimot ovat niin vahvoja , että kun he tulevat paikalle , lapsi on jo kerinnyt syntyä. Kaikki tiedämme Mooseksen syntymisen ja miten Jumala johdatti hänen elämäänsä tahtonsa jälkeen. Mutta huomatkaa tässä eräs tärkeä asia. Jo tuolloin faaraoitten aikaan uskovaiset siis lisääntyivät runsaasti, mutta mistä johtuu, että egyptiläiset eivät? Kukin miettiköön sitä tunnoissaan.
Tuollako nykyään perustelette perhesuunnittelusyntinne?
Nykyään 2/3 pakkosynnyttämistänne lapsista eroaa uskonyhteisöstänne.
No joo siinä on Israelin historiaa, mutta mihin tämä liittyy nyt tässä aiheessa !?
Vai meinaatko että kaikki käy jossa esiintyy lapsi ja niiden määrä jotenkin esille tuotuna pönkittämään oppianne ?!
VL-äidin tapaiset kommentit omalta osaltaan kertovat siitä, miksi yhteisöstä erotaan. Tekstit ovat niin järkyttäviä epämääräisissä viittauksissaan, että selväjärkisempi kalpenee. Kotona pitkään olevilla maailma helposti menee kovin kapeaksi ja todellisuus hämärtyy.
Jassoo siis kotiäitiys pitäisi nyt heittää roskiin kaikessa arvottomuudessaan. No siihenhän lainlaatijatkin nykyisissä suunnitelmissaan tasa arvoisessa kotihoitotukijärjestelmässään kait pyrkivät. Olen enemmän kuin kiitollinen , ja myös kokenut olevani jotenkin etuoikeutetussa asemassa, että olen saanut olla kotiäitinä ja hoitaa lapseni ihan itse. Taivaan Isä on siunannut puolisoni ja lastemme isän työn niin, että minun ei ole tarvinnut taloudellisten syitten tähden olla työelämässä mukana ensimmäisen lapsemme syntymän jälkeen. ja mitä tulee väitteisiin, että isossa perheessä lapset jäävät vaille yksilöllistä huomioon ottamista tai joutuvat liian pienestä pitäen kantamaan vastuuta pienistä heille lankeavista kotitöistä, se ei pidä paikkaansa, että siitä jäisi arpia lapsien psyykkiseen kehitykseen. Olen keskustellut tästä omien lasteni kanssa, jotka ovat jo kaikki aikuisia ja saanut vastauksena, että he ymmärtää täysin sen, että ei isossa perheessä äiti jouda sillä tapaa , mitä te täällä valitatte ja arvostelette huomioimaan joka käänteessä jokaista lasta, mutta tärkeintä heille on ollut se, että äiti on ollut kotona ja aina saatavilla. Myöskin he ovat antaneet arvoa sille, että heidän kiintymyssuhteensa äitiin on olut ns. turvallinen ja he ovat kokeneet, että he ovat voineet tulla kertomaan kaikenlaiset asiansa niin hyvät kuin huonotkin äidille. Lasten ajalliset tarpeet on täytetty ja ennen kaikkea mikä on ollut tärkeintä, minulla oli aina aikaa käydä peittelemässä jokainen lapsi vuorotellen iltaisin nukkumaan, lukea yhdessä iltarukous ja siunata anteeksiantamuksen evankeliumilla jokainen lapsi ja lapset siunasivat äitiä. Tämä uskovaisen kodin elämä on niin rikasta, että ette te ulkopuoliset voi sitä koskaan ymmärtää.
Tuo nimenomaan vaatii myös aineellisesti rikkaan kodin, joka turvaa hyvinvointia ja jaksamista ja näköaloja pitkälle. Toisin ollessa jaksaminenkin on lujassa, jolloin ei lähtökohdat ja jaksaminen, saati pärjääminen ole ollenkaan turvatut. Älä silti kapeakatseisesti yleistä, että kaikilla olisi noin, yhtä todellista on niiden elämä, joilla asiat ei mene kuin strömsössä, lastenkin tarpeet ovat erilaisia.
sepä ei tarkoitakaan että uskovaiseen perheeseen syntynyt olisi aina uskovainen.
oletteko koskaan ajatelleet, että näissä keskusteluissa on kyse ihmisyydestä? Siitä että joku lapsi on syntynyt perheeseen, isoon tai pieneen, ja hänen syntymäänsä arvostellaan. Että hän on liikaa, hän on jo liian mones.
Se pieni lapsi on syntynyt, hän on saanut ihmisarvon ja on itsenäinen henkilö päättämään omasta elämästään. Ja toivottavasti niinkuin jokainen meistä, kiittää siitä elämästä jonka on saanut.
