Ledit yleisvalaistuksessa?

Hei uuden talon rakentajat ja rakentaneet, onko kokemuksia led-valoista yleisvalaistuksessa? Luin, että uudisrakentamiseen valitaan yhä enemmän ja enemmän ledejä yleisvalaistukseen.
8236
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

on kokemusta. ja on tullut selväksi että jos haluaa yleisvaloina led :ejä käyttää niin silloin pitää panostaa laatuun = hintaan. kannattaa oversol :it ja muut höpö höpöt unohtaa samointein.

Äänestä

On kokemuksia. Sama kommentti kuin edellisellä, eli kannataa satsata laatuun varsinkin kiinteissä asennuksissa. Hyvissä ledeissä on hyvä valoteho, olematon virrankulutus muihin teknologioihin nähden ja lisäksi lamppuja ei tarvitse juuri vaihdella. Meillä on käytetty ledejä yleisvalaostuksessa nyt kolmen vuoden ajan, ja yhtään lamppua ei ole vielä tarvinnut vaihtaa lampun palamisen tai rikkoutumisen takia.

Hyvä puoli on myös se, että ledit eivät lämpene kovin paljon. Varsinkin ahtaissa paikoissa tämä mahdollistaa upotettaville valaisimille sellaisia asennuspaikkoja jotka eivät olisi halogeeneillä mahdollisia. Meilläkin on muutamassa paikassa sisäkaton alaslasku vaivaiset 5 cm, ja silti sinne mahtuu upotettava downlight vallan mainiosti. Halogeeneillä olisi pitänyt laittaa katto vähintään 10cm alemmaksi.

Lisäksi ledi syttyy samantien, toisinkuin energiansäästölamput (jotka vievät virtaakin enemmän kuin ledit).

Meillä on laajalti käytetty cariitin valaisimia. Kalliita mutta toimivia. Valoa piisaa ja himmennykset yms toimii. Ledien käyttö vaatii suunnittelijalta vähän enemmän osaamista koska himmentimet yms täytyy olla tietyn tyyppiset ja joissain tapauksissa voidaan tarvita erilaisia johdotuksia kuin hehkulamppu/halogeenimalleissa.

Nyt jos rakentaisin uutta niin pyrkisin löytämään valaisimia joissa voi käyttää vaihdettavia lamppuja esim e27 tai gu10 kannalla. Ledi tekniikka menee eteenpäin kovaa kyytiä ja standardikantaiset lamput on helpompi päivittää uusimpiin malleihin jos tarvetta tulee. Pikkuhiljaa myös himmennykset yms alkaa toimimaan paremmin myös irtotavarana myytävissä lampuissa. Tällä hetkellä on kuitenkin vielä aika arpapeliä että toimiiko "dimmable" ledin himmennys juuri siinä himmentäjässä mikä sinulla on. Meidän himmentäjän kanssa osramin dimmablet toimivat mutta esim airamin ei. Jonkun toisen valmistajan himmentäjällä on varmaan toisin päin.

Jos ostat vaihdettavalla lampulla varustettuja led valaisimia (esim gu10 kantaisia spotteja), niin kannattaa välttää paketteja joissa on led polttimo valmiina mukana. Ainakin itse ostamissani ne ovat olleet järjestään surkeita verrattuna kaupan hyllyltä löytyviin uusimpiin irtolamppuihin.

Osramin irtolampuista on hyviä kokemuksia. Hyvä e27 kantainen led lamppu maksaa mielestäni tällä hetkellä rautakaupassa noin 25-30 euroa. Nettikaupoista saattaa löytää huomattavasti halvemmallakin. Irtolamppujen kanssa kannattaa ostaa ensin yksi ja kokeilla että se toimii ja on teholtaan sopiva, ja vasta sitten ostaa loput lamput.

Hehku- ja halogeenilamppuja en enää osta muuta kuin pakon edestä (joihinkin lampunkantoihin ei vielä saa ledejä, siksi meilläkin on vielä muuta keltaisena hehkuva halogeenikin). Sitä mukaa kun viimeiset hehkulamput palavat niin tilalle tulee ledejä.

Äänestä

Ihan paskatavaraa KAIKKI. Eivät kestä läheskään mitä luvataan, valotehot ihan metsästä, ja kuumenee ihan hitosti. Hinnat ihan pilvissä.

Äänestä

Jos haluaa muutakin, kuin kämppänsä väärän väriseksi, kannattaa hankkia ihan vaan loisteputkivalaisimet. Ledit ei maksa itseään ikinä takaisin, ellei niillä sitten korvata jotain hehkulamppuja

Äänestä

Kiitos asiallisista vastauksista!

Äänestä

Sen verta korjausta että Osramin hyviä e27 led lamppuja saa esim Puuilosta hintaan 16,90e. Saattaa, ja varmaan maksaakin k-raudassa sen 40e....

Esim 5w osram led antaa ihan hyvää n 40w luonnonvaloa ja kestää hyvin.
Ittelläni 0n 14 kpl pihavalaisimia, suurimmassa osassa 1w e 27 kantaiset Osramit,(parathon)malli ja valaisee aivan riittävästi. Led höyrypäänä ostin äsken 3 kpl 10w työmaavalaisinta,luonnonvalkoista valoa ja voi veljet, nyt on tontin pimeimmät nurkat fiksusti valaistu-

Äänestä

Nuo suoraan 230v kantaan ruuvattavat ei kestä. On parempi että LED-valo järjestelmät rakennetaan heti led-järjestelmäksi. Noissa 230v lampuissa on elektroniikka samassa ja lämpö tuhoo sen ajankans. Eli kannattaa olla omat erilliset virtalähteet ja omat himmentimet. Vanhat tyristori-himmentimet voi unohtaa, ledit himmennetään pwm:ää säätämällä. LEDit sitte kunnon jäähdytysrivassa.

Äänestä
  • "Nuo suoraan 230v kantaan ruuvattavat ei kestä. "

    Kumma juttu ettei meillä ole vielä kolmessa vuodessa hajonnut yhtään tuollaista 230 kantaan ruuvattavaa lamppua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


V. Alopää kirjoitti:

Hei uuden talon rakentajat ja rakentaneet, onko kokemuksia led-valoista yleisvalaistuksessa? Luin, että uudisrakentamiseen valitaan yhä enemmän ja enemmän ledejä yleisvalaistukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu