Hei uuden talon rakentajat ja rakentaneet, onko kokemuksia led-valoista yleisvalaistuksessa? Luin, että uudisrakentamiseen valitaan yhä enemmän ja enemmän ledejä yleisvalaistukseen.
Ledit yleisvalaistuksessa?
V. Alopää
8236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on kokemusta. ja on tullut selväksi että jos haluaa yleisvaloina led :ejä käyttää niin silloin pitää panostaa laatuun = hintaan. kannattaa oversol :it ja muut höpö höpöt unohtaa samointein.
On kokemuksia. Sama kommentti kuin edellisellä, eli kannataa satsata laatuun varsinkin kiinteissä asennuksissa. Hyvissä ledeissä on hyvä valoteho, olematon virrankulutus muihin teknologioihin nähden ja lisäksi lamppuja ei tarvitse juuri vaihdella. Meillä on käytetty ledejä yleisvalaostuksessa nyt kolmen vuoden ajan, ja yhtään lamppua ei ole vielä tarvinnut vaihtaa lampun palamisen tai rikkoutumisen takia.
Hyvä puoli on myös se, että ledit eivät lämpene kovin paljon. Varsinkin ahtaissa paikoissa tämä mahdollistaa upotettaville valaisimille sellaisia asennuspaikkoja jotka eivät olisi halogeeneillä mahdollisia. Meilläkin on muutamassa paikassa sisäkaton alaslasku vaivaiset 5 cm, ja silti sinne mahtuu upotettava downlight vallan mainiosti. Halogeeneillä olisi pitänyt laittaa katto vähintään 10cm alemmaksi.
Lisäksi ledi syttyy samantien, toisinkuin energiansäästölamput (jotka vievät virtaakin enemmän kuin ledit).
Meillä on laajalti käytetty cariitin valaisimia. Kalliita mutta toimivia. Valoa piisaa ja himmennykset yms toimii. Ledien käyttö vaatii suunnittelijalta vähän enemmän osaamista koska himmentimet yms täytyy olla tietyn tyyppiset ja joissain tapauksissa voidaan tarvita erilaisia johdotuksia kuin hehkulamppu/halogeenimalleissa.
Nyt jos rakentaisin uutta niin pyrkisin löytämään valaisimia joissa voi käyttää vaihdettavia lamppuja esim e27 tai gu10 kannalla. Ledi tekniikka menee eteenpäin kovaa kyytiä ja standardikantaiset lamput on helpompi päivittää uusimpiin malleihin jos tarvetta tulee. Pikkuhiljaa myös himmennykset yms alkaa toimimaan paremmin myös irtotavarana myytävissä lampuissa. Tällä hetkellä on kuitenkin vielä aika arpapeliä että toimiiko "dimmable" ledin himmennys juuri siinä himmentäjässä mikä sinulla on. Meidän himmentäjän kanssa osramin dimmablet toimivat mutta esim airamin ei. Jonkun toisen valmistajan himmentäjällä on varmaan toisin päin.
Jos ostat vaihdettavalla lampulla varustettuja led valaisimia (esim gu10 kantaisia spotteja), niin kannattaa välttää paketteja joissa on led polttimo valmiina mukana. Ainakin itse ostamissani ne ovat olleet järjestään surkeita verrattuna kaupan hyllyltä löytyviin uusimpiin irtolamppuihin.
Osramin irtolampuista on hyviä kokemuksia. Hyvä e27 kantainen led lamppu maksaa mielestäni tällä hetkellä rautakaupassa noin 25-30 euroa. Nettikaupoista saattaa löytää huomattavasti halvemmallakin. Irtolamppujen kanssa kannattaa ostaa ensin yksi ja kokeilla että se toimii ja on teholtaan sopiva, ja vasta sitten ostaa loput lamput.
Hehku- ja halogeenilamppuja en enää osta muuta kuin pakon edestä (joihinkin lampunkantoihin ei vielä saa ledejä, siksi meilläkin on vielä muuta keltaisena hehkuva halogeenikin). Sitä mukaa kun viimeiset hehkulamput palavat niin tilalle tulee ledejä.
Ihan paskatavaraa KAIKKI. Eivät kestä läheskään mitä luvataan, valotehot ihan metsästä, ja kuumenee ihan hitosti. Hinnat ihan pilvissä.
Jos haluaa muutakin, kuin kämppänsä väärän väriseksi, kannattaa hankkia ihan vaan loisteputkivalaisimet. Ledit ei maksa itseään ikinä takaisin, ellei niillä sitten korvata jotain hehkulamppuja
Kiitos asiallisista vastauksista!
Sen verta korjausta että Osramin hyviä e27 led lamppuja saa esim Puuilosta hintaan 16,90e. Saattaa, ja varmaan maksaakin k-raudassa sen 40e....
Esim 5w osram led antaa ihan hyvää n 40w luonnonvaloa ja kestää hyvin.
Ittelläni 0n 14 kpl pihavalaisimia, suurimmassa osassa 1w e 27 kantaiset Osramit,(parathon)malli ja valaisee aivan riittävästi. Led höyrypäänä ostin äsken 3 kpl 10w työmaavalaisinta,luonnonvalkoista valoa ja voi veljet, nyt on tontin pimeimmät nurkat fiksusti valaistu-
Nuo suoraan 230v kantaan ruuvattavat ei kestä. On parempi että LED-valo järjestelmät rakennetaan heti led-järjestelmäksi. Noissa 230v lampuissa on elektroniikka samassa ja lämpö tuhoo sen ajankans. Eli kannattaa olla omat erilliset virtalähteet ja omat himmentimet. Vanhat tyristori-himmentimet voi unohtaa, ledit himmennetään pwm:ää säätämällä. LEDit sitte kunnon jäähdytysrivassa.
"Nuo suoraan 230v kantaan ruuvattavat ei kestä. "
Kumma juttu ettei meillä ole vielä kolmessa vuodessa hajonnut yhtään tuollaista 230 kantaan ruuvattavaa lamppua.