Talo teillä on, täällä ihan normiperhetalossa asustaa 10-15 henkee, peittele siinä sitte jokainen ja lue iltarukous erikseen...
Juu ei sitä kukaan huonostu että hoidetaan noin lapset yöunille, vaan kyse on vain ja ainoastaan siitä, että Raamattu ei puhu mitään siitä montako lasta perheessä tulee olla,eikä sillä ole mitään tekemistä uskomisen ja JUmalasuhteen kanssa
muuten lapsia saa itsekukin laittaa vaikka viiskymmentä jos paikat kestää
Eihän tämä ole kovin vaikeaa ymmärtää?
Mutta kovin vaikea on ymmärtää sitä, että jos ajatellaan vaikka vain ev.lut. kirkkomme muuttuneita kannanottoja aikojen saatossa monista asioista, jotka olivat ennen ihan selviä Raamatun vastaisia ja syntiä, niitä ei enää pidetäkkään sellaisina vaan maailman muuttuessa muututaan maailman mukana. Ei Raamattu anna meille siihen lupaa. Vai väitättekö toisin?
Mitä väliä mitä raamattu sanoo tai jättää sanomatta? Lukekaa Aku Ankkaa mieluummin. Aku Ankka on ainakin tässä ajassa.
Ja mitä ihmettä sinunlaisesi kommentoi tällä foorumilla, siirry vaikka ateistifoorumiin tai Aku Ankka faneihin mieluummin!
Miksi ihmiset haluavat vain 1 - 2 lasta, vaikka elämämme pitäisi olla helpompaa kuin koskaan ennen ja ihmiset ovat varakkaampia kuin koskaan ennen.
Olen ollut työpaikoilla, joissa naiset eivät voi jäädä äitiyslomalle, koska pitävät itseään niin tärkeänä työpaikalla, eräskin äiti vei vauvan hoitoon kolmen kuukauden iässä ja tuli töihin.
Miksi lapsille ei ole tilaa ihmisten sydämissä?
Sitä minäkin olen miettinyt. Mutta itsekyys siihen lienee ainakin yksi syy. ja kun tämä aikakausi on sellaista, että pitää saada mahdollisimman paljon sitä omaa aikaa, että saa mennä ja harrastaa ja toteuttaa itseään.
Kumpihan rakastaa lapsiaan enemmän, vl-äiti joka synnyttää lapset SRK:n määräyksestä, saavuttaaksen lahkon hyväksynnän ja taivaspaikan vain "uskoton" äiti joka omasta halustaan synnyttää muutaman lapsen. Kysympä vain.
Moni vl-lapsikatraan vanhemmasta päästä olevista menettää osan omasta lapsuudestaan, kun he joutuvat sijaisvanhemmiksi nuoremmille sisaruksille vanhempien uupuessa ylisuuren taakan alla.
Mutta makuuhuoneessa homma jatkuu entiseen tapaan ja uusi "punanaama" ilmestyy kotiin joka vuosi.
Tämä kaikki SRK:n HULLUUDEN ja tähän hulluuteen uskovien vl-vanhempien takia.
Erottakaa SRK ja henkilökohtainen usko toisistaan!
Vl kannalta ehkä paras ratkaisu olisi suositella noin 7- lapsista perhettä. Se takaisi vl-joukon varsin tehokkaan lisääntymisen, mutta olisi kuitenkin vielä vanhemmille siedettävä. Silloin kotiolot olisivat leppoisammat, joten vanhemmat ja lapset eivät ärtyisi niin helposti. Tästä syystä lasten olisi helpompi nähdä lestadiolaisuus positiivisessa valossa.
Ihmeteltävän hyvin monet vl-äidit jaksavat suurtenkin katraiden kanssa, ja kyllä lapsia rakastetaan ja heistä huolehditaan hyvin. Lapsilukumäärä ei yksistään ole elämän raskauden mittari, vaan rankkuuteen vaikuttavat monet asiat. Lasten luonne, perheen sairaudet, taloudelliset resurssit, isän osallistuminen, tukiverkot, raskauksien välinen aika jne.
Sitten se, mitä on vaikea sanoa ääneen. On olemassa superhedelmällisiä äitejä, joilla kuukautiset alkavat heti synnytyksen jälkeen ja jotka raskautuvat heti, kun edellisestä synnytyksestä on muutama viikko. Fysiikka voi olla niin vahva, että keho on pian valmis raskauteen, mutta kehon nopea toipuminen ei kerro mitään henkisestä jaksamisesta.
On olemassa äitejä, jotka saavat arjen sujumaan helposti mutta on olemassa myös äitejä, joiden lahjat ovatkin aivan toisaalla. Vaikka kuinka rakastaisi lapsiaan ja iloitsisi uudesta syntymästä, voi tuntea voimattomuutta ja kokea olevansa umpikujassa.
Miksi meitä, jotka vapaaehtoisesti emmekä minkään SRK:n määräyksestä, niinkuin te täällä kehtaatte väittää, täällä arvostellaan ikäänkuin toimisimme väärin kun kuuntelemme omaatuntoamme tässä lasten syntymisasiassa, emmekä halua lähteä ehkäisyn ja perhesuunnittelun tielle. Saammeko me äidit uskoa ja elää vapaasti ilman että te osoitatte syyttävän sormen meitä ja lapsiamme kohtaan?
"täällä arvostellaan ikäänkuin toimisimme väärin kun kuuntelemme omaatuntoamme tässä lasten syntymisasiassa"
Sinun omantunnon ääni = SRK:n määräys.
Tämänhän me molemmat tiedämme.
Melperi1 en tiedä enkä usko enkä allekirjoita tuota väittämääsi, että minun omatuntoani ohjaa SRK:n määräys. Sinä saat mun puolesta ajatella miten lystäät, sillä sinä et omista Pyhää Henkeä.
"sillä sinä et omista Pyhää Henkeä."
Et ole ensimmäinen vl, joka leikkii Jumalaa - etkä viimeinen.
Halveksin sinua OMAVANHURSKASTA ROTTAA!
Se "omatunto" sanoo mitä sanoo vain siksi, että joku on opettanut teille sen, että niin PITÄÄ ajatella!
Jos olitte syntyneet tavalliseen suomalaisperheeseen, omatuntonne ja järkenne ohjaisivat teitä toiseen suuntaan.
Sen nyt jokainen käsittää että sellainen "omatunto" joka määrää tekemään asioita Jumalan nimissä, joilla EI OLE RAAMATUN takuuta, on muualta ohjattua omaatuntoa.
Miksi omantunnon pitäisi ohjautua toisin mihin Raamattu ohjaa, siis uskovilla ?
Nyt on kysymys siitä. ohjaako ihmisen omaatuntoa Jumalan sanaan sidottu Pyhän Hengen toiminta vai lähteekö ratkaisut ja toiminta omasta tahdosta ja järjestä ja omasta mukavuuden halusta taikka vedotaan yleiseen inhimillisyyteen näissäkin perhesuunnittelu ratkaisuissa. jaksetaanko uskoa ja luottaa siihen, että Jumala tietää jokaisen hiuskarvammekin niin miksei sitten paljoa enemmän hän tiedä kuin me, mikä on lapsilukumme jonka hän tahtonsa jälkeen meidän perheisiimme haluaa antaa.
Eikö teillä siellä kodeissa ole mitään asiaa joka on siitämukavuudenhalusta tai vastaavasta ohjautunut ?
Nukutteko lattialla, vaiko kalliissa pehmosängyssä ?
esimerkkejä voisi olla sata kappaletta jotka ovat ihjautuneet pelkästään kaikesta muusta kuin Jumalan Hengen ohjhauskesta.
Miksi otatte tämän yhden asian ja sidotte sen jumalan Hengen kuviteltuun ohjaukseen ?
EIkö pelkästään siksi, että teille on opetettu vastoin Raamatun ja JUmalan Sanaa että sellainen ajajttelukinon kuolemansynti ja heti hyljättävä, vaikka lapsia tulis viiskymmentä ja vanhemmat jossain laitoksessa sen takia !
Onko teille ihan mahdoton uskoa, että teille on saatettu opettaa asioita, joissa ei ole mitään Jumalan Hengen tuotetta onko ?
SIitä tässä on kyse yksinomaan.
Sen teidän ajattelunne määrittelee teidän oppinne kehittelijöiden tahto eli siis ihminen. Samoin asia on kaikila uskovaisilla.
Nyt kun näitäkin kirjoituksia on lukenut, tulee väistämättömästi mieleen, että alkaako lopun aikojen eräs tuntomerkki täyttymään, josta Raamatussa on kirjoitettu, että voi äitejä ja imeväisiä... Heitä ei saisi syntyä tähän maailmaan ja syitä kyllä löytyy, miksi ei. Kyllä tämä maailma ja tämänkin palstan henki pitää siitä huolen, että kaikilla mahdollisilla järjestä nousevilla keinoilla pyritään täällä saarnaamaan epäuskoa joka on kaikkien syntien äiti.
>Epäuskoa mihin ?
Eihän täällä epäuskoa saarnata, vaan kuuliaisuutta Raamatun äänelle!
Niin kuuliaisuutta just. Eli Nyt on Jumalan valtakunta sinualähestynyt, tee siis parannus ja usko evankeliumi! Tässä kuuluu Raamatun ääni etkä voi sitä väittää valheeksi ethän.
Ei kun teidän joukkoanne on lähestytty RAAMATUN ilmoitukseen perustuvilla kommenteilla ja yritetään herättää siitä ikiomasta oppiunestanne joka suurelta osin EI perustu Mihinkään RAAMATUSSA !
TAJUSITKO !
Ei tämä teidän synnytysoppinne mitään Raamatun oppia ole.
VL opetus ei ole Uuden Testamentin mukaista.
Omatunto ottaa vastaan Jumalan Sanan ja opettaa ihmistä sen mukaisesti.
1 John 1:12-14.
Lapset syntyvät Miehen tahdosta!
Mutta uskovaisiksi tulaan Jumalan tahdosta uskomalla Jeesuksen pelastavaan nimee. Missää muussa nimessa ei ole pelastusta.
Pyhä Henki Jumalan Henki ei asu seurakunnassa! VAAN uskoon tulleen ihmisen sisimmässä.
1Kor 3:16-17-. 1Kor 6:19-20. Efs 2:21-22. "Kor 6:16. Heb 3:6
Vl. Synnytys oppiin ette voi hakea pakanoina Israelin kansan historiasta perusteitä,se täytyisi löytää Uudesta Liitosta Jeesuksen nimessä
Kun laestadiolaisten viestejä lukee, tulee väistämättä mieleen naisten asema Afganistanissa. Burkaa täytyy tietyillä seuduilla käyttää, koska käyttämättä jättämisestä vo seuraa kivittäminen. Burgan käytölle ei varsinaisesti löydy perusteita koraanista, sillä koraanissa pukeutumisohjeet ovat vain suuntaa antavia. Burkan käytön laiminlyönnistä ei islamissa ole säädöksiä "tätä maailmaa" koskien Tästä huolimatta talibanit perusteleva burkan käyttöpakkoa vedoten islamiin ja koraaniin.
Raamatustakaan ei löydy perusteia vl-heniseen ehkäisyvastaisuuteen. Laaestadiolaisuudessa ihmistä ei fyysisesti kivitetä lasten hankkimisen rajoittamisesta, mutta sitä tehdään henkisesti kovin raskailla keinoilla. Pyhä kirja, olkoon se sitten koraani tai raamattu, on oiva välikappale henkisen ja fyysisen väkivallan lietsomiseen.
Omat vanhempani perustelivat aikoinaan rankatkin selkäsaunat Raamatun lauseella "joka kuritta kasvaa se kunniatta kuolee". Nyt lapsen fyysinen kurittaminen on lailla kielletty. Raamatun tulkinnat siis elävät ajassa. Voisiko siis lausetta "antakaa lastene tulla minun tyköni, älkäkää estäkö heitä, sillä senkaltaisten on jumalan valtakunta", ymmärtää enemmänkin viittauksena lasten senkaltaisuuteen: uteliaisuuteen vilpittömyyteen ja jatkuvaan oppimisen haluun. Lapsilta ei saisi estää syliin tuloa, mahdollisuutta saada vanhemmiltaan hoivaa.
Suuriperheisillä vanhemmilla ei siihen ole mahdollisuutta.
Lukekaahan Rauhalan Taivaslaulu.
Huomaa ainakin naisilla koulutuksen ja oman ajattelun puutetta, kun ei jakseta laittaa tekstiä väliotsikoihin. No, jos on kroonisesti umpiväsynyt ja loppuun kulutettu, sekä rakauksisilla että imettämisellä pahimmillaan jopa yhtäaikaa, ei voi enää ihmetellä ajattelukyvynkin heikentymistä.
Miehet voisivat puolestaan kokeilla moista, että kestää keho ja psyyke. Tosin tiedän jo etukäteen, ettei kestäisi. Eihän se kestä naisillakaan. Ja jälkikasvusta ei tarvitse puhuakaan, ettei parhaita eväitä näillä edellytyksillä ainakaan varhaiskehityksessä kohdussa ja imetyksessä voi ainakaan ravinnon puolesta saada,
Naiset ovat kuin nykyajan loppuunkalutut maitolehmät. Aina kantavana ja kuolevat nuorena. Tähän ei usko auta.